Zatrudnianie uczniów i studentów

Jakie są korzyści z zatrudniania uczniów i studentów? O czym należy w tym przypadku pamiętać? Jakich obowiązki odchodzą w przypadku zatrudnienia studenta? O tym w dzisiejszym artykule!

Według kodeksu pracy przedsiębiorcy mogą zatrudnić pracownika młodocianego, czyli osobę w wieku od 15 do 18 lat. Pracownik ten musi mieć jednak ukończoną co najmniej szkołę podstawową oraz dysponować orzeczeniem lekarskim świadczącym o braku przeciwwskazań do wykonywania danej pracy. Należy pamiętać, że zatrudnianie pracowników młodocianych w ramach umowy o pracę jest dozwolone tylko w przypadku przygotowania zawodowego lub wykonywania łagodnych prac. Osoby młodociane, które nie posiadają odpowiednich kwalifikacji zawodowych, są zobowiązane kontynuować naukę do osiągnięcia 18 roku życia.

Według kodeksu pracy tygodniowy wymiar czasu pracy pracownika młodocianego nie może przekroczyć 12 godzin, a dzienny w dniu zajęć szkolnych 2 godzin. W przypadku wykonywania pracy przez młodocianego w okresie ferii, czas pracy nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.

Zatrudnianie studenta

Coraz częściej pracodawcy decydują się na zatrudnianie studentów uczelni wyższych na podstawie umowy zlecenia. To zjawisko wynika głównie z korzyści finansowych, jakie przynoszą pracodawcom zatrudnienia tego typu. Głównym powodem tego trendu jest brak konieczności odprowadzania składek ZUS za takich pracowników. Zgodnie z przepisami, osoby uczące się poniżej 26. roku życia są zwolnione z tych składek. Po przekroczeniu tego wieku, studenci objęci są standardowymi ubezpieczeniami, jak pozostali zleceniobiorcy. Aby potwierdzić status studenta szkoły wyższej, wystarcza zaświadczenie z dziekanatu lub oświadczenie samego zleceniobiorcy. Fotokopiowanie legitymacji studenckiej w celu tego potwierdzenia nie jest konieczne, jednakże niewykluczone.

Zatrudniający na umowę zlecenia musi uwzględnić minimalną stawkę godzinową. To oznacza, że pracownik wykonujący pracę na zlecenie musi otrzymać wynagrodzenie za godzinę pracy nie niższe niż ustalona minimalna wartość obowiązująca w danym roku kalendarzowym, która obecnie wynosi 23,50 zł/godz. Zatrudniony na umowie zlecenie podlega przepisom kodeksu cywilnego i nie ma prawa do pobierania urlopu wypoczynkowego czy okresu wypowiedzenia umowy.

Korzyści wynikające z zatrudniania uczniów i studentów

Jak już wcześniej zostało wspomniane, zatrudnianie uczniów i studentów powyżej 18 roku życia na podstawie umowy zlecenia, to dla przedsiębiorców gównie korzyści finansowe. Nie muszą oni opłacać składek ubezpieczeń społecznych w części finansowanej przez pracodawcę oraz prowadzić akt pracowniczych, co również może oszczędzić wydatków związanych z prowadzeniem dokumentacji pracowniczej. Zleceniodawca nie ma również obowiązku kierowania zleceniobiorcy na badania lekarskie oraz przeprowadzania szkolenia BHP.

Umowy zlecenia pozwalają pracodawcom na elastyczne dostosowanie zatrudnienia do zmieniających się potrzeb, co jest szczególnie ważne w sektorze sezonowym lub o zmiennej produkcji. Dla wielu uczniów i studentów praca na umowie zlecenie stanowi pierwsze doświadczenie zawodowe. I choć zleceniodawca musi inwestować dodatkowy czas w przeszkolenie takiej osoby, aby skutecznie wykonywała powierzone zadania, to z drugiej strony zleceniobiorcy brakuje niekorzystnych nawyków, które czasami mogą towarzyszyć pracownikom z dłuższym stażem. Dzięki temu przedsiębiorca może w przyszłości zyskać kompetentnego pracownika doskonale zaznajomionego z polityką i celami firmy.

Related Posts

ulga termomodernizacyjna

Ulga termomodernizacyjna – wszystko co musisz wiedzieć!

Czy w ubiegłym roku wymieniłeś piec węglowy na gazowy? A może montowałeś panele fotowoltaiczne lub wentylację mechaniczną? Jeśli odpowiedź brzmi tak, to możesz otrzymać zwrot podatku za 2023. Chcesz wiedzieć jak to zrobić? Przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się co...
podatek dochodowy PIT

Roczne rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych, czyli wszystko o deklaracjach PIT

Czym jest roczne rozliczenie podatkowe? Jakich terminów należy przestrzegać? Jaki rodzaj deklaracji złożyć? Jakie warunki należy spełnić, aby skorzystać z ulg i odliczeń? Roczne rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) to proces, który wielu z nas musi przeprowadzić. Termin...