Poznaj zakładowy plan kont – to metoda prowadzenia ksiąg umożliwiająca ujęcie specyfiki danego podmiotu, prowadzonej przez niego działalności i potrzeb interesariuszy. Zapraszamy do lektury!
Zakładowy Plan Kont jest jednym z elementów charakteryzujących sposób prowadzenia ksiąg rachunkowych danej jednostki gospodarczej. Składa się on z księgi głównej (konta syntetyczne) oraz ksiąg pomocniczych (konta analityczne). Zakładowy Plan Kont jest określany w zasadach (polityce rachunkowości). Przez politykę rachunkowości rozumie się wybrane i stosowane w jednostce rozwiązania dopuszczone ustawą o rachunkowości, w tym określone w Międzynarodowych Standardach Rachunkowości, zapewniające wymaganą jakość sprawozdań finansowych.
Zakładowy plan kont jest konieczny do prawidłowego prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz stanowi podstawę rozliczeń finansowych. Powinien być opracowany pod kątem specyfiki działalności danego podmiotu. W sytuacji pojawienia się nowych zdarzeń gospodarczych kierownik jednostki ma możliwość dokonania aktualizacji planu kont i wprowadzenia kont, które do tej pory było nieużywane. Taką zmianę można wprowadzić także w trakcie trwania roku obrotowego.
Podstawowe zespoły kont
Plan kont składa się z dziewięciu zespołów kont od 0 do 8:
- Zespół 0 – Aktywa trwałe,
- Zespół 1 – Środki pieniężne, rachunki bankowe oraz inne krótkoterminowe aktywa finansowe,
- Zespół 2 – Rozrachunki i roszczenia,
- Zespół 3 – Materiały i towary,
- Zespół 4 – Koszty według rodzajów i rozliczenie,
- Zespół 5 – Koszty według typów działalności i ich rozliczenie,
- Zespół 6 – Produkty i rozliczenia międzyokresowe,
- Zespół 7 – Przychody i koszty związane z ich osiągnięciem,
- Zespół 8 – Kapitały własne, fundusze specjalne, wynik finansowy.
W skład zespołów wchodzą także grupy oraz podgrupy. W ramach danego zespołu można tworzyć dowolną liczbę kont.