Zmiany w Kodeksie pracy: urlopy pracownicze

Omawiamy zmiany mające dostosowywać polskie przepisy prawa do dyrektywy 2019/1152 w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej. Poznaj nowe regulacje dotyczące urlopów!

Obecnie obowiązujące przepisy nie zobowiązują pracodawcy do podania konkretnej przyczyny wypowiedzenia umowy na czas określony, ani też do konsultowania swojej decyzji z zakładową organizacją związkową. Od sierpnia tego roku powyższe zasady mają ulec zmianie. Pracodawca przede wszystkim będzie musiał w sposób pisemny zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze jego zwolnienia. Takie pismo należy uzasadnić prawdziwą oraz zasadną przyczyną zwolnienia, w przeciwnym razie pracownik zostanie przywrócony do pracy.

Umowy na czas próbny

Umowę na okres próbny obecnie zawierana jest na okres 3 miesięcy i może zostać zawarta ponownie jedynie w dwóch następujących sytuacjach:

  • nowa umowa obejmuje wykonywanie innego rodzaju pracy niż podczas pierwszej umowy (czyli najczęściej przy innym stanowisku pracy);
  • po upływie co najmniej 3 lat od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę, jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania tego samego rodzaju pracy (w tym przypadku dopuszczalne jest jednokrotne ponowne zawarcie umowy na okres próbny).

W planowanych zmianach w Kodeksie pracy ponowne zawarcie umowy nie będzie już możliwe w drugiej z wymienionych powyżej sytuacji. Ponadto, przedłużenie umowy na okres próbny będzie możliwe tylko o przysługujący pracownikowi okres urlopu, bądź innej usprawiedliwionej nieobecności.

Inną bardzo ważną planowaną zmianą w tej kwestii jest uzależnienie maksymalnej długości okresu próbnego od zamierzonego czasu trwania kolejnej umowy zawartej po upływie okresu próbnego. Umowę o pracę na okres próbny pracodawca będzie mógł zawrzeć na okres:

  • 1 miesiąca – w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony krótszy niż 6 miesięcy;
  • 2 miesięcy – w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony wynoszący co najmniej 6 miesięcy i krótszy niż 12 miesięcy.

Zmiany w zasadach dotyczących zakazu konkurencji

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, strony mogą zawrzeć umowę o zakazie konkurencji, w której pracownik zobowiązuję się do nieprowadzenia samodzielnej działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy lub nieświadczenia pracy (lub działania na innej podstawie niż umowa o pracę) na rzecz podmiotu prowadzącego działalność konkurencyjną wobec pracodawcy.

Planowane zmiany wprowadzają zakaz wyciągania negatywnych konsekwencji wobec pracownika, który nie zawarł umowy o zakazie konkurencji. Co oznacza, że w sytuacji gdy pracownik jest zatrudniony w innym miejscu pracy lub prowadzi działalność konkurencyjną pracodawca nie może w szczególności wypowiedzieć umowy o pracę lub rozwiązać jej bez wypowiedzenia z tej przyczyny. W przypadku naruszenia przepisów pracownik będzie miał prawo do odszkodowania od pracodawcy.

Pytania? Napisz do nas!

Related Posts

urlop uzupełniający

Czym jest i kiedy przysługuje urlop uzupełniający?

Każdemu pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 20 dni lub 26 dni, w przypadku posiadania minimum 10 lat stażu pracy. Jednakże, co w sytuacji, gdy pracownik nabędzie prawo do wyższego wymiaru urlopu...
urlop okolicznościowy

Kiedy i komu przysługuje urlop okolicznościowy?

Czym jest urlop okolicznościowy, kto i w jakich sytuacjach może z niego skorzystać? Ile dni takiego urlopu przysługuje w razie śmierci członka rodziny, własnego ślubu czy narodzin dziecka? Na jakich zasadach jest on udzielany? Poznaj obowiązujące przepisy! Urlop okolicznościowy to...