Kto może skorzystać z wakacji ZUS? Jakie są warunki? Które składki zostały objęte zwolnieniem i czy ma ono wpływ na podleganie pod ubezpieczenie zdrowotne i wysokość przyszłej emerytury? Jak złożyć wniosek o wakacje ZUS i ile trwa jego rozpatrzenie? Omawiamy kwestię wakacji składkowych dla przedsiębiorców.
Coroczne podwyżki składek na ubezpieczenie społeczne, wynikające ze wzrostu płacy minimalnej oraz przeciętnego wynagrodzenia, stanowią coraz większe wyzwanie dla przedsiębiorców, zwłaszcza tych prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze. Zdaniem opinii publicznej jest to jedno z największych obciążeń, z jakimi borykają się obecnie właściciele firm. W odpowiedzi na to Sejm uchwalił ustawę wprowadzającą tzw. wakacje ZUS.
Regulacje te mają na celu wsparcie przedsiębiorców i ułatwienie im funkcjonowania na rynku. Zwolnienie z opłacania składek ma obniżyć koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, pomagając w ten sposób najmniejszym przedsiębiorcom w utrzymaniu płynności finansowej i stworzeniu bardziej sprzyjających warunków do prowadzenia działalności.
Czym są wakacje składkowe?
Wakacje ZUS to zwolnienie z opłacania składek społecznych, Funduszu Pracy i Funduszu Solidarnościowego w dowolnie wybranym miesiącu. Mogą z niego skorzystać raz w roku przedsiębiorcy wpisani do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej CEiDG (oraz komornicy sądowi) po spełnieniu określonych warunków. W 2024 roku przedsiębiorcy mogli skorzystać z wakacji ZUS jedynie za grudzień.
Co istotne, przedsiębiorcy korzystający z wakacji ZUS nadal muszą opłacać w odpowiednim terminie obowiązkową składkę zdrowotną. Zatem wakacje składkowe nie mają wpływu na podleganie pod ubezpieczenie zdrowotne. Dodatkowo, składki podlegające zwolnieniu są opłacane z budżetu państwa, więc będą się wliczać do przyszłej emerytury czy renty.
Warunki skorzystania z wakacji ZUS
Aby skorzystać z wakacji składkowych, przedsiębiorca musi spełnić określone warunki. Przede wszystkim należy prowadzić działalność gospodarczą i posiadać wpis do CEIDG bądź być komornikiem sądowym. Ponadto, przedsiębiorca:
- w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku nie może mieć zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych (emerytalnego, rentowego i wypadkowego) lub zdrowotnego więcej niż 10 ubezpieczonych, w tym siebie. Należy także pamiętać, że do tego limitu nie wliczają się osoby, które nie podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu, takie jak osoby przebywające na urlopie wychowawczym, macierzyńskim lub bezpłatnym oraz studenci do 26. roku życia;
- przez co najmniej jeden dzień w miesiącu, poprzedzającym złożenie wniosku musi podlegać ubezpieczeniom społecznym;
- w jednym z dwóch ostatnich lat przed rokiem składania wniosku, nie może osiągnąć rocznego przychodu z działalności gospodarczej przekraczającego równowartość 2 milionów euro;
- w poprzednim roku oraz w roku składnia wniosku nie może prowadzić działalności na rzecz byłego pracodawcy, dla którego świadczył czynności w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy w okresie od rozpoczęcia działalności lub rok wcześniej;
- w okresie ostatnich trzech lat nie korzystał z pomocy de minimis bądź nie przekroczył limitu 300 tys. euro.
Warto zwrócić uwagę, że aby być zwolnionym z opłacania dobrowolnej składki chorobowej, należy podlegać ubezpieczeniu chorobowemu w miesiącu składania wniosku oraz w miesiącu poprzedzającym. Zatem konieczne jest podleganie ubezpieczeniu przynajmniej po jednym dniu w obu miesiącach. Ponadto zwolnienie obowiązuje jedynie od najniższego wymiaru składek, obowiązującego przedsiębiorcę. W konsekwencji nie będzie można dopłacić różnicy, aby zachować wyższą podstawę do ubezpieczeń społecznych.
Jak złożyć wniosek o wakacje ZUS?
Wniosek o wakacje składkowe (RWS) można złożyć wyłącznie z profilu płatnika za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE/eZUS). Wnioski złożone w innej formie nie będą rozpatrzone. Po wypełnieniu formularza w profilu płatnika, należy go zatwierdzić i wysłać elektronicznie. Cały proces jest prosty i odbywa się online, co zapewnia szybkie i wygodne składanie wniosków.
Wniosek trzeba złożyć w miesiącu poprzedzającym miesiąc, za który chcemy uzyskać zwolnienie. Na przykład, aby skorzystać z wakacji ZUS za grudzień, złożenie wniosku musi nastąpić w listopadzie. Wniosek RWS może złożyć sam przedsiębiorca bądź upoważniony do tego pełnomocnik, np. biuro rachunkowe. Zgodnie z przepisami Kodeksu Postępowania Administracyjnego, Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku oraz wydanie decyzji.
Nasze biuro rachunkowe przygotowuje i składa wnioski RWS za Klientów, bez dodatkowych opłat.