Koszty dojazdu przedsiębiorcy do firmy

koszt dojazdu przedsiębiorcy

Często przedsiębiorcy prowadzą działalność gospodarczą poza miejscem swojego zamieszkania. Jeśli miejsce to jest znacznie oddalone od domu, wiąże się to z codziennymi wydatkami na dojazd tam i z powrotem. Czy takie koszty mogą być zaliczane na poczet kosztów uzyskania przychodu? Wyjaśniamy tę kwestię.

Według art. 22 ust 1 ustawy o PIT do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć koszty, które przedsiębiorca poniesie, aby osiągnąć przychody, bądź zachować lub zabezpieczyć źródła przychodów na przyszłość. Bazując na powyższej definicji ustawowej można stwierdzić, że koszty dojazdu przedsiębiorcy do firmy i z powrotem są kosztami uzyskania przychodu.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 4 ustawy PIT kosztem uzyskania przychodu nie jest odpis z racji zużycia samochodu osobowego w części ustalonej od wartości auta przewyższającej kwotę:

  • 225 000 zł – jeśli chodzi o samochód osobowy będący pojazdem elektrycznym,
  • 150 000 zł – w przypadku innych samochodów osobowych.

Dokumentacja kosztów dojazdu przedsiębiorcy

Istnieje wiele sposobów dokumentacji poniesionych kosztów, wybór zależy od wykorzystywanego środka komunikacji.

  • Przedsiębiorca może korzystać z usług wyspecjalizowanych przewoźników (komunikacja miejska, taxi itp.)
  • Koszty należy dokumentować za pomocą faktur i rachunków.
  • Przedsiębiorca korzysta z samochodu firmowego, który jest wpisany do ewidencji ST. W takim wypadku podstawą udokumentowania kosztów będą faktury i rachunki związane z używaniem samochodu (np. rachunki za paliwo).
  • Przedsiębiorca korzysta z prywatnego, wynajmowanego bądź użyczonego samochodu osobowego. Wówczas należy przedstawić koszty za pomocą dokumentów związanych z eksploatacją samochodu (rachunki i faktury).

Kilometrówki i ewidencji przebiegu pojazdu

Prowadzący działalność gospodarczą, który korzysta z samochodu prywatnego dla celów związanych z funkcjonowaniem firmy i chce wykazać wydatki transportowe jako koszty firmowe, od 2019 roku nie jest zobowiązany do prowadzenia kilometrówki.

Zaś ewidencja przebiegu pojazdów musi być prowadzona i zgłoszona do Urzędu Skarbowego przez przedsiębiorców, którzy używają samochodów osobowych firmowych i podejmują decyzję o odliczaniu 100% VAT i kosztów w KPiR. Skutkiem nieprowadzenia tej ewidencji jest uwzględnienie w kosztach uzyskania przychodu jedynie 50% VAT i 75% kosztów związanych z użytkowaniem pojazdu firmowego – warto o tym pamiętać!

Chcesz zoptymalizować koszty swojego biznesu? Sprawdź, ile z nami oszczędzisz!

Related Posts

koszt uzyskania przychodu

Koszty uzyskania przychodów w CIT

Koszty uzyskania przychodów w CIT są dla podatnika bardzo ważne: obniżają podstawę opodatkowania, a w konsekwencji także podatek dochodowy od osób prawnych. Poznaj podstawowe regulacje w tym zakresie! Podatek dochodowy od osób prawnych to forma opodatkowania dochodów generowanych przez osoby...

Całkowity koszt zatrudnienia pracownika

Jak obliczać całkowity koszt zatrudnienia pracownika? Koszt ten jest zmienny, na jego wysokość wpływa m.in. wysokość wynagrodzenia minimalnego. A poza wynagrodzeniem brutto istnieją także dodatkowe obciążenie ponoszone przez pracodawcę. Przedsiębiorca może zatrudniać pracowników na podstawie różnorodnych umów, np. umowy o...