Przedstawiamy najważniejsze zmiany dla pracowników oraz przedsiębiorców dotyczące podatku PIT, które weszły w życie 1 lipca 2022 r. Nowelizację z 9 czerwca, która wprowadziła te zmiany, to Polski Ład 2.0.
Od 1 lipca 2022 r. nastąpiła obniżka stawki podatku dochodowego od osób fizycznych do 12% w pierwszym progu podatkowym. Zachowana została kwota wolna od podatku, wynosząca 30 000 PLN. Z obniżki podatku dochodowego skorzystają podatnicy, którzy są opodatkowani według skali podatkowej.
Ponadto, obniżka PIT obowiązuje również przedsiębiorców, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych. Warto podkreślić, że stawka 12% dotyczy dochodów uzyskanych z całego 2022 r. Od lipca 2022 r. zaliczki na podatek dochodowy są liczone według nowych zasad. W związku z obniżką PIT do 12%, kwota zmniejszająca podatek uległa zmniejszeniu do 3 600 PLN. Oznacza to obniżenie zaliczek na podatek o 300 PLN, zamiast wcześniejszych 425 PLN.
Likwidacja ulgi dla klasy średniej
Polski Ład 2.0. zakłada likwidację ulgi dla klasy średniej. Przestaje obowiązywać konieczność jej naliczania odnośnie dochodów uzyskanych w okresie od stycznia do czerwca 2022 r. Dodatkowo płatnicy nie są zobowiązani do dokonania korekt już naliczonej ulgi.
Jednakże, niektórzy podatnicy mają możliwość skorzystania z tej perforacji przy rozliczeniu za rok podatkowy 2022, w przypadku gdy jej zastosowanie okaże się korzystniejsze niż zasady obowiązujące od 1 lipca 2022 r. Wówczas naczelnik właściwego urzędu skarbowego będzie zobowiązany zwrócić podatnikowi tę różnicę.
Składka zdrowotna w kosztach działalności gospodarczej
Przedsiębiorcy, którzy są opodatkowani podatkiem liniowym, w formie ryczałtu bądź korzystają z karty podatkowej, mogą zaliczyć kwotę składki zdrowotnej do kosztów działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym mają możliwość obniżenia podstawy opodatkowania o kwotę zapłaconych składek zdrowotnych, maksymalnie do 8 700 PLN rocznie.
Ryczałtowcy mogą obniżyć przychód stanowiący podstawę opodatkowania o 50% kwoty zapłaconych składek zdrowotnych. Natomiast przedsiębiorcy rozliczający się w formie karty podatkowej mają możliwość pomniejszenia podstawy opodatkowania o 19% wysokości opłaconych składek zdrowotnych.