Kody GTU w działalności gospodarczej

Czym są kody GTU i kto ma obowiązek je stosować? Jakie dokumenty należy oznaczać kodami GTU? Jakich towarów dotyczą? Czy za każdym razem powinieneś nanosić ten kod na fakturę? Odpowiadamy na te pytania i objaśniamy kwestię właściwego oznaczania towarów i usług.

Kody GTU są niezbędne dla przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą i są zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy świadczą różnorodne usługi lub oferują sprzedaż towarów, które pasują do określonych grup objętych Kodyfikacją Towarów i Usług (GTU).

W praktyce oznacza to, że przedsiębiorcy muszą stosować odpowiednie kody GTU w swoich transakcjach, aby dokładnie określić charakter sprzedawanych towarów lub świadczonych usług. Kody zostały wprowadzone w ramach Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK_V7) w październiku 2020 r. z intencją uszczelnienia systemu podatkowego. Ich poprawne stosowanie pomaga uniknąć niejasności podatkowych oraz ułatwia prawidłowe raportowanie danych finansowych. Jednak w jaki sposób przedsiębiorcy powinni je stosować? Czy powinny one zawsze być uwzględnione na fakturze wystawianej przez przedsiębiorcę?

Klasyfikacja kodów GTU

Kody GTU dotyczą sprzedaży produktów i usług wybranych grup. Oto krótkie objaśnienie tej klasyfikacji:

  • GTU_01 – sprzedaż napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2%,
  • GTU_02 – sprzedaż wszelkiego rodzaju paliw,
  • GTU_03 – sprzedaż olejów smarowych i oleju opałowego,
  • GTU_04 – handel wyrobami tytoniowymi,
  • GTU_05 – handel odpadami, jak i surowcami wtórnymi np. z tworzyw sztucznych,
  • GTU_06 – sprzedaż części i urządzeń elektronicznych,
  • GTU_07 – sprzedaż pojazdów silnikowych oraz części samochodowych,
  • GTU_08 – handel wyrobami z metali szlachetnych i nieszlachetnych,
  • GTU_09 – sprzedaż leków i produktów farmaceutycznych,
  • GTU_10 – sprzedaż gruntów i budynków,
  • GTU_11 – świadczenie usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych,
  • GTU_12 – świadczenie usług o charakterze niematerialnym, np. usługi księgowe, marketingowe, doradcze itp.,
  • GTU_13 – świadczenie usług transportowych, jak również magazynowania i przechowywania.

Obecnie obowiązujące przepisy podatkowe jednoznacznie wskazują, że kody GTU nie są wymagane na fakturze. Ich stosowanie ogranicza się wyłącznie do części ewidencyjnej pliku JPK_V7. W tym dokumencie oznaczenia GTU powinny być przypisane fakturom, w tym również tym korygującym i zaliczkowym, oraz innym dokumentom księgowym wykorzystywanym do rozliczania transakcji z zagranicznymi kontrahentami.

Czy można nie stosować kodów GTU?

Istnieją sytuacje, w których podatnik nie będzie zobowiązany do klasyfikowania sprzedawanych towarów, nawet jeśli należą one do jednej z grup GTU. Oznaczenia GTU nie są stosowane w przypadku wprowadzania transakcji do plików JPK_V7M i JPK_V7K w następujących przypadkach:

  • sprzedaży zbiorczej, która jest rejestrowana na kasie fiskalnej,
  • zbiorczych informacji dotyczących sprzedaży nieudokumentowanej fakturami,
  • sprzedaży, która nie podlega obowiązkowi prowadzenia ewidencji sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej
  • zakupów, które skutkują pojawieniem się podatku VAT należnego u osoby przygotowującej plik JPK (takich jak Wewnątrzwspólnotowe Nabycie Towarów – WNT, import usług, dostawa, gdzie osoba przygotowująca plik JPK jest nabywcą i to ona płaci podatek.

Warto znać wymogi stosowania kodów GTU w naszej działalności i na bieżąco śledzić wszelkie zmiany w przepisach podatkowych. Dzięki temu unikniemy kar finansowych za nieprawidłowe zastosowanie tych oznaczeń. Warto pamiętać, że kara za błędny kod GTU w deklaracji VAT może wynieść nawet 500 zł za każdy błąd. Z tego powodu często korzysta się z usług profesjonalnych biur rachunkowych, które pomagają w prowadzeniu dokumentacji firmowej, zapewniając kompleksową obsługę podatkową i minimalizując ryzyko popełnienia błędów.

Wspieramy naszych Klientów także dbając o właściwe oznaczenia dokumentów księgowych. Dzięki nam zyskasz pewność, że dokumentacja podatkowa Twojej firmy będzie prowadzona zgodnie z obowiązującymi przepisami!

Related Posts

Ryczałt: zalety i wady. Na co trzeba uważać?

Czym jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych? Czy są jakieś limity przychodów? Jakie są zalety i wady ryczałtu? Czy wszyscy mogą korzystać z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych? Odpowiadamy na te często pojawiające się pytania. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to atrakcyjna forma...
podatek dochodowy PIT

Roczne rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych, czyli wszystko o deklaracjach PIT

Czym jest roczne rozliczenie podatkowe? Jakich terminów należy przestrzegać? Jaki rodzaj deklaracji złożyć? Jakie warunki należy spełnić, aby skorzystać z ulg i odliczeń? Roczne rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) to proces, który wielu z nas musi przeprowadzić. Termin...