Omawiamy kolejne zmiany przewidywane w Kodeksie Pracy, wchodzące w życie od 1 sierpnia 2022 roku. Przepisy te implementować mają regulację dwóch unijnych dyrektyw, a mianowicie dyrektywy 2019/1152 w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej oraz dyrektywy 2019/1158 w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów (tzw. dyrektywa work-life balance).
Nowe przepisy wprowadzać będą nowy rodzaj urlopu, tj. 5 dni urlopu opiekuńczego. Do skorzystania z niego uprawniać będzie złożenie wniosku wraz z odpowiednim uzasadnieniem, tj. konieczność sprawowania osobistej opieki albo wsparcia osoby będącej członkiem rodziny (bądź zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym), która z powodów medycznych wymaga opieki. Choć okres urlopu będzie bezpłatny, wliczać się będzie w okres zatrudnienia pracownika, co ma wpływ m.in. na skorzystanie z innych uprawnień pracowniczych.
Ponadto pracownikowi przysługiwać może kolejne zwolnienie z 2 dni pracy bądź 16 godzin, gdy jego obecność jest niezbędna w sytuacjach działania siły wyższej, w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą albo wypadkiem.
Elastyczne zasady organizacji pracy
Od 1 sierpnia 2022 r. na znacznie elastyczniejszą organizację pracy mogą liczyć rodzice dzieci do 8 lat. W przypadku nieuwzględnienia wniosku pracownika o skorzystanie z elastycznej organizacji pracy, np. odmowy zastosowania telepracy (którą docelowo zastąpi praca zdalna) albo też odrzucenie wniosku o indywidualny rozkład czasu pracy, pracodawca będzie musiał pisemnie uzasadnić przyczynę odmowy albo poinformować o innym możliwym terminie zastosowania elastycznej organizacji pracy.
Ponadto przewidywane przepisy zabraniają zlecania przez pracodawcę – bez zgody pracownika opiekującego się dzieckiem do 8. roku życia – pracy w nocy, delegacji czy pracy w godzinach nadliczbowych.