Czym jest i kiedy przysługuje urlop uzupełniający?

urlop uzupełniający

Każdemu pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 20 dni lub 26 dni, w przypadku posiadania minimum 10 lat stażu pracy. Jednakże, co w sytuacji, gdy pracownik nabędzie prawo do wyższego wymiaru urlopu w trakcie roku kalendarzowego? Odpowiadamy na to pytanie!

Urlopem uzupełniającym określa się dodatkowe dni wolne od pracy, które przysługują pracownikowi po osiągnięciu 10 lat stażu urlopowego. Jest to zatem nic innego, jak różnica pomiędzy wyższym a niższym wymiarem urlopu, czyli 6 dodatkowych dni wolnych od pracy.

Jakie okresy wlicza się do stażu pracy?

Do stażu pracy pracownika zalicza się wszystkie okresy zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę, bez względu na przerwy w zatrudnieniu czy sposób rozwiązania stosunku pracy. Jeżeli pracownik był zatrudniony w ramach więcej niż jednego stosunku pracy, do stażu pracy wlicza się tylko jeden z tych okresów. Dodatkowo, według art. 155 Kodeksu Pracy do stażu pracy wliczają się okresy edukacji w wymiarze:

  • 8 lat (szkoła wyższa);
  • 6 lat (szkoła policealna);
  • maksymalnie 5 lat (średnia szkoła zawodowa);
  • 4 lata (średnia szkoła ogólnokształcąca);
  • maksymalnie 3 lata (zasadnicza szkoła zawodowa).

Należy pamiętać, że okresy nauki nie podlegają sumowaniu. Bierze się pod uwagę wyłącznie ostatni ukończony etap edukacji. Co istotne, okresy pracy na podstawie umowy zlecenia czy umowy o dzieło oraz prowadzenia działalności gospodarczej nie wliczają się do stażu pracy.

Warto również zaznaczyć, że wszystkie okresy wchodzące w skład czasu pracy należy odpowiednio udokumentować swojemu pracodawcy, np. przedstawiając świadectwo pracy i dyplom ukończenia ostatniego etapu edukacji.

Kiedy nabywa się prawo do urlopu uzupełniającego?

Prawo do urlopu uzupełniającego nabywa się wraz z początkiem roku kalendarzowego, jednakże przysługuje dopiero od dnia osiągnięcia 10-letniego stażu pracy oraz po wykorzystaniu urlopu w niższym wymiarze.

Należy pamiętać, że nie wylicza się go na zasadzie proporcji. Każdy pracownik otrzymuje dodatkowych 6 dni wolnych, niezależnie od miesiąca przekroczenia progu wymaganego stażu pracy. Może się jednak zdarzyć, że pracownik osiągnie odpowiedni staż pracy w grudniu i nie zdąży skorzystać z dodatkowych dni wolnych w danym roku kalendarzowym. Wówczas urlop uzupełniający przechodzi na kolejny rok i musi on zostać wykorzystany w ciągu pierwszego kwartału.

Wniosek o urlop uzupełniający

Pracownik nie jest zobowiązany do składania wniosku o przyznanie urlopu uzupełniającego. Należy to wyłącznie do obowiązków pracodawcy.

W sytuacji, gdy osoba zatrudniona wyrazi chęć skorzystania z dodatkowych dni wolnych, zobowiązana jest złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy. Powinien on zawierać przede wszystkim dane osobowe pracownika oraz okres, w którym zamierza skorzystać z urlopu wypoczynkowego.

Urlop uzupełniający w czasie wypowiedzenia

Możliwa jest sytuacja, w której pracownik nabywa prawo do wyższego wymiaru urlopu tuż przed ustaniem okresu zatrudnienia w danym przedsiębiorstwie. W tym przypadku pracodawca nalicza urlop uzupełniający proporcjonalnie do okresu zatrudnienia w roku kalendarzowym. Pracownik może wykorzystać przysługujący mu urlop w trakcie okresu wypowiedzenia bądź otrzyma ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop.

Według polskiego ustawodawstwa urlop uzależniony jest od stażu pracy. Jest to pewnego rodzaju bodziec motywacyjny i docenienie doświadczonych pracowników – gwarantując im dodatkowe dni wolne.

Jeśli masz trudności z rozliczaniem urlopów swoich pracowników, skontaktuj się z nami!

Related Posts

urlop okolicznościowy

Kiedy i komu przysługuje urlop okolicznościowy?

Czym jest urlop okolicznościowy, kto i w jakich sytuacjach może z niego skorzystać? Ile dni takiego urlopu przysługuje w razie śmierci członka rodziny, własnego ślubu czy narodzin dziecka? Na jakich zasadach jest on udzielany? Poznaj obowiązujące przepisy! Urlop okolicznościowy to...

Urlop z powodu siły wyższej 

26 kwietnia 2023 znowelizowano prawo pracy, wprowadzając urlop z powodu siły wyższej. Kto może mieć do niego prawo i jak rozumieć siłę wyższą? Kwestię tą reguluje art. 148(1) Kodeksu Pracy. Gwarantuje pracownikowi zwolnienie od pracy w wymiarze 2 dni lub...