Reklama w mediach społecznościach a zwolnienie z VAT. Wszystko, co musisz wiedzieć!

reklama facebook

Jak rozliczyć import usług, jeśli nie posiadasz statusu czynnego podatnika VAT? Co musisz zrobić, jeśli dokonujesz zakupu u zagranicznego kontrahenta? Przy jakich transakcjach powinieneś zarejestrować się do VAT-UE? Korzystasz biznesowo z reklam w Google lub na Facebooku? Ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!

W dobie cyfryzacji wiele firm prowadzi swoją działalność w Internecie. Z uwagi na dużą konkurencję na rynku nieodzownym elementem każdego biznesu, szczególnie tego początkującego, jest reklama. Bardzo prostym i skutecznym sposobem na wypromowanie swojej marki w Internecie jest zakup usługi reklamowej na Facebooku lub Google. Co może być nieco trudniejsze? Prawidłowe rozliczenie takiego zakupu w działalności gospodarczej.

Kiedy mamy do czynienia z importem usług?

Import usług występuje wtedy, kiedy jako przedsiębiorca kupujesz usługę od kontrahenta z zagranicy, a podmiot, który świadczy usługę nie posiada siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski. W takiej sytuacji, za rozliczenie tej transakcji odpowiedzialny jest nabywca, bowiem zgodnie z art. 28b ustawy o VAT za miejsce świadczenia usług uznawane jest miejsce zamieszkania nabywcy tejże usługi. Doskonałym przykładem importu usług, jest zakup reklamy w social mediach np. na Facebooku.

Należy pamiętać, że import usług powstaje w momencie, gdy stronami transakcji są osoby prowadzących działalność gospodarczą. Natomiast, gdy zakupu dokonuje osoba fizyczna, to import usług nie powstanie.

Czy status podatnika ma znaczenie?

Tak, ma i to zasadnicze. Jeśli jesteś czynnym podatnikiem VAT, przy imporcie usług naliczysz i jednocześnie odliczysz podatek VAT z takiej transakcji. Natomiast, jeśli jesteś podatnikiem zwolnionym z VAT, sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Jako podatnik zwolniony z VAT, przy zakupie usług i towarów nie posiadasz prawa do odliczenia podatku VAT z faktury. Jeśli więc postanowisz zakupić np. reklamę na Facebooku, mimo iż na takiej fakturze nie pojawia się stawka i kwota podatku VAT, jako nabywca usługi będziesz zobowiązany doliczyć stawkę podatku VAT w wysokości 23% od kwoty brutto na fakturze.

Następnie, obliczony w ten sposób podatek będziesz zobowiązany zapłacić do Urzędu Skarbowego, a także wysłać odpowiednią deklarację VAT, o czym więcej informacji znajdziesz w dalszej części artykułu.

O czym, jako podatnik zwolniony z VAT, musisz pamiętać przy imporcie usług?

Musisz pamiętać, aby:

•             przed zakupem reklamy na Google, Facebooku lub innych portalach internetowych, których siedziba działalności znajduje się poza granicami Polski, zarejestruj się dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych. Jak to zrobić? Musisz wypełnić deklarację VAT-R, w której odpowiednio w części C.3. zaznaczysz pole: „podatnik niepodlegający obowiązkowi rejestracji jako podatnik VAT czynny będzie świadczył lub świadczy usługi, do których stosuje się art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy, lub będzie nabywał lub nabywa usługi, do których stosuje się art. 28b ustawy, jeżeli usługi te stanowiłyby u podatnika import usług”,

•             wysłać deklarację VAT –R do Urzędu Skarbowego. Po dokonaniu rejestracji, Urząd Skarbowy nada Twojej firmie NIP europejski, który będzie służył do rozliczeń między podmiotami gospodarczymi zarejestrowanymi w Unii Europejskiej. Europejski NIP wygląda prawie identycznie jak polski. Jedyna różnica to przedrostek PL, który zostanie dodany do NIPu, którego używasz na co dzień.

•             Przy rozliczeniu importu usług sprawdzić, czy zagraniczny kontrahent jest zarejestrowany dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych. Jak to zrobić? Na stronie Komisji Europejskiej znajduje się dedykowana do tego wyszukiwarka. Wystarczy, że wpiszesz nazwę Państwa Członkowskiego oraz jego numer VAT. Numer ten powinien być zawsze poprzedzony kodem kraju, w którym podatnik ma siedzibę,

•             Wypełnić i wysłać deklarację VAT-9M wraz z wykazaniem należnej kwoty podatku VAT, kwota ta to 23 % wartości brutto faktury,

•             Zapłacić podatek na swój indywidualny rachunek podatkowy, który ławo możesz sprawdzić wpisując swój NIP na stronie: https://www.podatki.gov.pl

Bycie podatnikiem zwolnionym z VAT na co dzień niesie za sobą wiele korzyści, do których niewątpliwie można zaliczyć brak obowiązku wysyłania co miesiąc lub co kwartał deklaracji JPK_VAT. Jednak niekiedy może stać się to kłopotliwe. Warto pamiętać, iż nawet jeśli nie jesteś czynnym podatnikiem VAT, to obligatoryjnie podlegasz pod przepisy ustawy o VAT. W związku z tym, posiadasz pewne obowiązki, z których jako podatnik czynny byłbyś zwolniony.

Jednym z takich obowiązków jest wysyłka deklaracji VAT-9M i zapłata podatku VAT przy zakupie reklamy na Google, Facebooku lub innych portalach internetowych, których siedziba działalności znajduje się poza granicami Polski. Koniecznie o tym pamiętaj!

Jestem Twoją Księgową to zdalne biuro rachunkowe, nasi Klienci udostępniają dokumenty w chmurze. Wspieramy nowoczesne rozwiązania usprawniające Twoją pracę. Pytania? Napisz do nas!

Related Posts

Usługi związane z nieruchomością. O czym należy pamiętać?

Czy świadczysz usługi związane z nieruchomościami w Polsce lub za granicą? Czy wiesz gdzie i kiedy należy je opodatkować? A może wystawiasz faktury za budowlane i zastanawiasz się jaka stawka podatku VAT będzie prawidłowa? Chcesz poznać odpowiedzi na te pytania?...
zakup towaru od osoby fizycznej

Zakup towarów od osoby prywatnej. O czym należy pamiętać?

Czy w koszty zaliczyć można towary zakupione od osób prywatnych? W jaki sposób to udokumentować? Czy trzeba zapłacić podatek od takich transakcji? Chcesz poznać odpowiedzi na te pytania? Zapraszamy do krótkiej lektury! W dzisiejszym świecie e-commerce przedsiębiorcy nabywają towary nie...