Czy świadczysz usługi związane z nieruchomościami w Polsce lub za granicą? Czy wiesz gdzie i kiedy należy je opodatkować? A może wystawiasz faktury za budowlane i zastanawiasz się jaka stawka podatku VAT będzie prawidłowa? Chcesz poznać odpowiedzi na te pytania? Zapraszamy do krótkiej lektury!
Wskutek coraz szybszego rozwoju infrastruktury technicznej i budowlanej zarówno w Polsce i za granicą wiele polskich przedsiębiorców coraz częściej podejmuje współpracę z zagranicznymi kontrahentami z siedziba poza Polską, świadcząc na ich rzecz usługi. Do najczęściej wykonywanych usług można zaliczyć usługi budowlane, montażowe, instalacyjne lub remontowe. Może zdarzyć się sytuacja, że polski kontrahent będzie budował fabrykę za granicą, ale może zaistnieć sytuacja odwrotna: zagraniczna firma będzie budowała osiedle w Polsce. W takim przypadku wielu przedsiębiorców zastanawia się, gdzie właściwie wykonywana przez nich usługa ma być opodatkowana.
Jest to dość istotna kwesta, bowiem zgodnie z ogólną zasadą w podatku VAT miejscem świadczenia usługi jest miejsce, w którym nabywca usługi posiada swoją siedzibę. Jednak w przypadku świadczenia usług na nieruchomości istnieje wyjątek od tej reguły, co wyjaśniamy w artykule.
Miejsce świadczenia usług
Zanim wyjaśnimy, gdzie powinna być opodatkowana usługa wykonywana na nieruchomości, omówmy podstawową regułę w podatku VAT, odnoszącą się do miejsca świadczenia usługi. W podatku VAT istotne jest zidentyfikowanie dla kogo dana usługa ma być świadczona. W tym przypadku możemy rozróżnić dwie grupy odbiorców: przedsiębiorcy oraz osoby prywatne.
Jeśli świadczysz usługę dla firmy, miejsce opodatkowania będzie równoznaczne z miejscem siedziby kontrahenta. Przykładem może być wykonywanie usług projektowania strony internetowej dla firmy z Niemiec. W tym przypadku wykonana usługa będzie opodatkowana w Niemczech. Warto pamiętać, iż prawidłowo wystawiona faktura powinna zawierać adnotacje „odwrotne obciążenie” oraz stawkę NP.
Jeśli świadczysz usługę dla osoby fizycznej, miejscem opodatkowania będzie siedziba usługodawcy. Przykładem może być usługa prawna dla osoby zamieszkałej we Francji. W tym przypadku usługa będzie opodatkowana w Polsce, a faktura powinna zawierać stawkę 23 % VAT.
Świadczenie usług ściśle związanych z nieruchomością
Usługi ściśle związane z nieruchomością to takie, których nie możesz wykonać nigdzie indziej ani w żaden inny sposób jak tylko znajdując się osobiście w miejscu budowy. Przy świadczeniu takich usług najważniejszą kwestią jest wskazanie miejsca świadczenia usług. Zgodnie z art. 28e ustawy o VAT miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami – w tym usług związanych z obrotem nieruchomościami, zakwaterowaniem, usług przygotowania i koordynacji prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego – jest miejsce położenia nieruchomości. Zatem w sytuacji, kiedy świadczysz usługi:
- remontowe, polegające na przykład na malowaniu ścian, tynkowaniu, położeniu podłogi,
- montażowe, polegające na przykład na montażu rurociągów w fabryce,
- budowlane, polegające na budowaniu osiedla mieszkań,
nie będzie miało znaczenia, czy usługa wykonywana jest dla firmy, czy dla osoby prywatnej. Nie będzie również istotne miejsce siedziby usługodawcy ani usługobiorcy. Zasadniczą kwestią będzie miejsce położenia nieruchomości, na której wykonasz usługę.
Usługi świadczone na nieruchomości a zwolnienie z VAT do limitu 200 tysięcy
Jeśli nie przekroczysz progu 200 000 zł przychodu brutto z działalności gospodarczej za pełny rok podatkowy oraz nie będziesz wykonywać usług, które są obowiązkowo opodatkowane podatkiem VAT, możesz skorzystać ze zwolnienia z VAT. Jest to tak zwane zwolnienie podmiotowe z VAT.
Świadcząc usługi na nieruchomości musisz wiedzieć kiedy dana usługa będzie wliczana do kwoty limitu 200 000 zł, a kiedy nie. W przypadku, gdy usługa będzie świadczona na nieruchomości znajdującej poza granicami Polski, dana usługa nie będzie wliczana do tego limitu, ponieważ transakcja ta nie będzie opodatkowana w Polsce, a faktura za wykonanie usługi powinna być wystawiona ze stawką NP – nie podlega. Tylko usługi świadczone na nieruchomościach znajdujących się w Polsce będą wliczane do limitu przychodów.
Masz wątpliwości, czy prawidłowo wystawiasz faktury? Napisz do nas!