Koszty uzyskania przychodów w CIT są dla podatnika bardzo ważne: obniżają podstawę opodatkowania, a w konsekwencji także podatek dochodowy od osób prawnych. Poznaj podstawowe regulacje w tym zakresie!
Podatek dochodowy od osób prawnych to forma opodatkowania dochodów generowanych przez osoby prawne. Posiada on dwie stawki:
- 19% podstawy opodatkowania;
- 9% podstawy opodatkowania dla małych podatników oraz rozpoczynających działalność.
Czym są koszty uzyskania przychodów w CIT?
Koszty uzyskania przychodów to wydatki, które jednostka gospodarcza ponosi w związku z prowadzoną działalnością. Są one kluczowym elementem ustalania podstawy opodatkowania CIT, ponieważ odliczane są od wygenerowanego przychodu. Do kosztów uzyskania przychodów należą między innymi:
- wynagrodzenia pracowników;
- zużycie materiałów i energii;
- amortyzacja środków trwałych;
- wydatki na reklamę;
- wydatki na usługi,
- odsetki od kredytów i pożyczek.
Warunki zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów
Wydatek musi wiązać się z prowadzoną działalnością gospodarczą i zostać faktycznie poniesiony przez podatnika. Dodatkowo, celem wydatku ma być osiągnięcie, zabezpieczenie oraz zachowanie przychodu.
Należy również pamiętać, że wydatek nie może być ujęty w art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U.2022.2587), dotyczącym wyłączeń od kosztów uzyskania przychodów. To przykładowe wydatki, których nie zaliczysz w CIT do kosztów uzyskania przychodów:
- koszty reprezentacji;
- kary i grzywny;
- naliczone, lecz niezapłacone odsetki od zobowiązań;
- koszty egzekucyjne;
- składki członkowskie na poczet organizacji dobrowolnych.