Komu przysługuje odprawa emerytalna? Jaka jest jej wysokość? Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać to świadczenie? Odpowiadamy na te i inne pytania. Zapraszamy do lektury.
W życiu każdego człowieka przychodzi czas na zakończenie kariery zawodowej i przejście na zasłużoną emeryturę. W naszym kraju powszechny wiek emerytalny to 65 lat dla mężczyzn oraz 60 lat dla kobiet. Warto pamiętać, że co do zasady każdemu pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę w momencie uzyskania prawa do świadczeń emerytalnych przysługuje odprawa emerytalna.
Odprawa emerytalna to dodatkowe świadczenie w formie pieniężnej, przyznawane przez pracodawcę pracownikowi w związku z jego przejściem na rentę bądź emeryturę. Kodeks Pracy określa warunki uprawniające do uzyskania tego świadczenia, tj.:
- nabycie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury,
- zakończenie stosunku pracy,
- przejście na rentę bądź emeryturę.
Odprawa emerytalna przysługuje każdemu pracownikowi, u którego zatrudnienie ustało w związku z przejściem na emeryturę. Warto pamiętać, że w tym przypadku długość stażu pracy nie ma znaczenia. Tak samo wymiar etatu czy czas trwania umowy o pracę. Ustawodawca zagwarantował to świadczenie każdemu pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę, powołania, mianowania, wyboru oraz spółdzielczej umowy o pracę.
Wysokość odprawy emerytalnej
Według Kodeksu Pracy wysokość odprawy emerytalnej to co najmniej równowartość jednomiesięcznego wynagrodzenia za pracę. Jednakże przepisy szczególne dotyczące określonych grup zawodowych, układy zbiorowe pracy czy regulaminy wynagradzania mogą ustanawiać wyższą wysokość odprawy. Przykładem uprzywilejowanej grupy zawodowej są nauczyciele. Zgodnie z przepisami zawartymi w Karcie Nauczyciela, wysokość przysługującej im odprawy emerytalnej stanowi równowartość:
- dwumiesięcznego wynagrodzenia w przypadku stażu pracy krótszego niż 20 lat;
- trzymiesięcznego wynagrodzenia w przypadku stażu pracy dłuższego niż 20 lat.
W sytuacji, gdy pracownik w momencie przejścia na emeryturę pracował u kilku pracodawców, odprawa przysługuje mu od każdego z nich. Warto zwrócić uwagę, że świadczenie to nie należy się osobom wykonującym pracę w ramach umów cywilnoprawnych, tj. umowy zlecenia i umowy o dzieło.
Odprawa emerytalna, podobnie jak wynagrodzenie pracownika, stanowi przychód ze stosunku pracy, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Natomiast odnośnie składek ZUS świadczenie to nie podlega oskładkowaniu.
Odprawa emerytalna stanowi pewnego rodzaju nagrodę za przepracowane lata, zwieńczone odejściem na zasłużoną emeryturę. Za niedopełnienie przez pracodawcę obowiązku wypłaty tego świadczenia grozi kara grzywny w wysokości od 1000 do 30 000 zł.