CO NOWEGO W ŚWIECIE KSIĘGOWYCH?

Aktualności oraz praktyczne porady z prawa podatkowego i świadczeń społecznych

Praktyczny poradnik: Koszty dojazdu przedsiębiorcy do firmy i z powrotem, czy mogą być zaliczone na poczet kosztów uzyskania przychodu?

Często przedsiębiorcy prowadzą działalność gospodarczą poza miejscem swojego zamieszkania. Jeśli to miejsce jest znacznie oddalone od domu, wiąże się to z codziennymi wydatkami na dojazd do firmy i z powrotem. W tym miejscu pojawia się pytanie czy koszty dojazdu przedsiębiorcy do firmy i z powrotem mogą być zaliczone na poczet kosztów uzyskania przychodu? Postaramy się wyjaśnić tę wątpliwość w naszym artykule.

Co można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Według art. 22 ust 1 ustawy o PIT do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć koszty, które przedsiębiorca poniesie, aby osiągnąć przychody, bądź zachować lub zabezpieczyć źródła przychodów na przyszłość.
Bazując na powyższej definicji ustawowej można stwierdzić, że koszty dojazdu przedsiębiorcy do firmy i z powrotem są kosztami uzyskania przychodu.

Ważne!

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 4 ustawy PIT kosztem uzyskania przychodu nie jest odpis z racji zużycia samochodu osobowego w części ustalonej od wartości auta przewyższającej kwotę:

– 225 000 zł – jeśli chodzi o samochód osobowy będący pojazdem elektrycznym,

– 150 000 zł – w przypadku innych samochodów osobowych.

Jak dokumentować koszty dojazdu przedsiębiorcy do firmy i z powrotem?

Kosztów dojazdu przedsiębiorcy do firmy i z powrotem można udokumentować na wiele sposób. Jest to zależne od wybranego przez przedsiębiorcę środka komunikacji.

Przedsiębiorca korzysta z usług wyspecjalizowanych przewoźników ( komunikacja miejska, taxi itp.)

Koszty należy dokumentowa za pomocą faktur i rachunków.

Przedsiębiorca korzysta z samochodu firmowego, htóry jest wpisany do ewidencji ST.

W takim wypadku podstawą udokumentowania kosztów będą faktury i rachunki związane z używaniem samochodu (np. rachunki za paliwo).

Przedsiębiorca korzysta z prywatnego, wynajmowanego bądź użyczonego samochodu osobowewgo.

Wówczas należy przedstawić koszty za pomocą dokumentów związanych z eksploatacją samochodu (rachunki i faktury).

Zmiany przepisów dotyczące kilometrówki czy ewidencji przebiegu pojazdu

Prowadzący działalność gospodarczą, który korzysta z samochodu prywatnego dla celów związanych z funkcjonowaniem firmy i chce wykazać wydatki transportowe jako koszty firmowe od 2019 roku nie jest zobowiązany do prowadzenia kilometrówki.

Zaś ewidencja przebiegu pojazdów musi być prowadzona i zgłoszona do Urzędu Skarbowego przez przedsiębiorców, którzy używają samochodów osobowych firmowych i podejmują decyzję o odliczaniu 100% VAT i kosztów w KPiR.

Skutkiem nie prowadzenia tej ewidencji jest uwzględnienie w kosztach uzyskania przychodu jedynie 50% VAT i 75% kosztów związanych z użytkowaniem pojazdu firmowego.

Jeżeli masz jakieś pytania, czy wątpliwości odnośnie dojazdów przedsiębiorcy do firmy, skontaktuj się z nami!

Biuro Rachunkowe Jestem Twoją Księgową Sp. z o.o. oferuje kompleksową pomoc w wypełnieniu wszelkich formalności związanych z założeniem działalności gospodarczej, jak również przeprowadzenie pełnej analizy podatkowej i świadczeń socjalnych na życzenie klienta. Świadczymy usługi księgowe dla firm i spółek na terenie całego kraju, między innymi w takich miastach jak Warszawa, Kraków, Kielce, Wrocław, Poznań, Gdańsk. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do KONTAKTU. A jeśli uważasz, że warto się podzielić tymi informacjami z innymi, zachęcamy i z góry dziękujemy za polecanie.

W następnym Praktycznym poradniku Jestem Twoją księgową! wyjaśnimy czy prowadząc usługi online wymagane jest przesyłanie paragonu pocztą do klienta?

Dodano: 2020-09-24

Close Menu