Wszystko, co trzeba wiedzieć o urlopie wypoczynkowym, czyli jednym z przywilejów osób zatrudnionych w ramach umowy o pracę. W tym: wymiar i przyznanie urlopu oraz kwestia urlopu zaległego.
Urlop wypoczynkowy przysługuje każdemu pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę. Wymiar urlopu jest uzależniony od dotychczasowego stażu pracy pracownika. Należy podkreślić, że do stażu pracy wlicza się również okresy edukacji. Wymiar urlopy wypoczynkowego wynosi:
- 20 dni na rok kalendarzowy dla pracownika ze stażem pracy poniżej 10 lat,
- 26 dni na rok kalendarzowy dla pracownika ze stażem pracy co najmniej 10 lat.
Urlop na żądanie wchodzi w skład urlopu wypoczynkowego. Pracownik ma prawo skorzystać maksymalnie z 4 dni urlopu na żądanie w roku kalendarzowym.
Wykorzystanie urlopu wypoczynkowego
Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym, w którym nabył do niego prawo. Pracownik składa pisemny wniosek o udzielenie urlopu, ze wskazaniem terminów jego obowiązywania. Urlop udziela się w dniach, które są dla pracownika dniami pracy w wymiarze godzinowym. Istotne jest, że co najmniej jedna część urlopu powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.
Zaległy urlop
Pracownik, który w roku kalendarzowym nie skorzystał z całości przysługującego mu urlopu wypoczynkowego, nie traci do niego prawa. Pracodawca powinien udzielić pracownikowi niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego najpóźniej do 30 września kolejnego roku kalendarzowego.
W razie rozwiązania stosunku pracy, pracodawca może zobowiązać pracownika do wykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego podczas trwania okresu wypowiedzenia. Jeśli takie rozwiązanie nie będzie możliwe, konieczne będzie wypłacenie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.
Poza urlopem wypoczynkowym prawodawca przewidział m.in. urlop z powodu siły wyższej oraz urlop okolicznościowy.