Czy wiesz, że jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą możesz swobodnie zarządzać swoimi pieniędzmi na koncie i wypłacać je kiedy chcesz? Czy wiesz, że jeśli jesteś wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie możesz w ten sposób postępować? Co musisz zrobić, aby móc wypłacić pieniądze z konta spółki? Chcesz poznać odpowiedzi na te pytania? Zapraszamy do krótkiej lektury!
Wspólnicy spółek z ograniczoną odpowiedzialnością bardzo często zapominają, że nie mogą swobodnie dysponować pieniędzmi zgromadzonymi na koncie spółki. W odróżnieniu od środków pieniężnych na prywatnym koncie przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą, majątek spółki z o.o. nie jest ich własnością. Zatem co należy zrobić, aby móc legalnie czerpać korzyść z wypracowanego zysku spółki?
Sposobów na legalne wypłacanie pieniędzy ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest kilka. W dzisiejszym artykule skupimy się jednak tylko na dywidendzie, a dokładnie na zaliczkach wypłacanych na jej poczet. Jeśli w danym roku obrotowym spółka osiągnie zysk, to wspólnicy po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego i podziale zysku mogą wypłacić ten zysk w postaci dywidendy. Warto wspomnieć, że wypłata dywidendy wiąże się z odprowadzeniem podatku od zysków kapitałowych w wysokości 19 % od wypłacanej kwoty.
Zaliczka na poczet dywidendy – wcześniejsza wypłata zysku spółki
Co zrobić, jeśli sprawozdanie finansowe nie zostało jeszcze sporządzone, a chcemy wypłacić pieniądze z konta spółki? Rozwiązaniem w tej sytuacji może być wypłata zaliczki na poczet dywidendy. Brak sprawozdania oznacza, że nie wiemy czy spółka w danym roku obrotowym osiągnęła zysk czy poniosła stratę. Mimo tego kodeks spółek handlowych dopuszcza możliwość wypłaty zaliczek na poczet dywidendy.
Wcześniejsza wypłata zysku spółki w postaci zaliczek jest możliwa pod warunkiem, że:
- umowa spółki przewiduje taką możliwość,
- spółka za poprzedni rok obrotowy wykazała zysk,
- spółka posiada wystarczające środki na wypłatę,
- zaliczka nie przekracza połowy zysku osiągniętego od początku roku obrotowego, powiększonego o ewentualne kapitały rezerwowe utworzone z niewypłaconego zysku z poprzednich lat i pomniejszonego o niepokryte straty oraz niepokryte udziały wspólników,
- zostanie wypłacona w bieżącym roku obrotowym, nie zaś po jego zakończeniu.
Opodatkowanie wypłaconych zaliczek na dywidendę
Jeśli wypłacamy zaliczki na poczet dywidendy, musimy pamiętać, że – podobnie jak od samej dywidendy – należy odprowadzić podatek w wysokości 19% wypłacanej kwoty. Kwota podatku jest potrącana od wypłacanej kwoty brutto i wpłacana przez spółkę do właściwego Urzędu Skarbowego zgodnie z miejscem siedziby spółki.
Na konto udziałowca zostaje przekazana kwota zaliczki już po potrąceniu i opłacaniu podatku.
Wypłata zaliczek na dywidendę a strata na koniec roku
Jak należy postąpić w przypadku, jeśli zaliczki na poczet dywidendy zostały wypłacone, ale spółka na koniec roku obrotowego poniosła stratę? W takiej sytuacji, należy zwrócić wszystkie zaliczki, które wypłacono w ciągu roku obrotowego. Może zdarzyć się również tak, że pobrane zaliczki będą wyższe niż osiągnięty zysk wykazany w sprawozdaniu finansowym. Wówczas, wspólnicy będą zobowiązani do zwrotu różnicy między kwotą pobranych zaliczek na dywidendę a wysokością zysku spółki z o.o.
Chcesz mieć pewność, że w prawidłowy sposób wypłacasz zyski ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością? Napisz do nas!