Ulga termomodernizacyjna – wszystko co musisz wiedzieć!

ulga termomodernizacyjna

Czy w ubiegłym roku wymieniłeś piec węglowy na gazowy? A może montowałeś panele fotowoltaiczne lub wentylację mechaniczną? Jeśli odpowiedź brzmi tak, to możesz otrzymać zwrot podatku za 2023. Chcesz wiedzieć jak to zrobić? Przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się co to jest ulga termomodernizacyjna i jak z niej skorzystać!

Ulga termomodernizacyjna to prawo do odliczenia kosztów, które zostały wyszczególnione w rozporządzeniu Ministra Inwestycji z 21 grudnia 2018 dotyczących realizacji przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Z tej preferencji podatkowej mogą skorzystać właściciele lub współwłaściciele domu jednorodzinnego (wolnostojącego/w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej). Budynek musi być oddany do użytku, nie może być w trakcie budowy.

Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Czy wiesz, że z tej ulgi może skorzystać nie tylko osoba fizyczna, ale również osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą? Jednak w obu przypadkach musi być spełniony jeden najważniejszy warunek: osoba korzystająca z tej preferencji podatkowej musi być właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego. Nie ma również przeciwwskazań, aby budynek mieszkalny był wynajmowany innej osobie na cele mieszkaniowe albo był wykorzystywany w działalności gospodarczej.

Warto pamiętać, że jeśli chcesz skorzystać z ulgi, to wszystkie poniesione wydatki, które chcesz odliczyć od dochodu, muszą być sfinansowane przez ciebie. Co to oznacza w praktyce? Jeśli część kosztów została pokryta pieniędzmi z dotacji, to tych wydatków nie możesz uwzględnić w uldze.

A co jeśli poniosłeś wydatki termomodernizacyjne na użyczone, dzierżawione lub wynajmowane mieszkanie? Niestety, w tej sytuacji nie będziesz uprawniony do skorzystania z tej preferencji podatkowej.

W jakim PIT mogę odliczyć ulgę termomodernizacyjną?

Ulgę termomodernizacyjną możesz rozliczyć, jeśli rozliczasz się na:

  • Ryczałcie – w PIT 28 od przychodu
  • Skali podatkowej – w PIT-37 lub PIT-36 od dochodu
  • Podatku liniowym – PIT-36L od dochodu

Kwotę ulgi wskazujesz w załączniku PIT/O do deklaracji podatkowej. Wydatki poniesione na termomodernizację muszą być odpowiednio udokumentowane: w przypadku osób fizycznych powinna to być faktura imienna wystawiona do paragonu, natomiast przedsiębiorcy powinni posiadać fakturę z NIP. Wystawcą faktury musi być czynny podatnik VAT, to znaczy, że na fakturze powinna znajdować się stawka VAT. Faktura może zostać wystawiona również przez podmiot z państwa członkowskiego UE, pod warunkiem, że będzie zawierać podatek VAT.

Ile można odliczyć i w jakim terminie?

Kwota wydatków odliczonych za dany rok podatkowy nie może przekroczyć 53 000 zł. Jednak jeśli wydatki na termomodernizację budynku mieszkalnego były wyższe od wskazanego limitu, warto pomyśleć o wspólnym rozliczeniu podatkowym z małżonkiem (oczywiście jeśli jest taka możliwość). Wówczas zyskujesz do dyspozycji kolejne 53 000 zł, bowiem każdy z małżonków dysponuje osobnym limitem. W przypadku, jeśli kwota dochodu jest niższa od poniesionych wydatków na cele modernizacyjne w danym roku podatkowym, wówczas w PIT/O wykazujesz kwotę faktycznie poniesionych kosztów (maksymalnie do 53 000 zł). Nieodliczoną nadwyżkę kosztów będziesz mógł rozliczyć przez kolejne 6 lat licząc od końca roku podatkowego, w którym poniosłeś pierwszy wydatek na ten cel. Najważniejsze jest jednak, abyś dokonał odliczenia w zeznaniu podatkowym za rok w którym faktycznie poniosłeś wydatek.

Pamiętaj również, że maksymalny czas trwania inwestycji termomodernizacyjnej uprawniającej do skorzystania z ulgi to 3 lata, licząc od końca roku w którym poniosłeś pierwszy wydatek.

Jakie materiały i usługi objęte są ulgą termomodernizacyjną?

Szczegółowy wykaz wydatków, które uprawniają do skorzystania z ulgi, został zawarty w rozporządzeniu ministra inwestycji i rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (Dz.U. z 2018 r. poz. 2489 – zachęcamy to szczegółowej analizy tego dokumentu).

Poniżej przedstawiamy te najczęściej spotykane wydatki:

  • Kocioł gazowy/olejowy kondensacyjny z kompletem akcesoriów
  • Zbiornik na gaz lub olej
  • Pompa ciepła i akcesoria
  • Ogniwo fotowoltaiczne i akcesoria
  • Materiały dla instalacji: ogrzewczej lub ciepłej wody użytkowej
  • Materiały dla systemu ogrzewania elektrycznego
  • Kolektor słoneczny i akcesoria
  • Materiały dla systemu ogrzewania elektrycznego
  • Stolarka okienna i drzwiowa
  • Materiały dla systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła
  • Ogniwo fotowoltaiczne i akcesoria
  • Materiały do docieplenia przegród, płyt balkonowych i fundamentów
  • Przyłącze do sieci ciepłowniczej lub gazowej
  • Wymiana lub montaż nowej instalacji ogrzewania i ciepłej wody użytkowej
  • Montaż kotła gazowego/olejowego kondensacyjnego
  • Montaż pompy ciepła
  • Montaż kolektora słonecznego
  • Demontaż źródła ciepła na paliwo stałe
  • Montaż instalacji fotowoltaicznej
  • Montaż systemu wentylacji mechanicznej

Zatem jeśli jesteś właścicielem budynku mieszkalnego i w ubiegłym roku poniosłeś wydatki związane z jego termomodernizacją, nie zapomnij skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej przy rozliczeniu podatkowym. Możesz tylko na tym zyskać. Mniej podatku to więcej oszczędności. Pamiętaj o tym!

Przedsiębiorco, zainwestowałeś w termomodernizację? Pomożemy Ci ją rozliczyć i skorzystać z ulgi! Napisz do nas.

Related Posts

podatek dochodowy PIT

Roczne rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych, czyli wszystko o deklaracjach PIT

Czym jest roczne rozliczenie podatkowe? Jakich terminów należy przestrzegać? Jaki rodzaj deklaracji złożyć? Jakie warunki należy spełnić, aby skorzystać z ulg i odliczeń? Roczne rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) to proces, który wielu z nas musi przeprowadzić. Termin...

Zatrudnianie uczniów i studentów

Jakie są korzyści z zatrudniania uczniów i studentów? O czym należy w tym przypadku pamiętać? Jakich obowiązki odchodzą w przypadku zatrudnienia studenta? O tym w dzisiejszym artykule! Według kodeksu pracy przedsiębiorcy mogą zatrudnić pracownika młodocianego, czyli osobę w wieku od...