Omawiamy kwestie związane z rejestracją do VAT-UE. Kiedy przedsiębiorca zamierza dokonywać transakcji wewnątrzwspólnotowych, musi dokonać takiej właśnie rejestracji.
VAT-UE jest odpowiednikiem numeru identyfikacji podatkowej (NIP) dla przedsiębiorstw, które uczestniczą w transakcjach wewnątrzwspólnotowych. Rejestracja do VAT-UE jest konieczna, gdy podatnik:
- dokonuje transakcji z kontrahentami zagranicznymi w Unii Europejskiej,
- dokonuje transakcji wewnątrzwspólnotowych i korzysta ze zwolnienia VAT w związku z nieprzekroczeniem obrotu 200 tys. zł
- oraz gdy wartość transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów przekroczyła w danym roku podatkowym równowartość 50 tys. zł i miejscem rozliczenia podatku z transakcji świadczenia wewnątrzwspólnotowej usługi jest kraj nabywcy.
W sytuacji, gdy przedsiębiorca był już zarejestrowany na potrzeby podatku VAT (jako podatnik czynny bądź zwolniony), konieczne jest zgłoszenie aktualizacji na odpowiednim formularzu. Jednym z najważniejszych elementów formularza jest pozycja wskazująca datę rozpoczęcia dokonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych.
Warto pamiętać, że rejestracja do VAT-UE przez podatnika zwolnionego z VAT nie wpływa na utratę zwolnienia. Rejestracji do VAT-UE można dokonać listownie, elektronicznie lub podczas wizyty w urzędzie skarbowym, wykorzystując w tym celu standardowy druk VAT-R. Gdy urząd potwierdzi nadanie numeru VAT-UE, podatnik od tej chwili będzie zobowiązany do posługiwania się przy każdej transakcji wewnątrzwspólnotowej numerem identyfikacji podatkowej poprzedzonym prefiksem PL.
Terminy złożenia deklaracji VAT-UE
Zarówno podatnicy VAT czynni, jak i zwolnieni, ale zarejestrowani na potrzeby VAT-UE, mają obowiązek składania informacji podsumowującej VAT-UE w trybie miesięcznym. Jej złożenia dokonuje się wyłącznie drogą elektroniczną.
Deklarację VAT-UE należy złożyć w urzędzie do 25. dnia następnego miesiąca po okresie rozliczeniowym, w którym dokonano transakcji wewnątrzwspólnotowej.