Polski Ład 2.0. Zmiana formy opodatkowania

Dziś o możliwości zmiany formy opodatkowania działalności gospodarczej przez podatników, którzy zdecydowali się w Nowym Polskim Ładzie na opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub podatkiem liniowym. Rozwiązanie to weszło w życie z dniem 1 lipca 2022 r., w ramach Polskiego Ładu 2.0.

Według ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 1991 Nr 80 poz. 350 z późn. zm.), termin na zmianę formy opodatkowania przypada do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przedsiębiorca osiągnie pierwszy przychód za dany rok podatkowy. Ponadto, w sytuacji gdy pierwszy przychód zostanie uzyskany w grudniu, termin ten skraca się do końca grudnia.

Zmiany formy opodatkowania dokonuje się za pomocą aktualizacji formularza CEIDG- 1, wskazując odpowiednia opcję w części 15. – „Oświadczenie o formie opłacania podatku dochodowego”. Złożenie formularza może się odbyć zarówno w formie papierowej w urzędzie miasta lub gminy, jak i elektronicznie poprzez stronę biznes.gov.pl. Wyjątek stanowią podatnicy opodatkowani w formie karty podatkowej – termin na zmianę formy opodatkowania mija 20 stycznia.

Warto pamiętać, że przed wprowadzeniem Polskiego Ładu 2.0. zmiana formy opodatkowania w trakcie roku podatkowego nie była możliwa po przekroczeniu powyższych terminów.

Zmiana formy opodatkowania a Polski Ład 2.0.

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), która weszła w życie 1 lipca 2022 r., umożliwia zmianę formy opodatkowania na zasady ogólne w trakcie 2022 r. (ryczałtowcom) oraz po zakończeniu 2022 r. (podatnikom podatku liniowego i ryczałtowcom) – w odniesieniu do przychodów bądź dochodów uzyskanych w bieżącym roku podatkowym.

Przedsiębiorcy, którzy przed 1 lipca 2022 r. rozliczali się na zasadach ryczałtowych, mogą zmienić formę opodatkowania do 22 sierpnia 2022 r. za pomocą oświadczenia o rezygnacji z tej formy opodatkowania przychodów uzyskanych od 1 lipca do końca 2022 r. W takim przypadku będą oni zobowiązani do opodatkowania dochodów osiągniętych w drugiej połowie 2022 r. według skali podatkowej.

Ustawodawca w ramach Polskiego Ładu 2.0 umożliwia także przejście na skalę podatkową  po zakończeniu 2022 r. przedsiębiorcom, którzy jako formę opodatkowania wybrali podatek liniowy lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Konieczne jest jedynie, po zakończeniu 2022 r. do 30 kwietnia 2023 r. złożenie fiskusowi zamiast PIT-36L lub PIT-28 – PIT- 36.

Nowelizacje przepisów podatkowych przyprawiają Cię o ból głowy? Poznaj naszą ofertę, z nami zyskasz spokój!

Related Posts

limit płatności gotówką b2b

Płatności gotówką a koszty uzyskania przychodów

Prowadzisz firmę i płacisz za faktury gotówką? Czy jako przedsiębiorca zastanawiałeś się kiedyś, jaka jest różnica między płatnościami gotówkowymi a wykonaniem przelewu? W jakich sytuacjach płatność przelewem jest konieczna, by poniesiony wydatek mógł być kosztem działalności gospodarczej? Rozwiewamy wątpliwości. Zapraszamy...

Jak sprawnie współpracować z biurem księgowym?

Dlaczego warto współpracować z biurem księgowym? O jakich terminach pamiętać powinien przedsiębiorca? Jak ważna jest komunikacja? Jakie korzyści płyną dla przedsiębiorcy dzięki sprawnej współpracy z biurem? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. Wiele osób prowadzących własny biznes zwraca...