Jak obliczać całkowity koszt zatrudnienia pracownika? Koszt ten jest zmienny, na jego wysokość wpływa m.in. wysokość wynagrodzenia minimalnego. A poza wynagrodzeniem brutto istnieją także dodatkowe obciążenie ponoszone przez pracodawcę.
Przedsiębiorca może zatrudniać pracowników na podstawie różnorodnych umów, np. umowy o pracę czy umowy cywilnoprawnej. Koszt zatrudnienia pracownika jest zmienny i zależy od wielu aspektów. W związku z podniesieniem od 1 stycznia 2023 roku wynagrodzenia minimalnego, pracodawcy muszą liczyć się ze wzrostem minimalnych kosztów zatrudnienia pracowników. Tak samo w przypadku każdego przyszłego wzrostu płacy minimalnej.
Całkowity koszt zatrudnienia pracownika przy umowie o pracę
Do głównych kosztów związanych z zatrudnieniem pracownika na umowę o pracę należą wynagrodzenie oraz zobowiązania, jakie należy uiszczać do odpowiednich instytucji państwowych. W przypadku umowy o pracę kosztem uzyskania przedsiębiorcy jest:
- wynagrodzenie brutto,
- składki ZUS finansowane przez pracodawcę,
- wpłaty na PPK finansowane przez pracodawcę.
Wynagrodzenie pracownika
Pracodawca jest zobligowany do wypłacania pracownikowi wynagrodzenia za wykonywaną pracę. Na wynagrodzenie brutto pracownika składają się:
- składki społeczne pokrywane przez pracownika – osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę jest obowiązkowo objęta ubezpieczeniami społecznymi (tj. emerytalnym – 9,76%, rentowym – 1,50%, chorobowym – 2,45%) oraz ubezpieczeniem zdrowotnym – 9%,
- zaliczka na podatek dochodowy – ustalana według skali podatkowej, gdzie stawki podatkowe wynoszą 12% lub 32%,
- wpłaty na PPK pokrywane przez pracownika, jeśli pracownik zdecyduje się na uczestnictwo w programie,
- wynagrodzenie netto, czyli wynagrodzenie brutto po dokonaniu wszelkich potrąceń, wypłacane pracownikowi.
Należy podkreślić, że pracodawca nie posiada swobody w ustalaniu kwoty wynagrodzenia pracownika. Przepisy określają minimalną kwotę wynagrodzenia, jaką muszą zapewnić pracownikowi zatrudnionemu w oparciu o umowę o pracę. Od 1 stycznia 2023 roku pensja minimalna wynosi 3490 zł brutto, a od 1 lipca 2023 roku – 3 600 zł brutto.
Składki ZUS finansowane przez pracodawcę
Do składek odprowadzanych od wynagrodzenia przez zakład pracy należą:
- emerytalne – 9,76%,
- rentowe – 6,50%,
- wypadkowe – 1,67%,
- Fundusz Pracy – 2,45%,
- Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych – 0,10%.
Zatem pracodawca poza wynagrodzeniem brutto ponosi dodatkowe obciążenie wynoszące ponad 20% wynagrodzenia pracownika.
Jako zdalne biuro księgowe prowadzimy pełną obsługę kadrowo-księgową. Szukasz rozwiązania swoich trudności? Napisz do nas.