Zakup towarów od osoby prywatnej. O czym należy pamiętać?

zakup towaru od osoby fizycznej

Czy w koszty zaliczyć można towary zakupione od osób prywatnych? W jaki sposób to udokumentować? Czy trzeba zapłacić podatek od takich transakcji? Chcesz poznać odpowiedzi na te pytania? Zapraszamy do krótkiej lektury!

W dzisiejszym świecie e-commerce przedsiębiorcy nabywają towary nie tylko od producentów, hurtowni czy innych podmiotów gospodarczych, ale także od osób prywatnych. Często zdarza się, że te osoby prywatne nie prowadzą działalności gospodarczej, co oznacza, że nie wystawiają rachunków czy faktur. Jak w takiej sytuacji właściwie rozliczyć transakcje i je poprawnie zaksięgować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów?

Zgodnie z prawem, każde zdarzenie gospodarcze związane z prowadzoną działalnością gospodarczą powinno zostać odpowiednio udokumentowane. W przypadku podmiotów stosujących uproszczoną księgowość, rozliczających się przy pomocy podatkowej księgi przychodów i rozchodów, należy dokumentować wszystkie przychody, zakupy towarów handlowych i materiałów oraz koszty uboczne związane z ich zakupem. Dlatego też zakup towarów handlowych lub materiałów od osób prywatnych powinien zostać ujęty w księdze przychodów i rozchodów.

Dokument wewnętrzny versus umowa sprzedaży

Istnieją dwie podstawowe metody księgowania zakupu towarów handlowych i materiałów od osób prywatnych. Przedsiębiorca może przygotować dokument wewnętrzny potwierdzający zakup towaru. Warto jednak pamiętać, że skorzystanie z tego rozwiązania jest możliwe tylko w określonych przypadkach, opisanych w Rozporządzeniu Ministra Finansów. Chodzi m.in. o:

  • zakup bezpośrednio od krajowego producenta lub hodowcy produktów roślinnych i zwierzęcych, zakup surowców roślin zielarskich i ziół dziko rosnących leśnych, jagód, owoców leśnych i grzybów leśnych,
  • zakup w jednostkach handlu detalicznego materiałów pomocniczych,
  • zakup od ludności odpadów poużytkowych, stanowiących surowce wtórne.

W większości przypadków księgowanie zakupu towarów od osób prywatnych dokonywane jest na podstawie umów sprzedaży. Umowa sprzedaży jest dowodem księgowym, o ile spełnia określone wymogi. Przede wszystkim, umowa musi zawierać informacje:

  •  o stronach uczestniczących w operacji handlowej (nazwy i adresy),
  • datę sporządzenia umowy,
  • informację o przedmiocie umowy,
  • jego wartości,
  • a także informacje o ilości, jeżeli można ją przedstawić w jednostkach naturalnych.

Umowa sprzedaży powinna zostać potwierdzona podpisami obu stron i sporządzona w dwóch egzemplarzach.

Zobowiązania podatkowe

W przypadku nabycia od osoby fizycznej towarów handlowych, których wartość przekracza 1000 zł, nabywca ma obowiązek zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Podatek ten, zwany również podatkiem od wzbogacenia, wynosi 2%. Taki podatek należy wpłacić do właściwego urzędu skarbowego w ciągu 14 dni od momentu zawarcia umowy sprzedaży.

Dodatkowo, nabywca musi złożyć do urzędu skarbowego formularz PCC-3, zawierający informacje o rodzaju i wartości zakupionego towaru.

Zakup towarów a VAT

Warto pamiętać, że zakup towarów handlowych od osoby fizycznej nie umożliwia odliczenia podatku VAT. Jeśli zakup towarów jest dokumentowany przy pomocy dokumentów wewnętrznych lub umowy sprzedaży, nie ma możliwości odliczenia tego podatku. Jest to niekorzystne rozwiązanie dla przedsiębiorców będącymi czynnymi podatnikami VAT, dlatego większość przedsiębiorców stara się pozyskiwać towary handlowe od podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, które wystawiają faktury.

Zakup towarów od osób prywatnych w firmie wymaga szczególnej uwagi i staranności w dokumentowaniu transakcji. Poprawne sporządzenie umowy oraz zachowanie dokumentów księgowych służą zapewnieniu bezpieczeństwa i legalności transakcji. Dzięki właściwej dokumentacji firma może śledzić swoje wydatki, uniknąć nieporozumień oraz zabezpieczyć się przed ewentualnymi konsekwencjami prawno-finansowymi. Należy też pamiętać o zobowiązaniach podatkowych, które mogą wynikać z zakupu towarów od osób prywatnych.

Wątpliwości? Napisz do nas! Kontakt | Jestem Twoją Księgową.

Related Posts

Usługi związane z nieruchomością. O czym należy pamiętać?

Czy świadczysz usługi związane z nieruchomościami w Polsce lub za granicą? Czy wiesz gdzie i kiedy należy je opodatkować? A może wystawiasz faktury za budowlane i zastanawiasz się jaka stawka podatku VAT będzie prawidłowa? Chcesz poznać odpowiedzi na te pytania?...
koszty jdg

Koszty w jednoosobowej działalności gospodarczej. Co trzeba wiedzieć?

Czym są koszty uzyskania przychodu? Czy istnieją koszty, które nie mogą być rozliczone w jednoosobowej działalności gospodarczej? Jakie są zasady kwalifikowania kosztów do rozliczenia w firmie? Jednoosobowa działalność gospodarcza jest popularną formą prowadzenia biznesu, zwłaszcza dla przedsiębiorców indywidualnych. Jednakże, zanim...