PKWiU, czyli Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług

vat ksiegowosc online

W polskiej gospodarce stosowanych jest wiele klasyfikacji, wykorzystywanych przede wszystkim do celów statystycznych. Służą one do gromadzenia i przetwarzania danych o ilości, zasobach i rodzajach działalności gospodarczych, obiektach budowlanych, wyrobach oraz usługach. Do tej kategorii należy PKWiU, klasyfikacja istotna w kwestiach podatkowych.

Co oznaczają kody Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług? Klasyfikacja ta obejmuje zarówno usługi, jak i wyroby opisywane za pomocą cyfrowego kodu. Wprowadzona została Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. (DZ. U. Nr 207, poz. 1293, z późniejszymi zmianami). Podobnie jak w przypadku kodów PKD, do przestrzegania i stosownego przypisywania kodów produktów zobowiązany jest każdy przedsiębiorca, wykonujący czynność opodatkowaną.

Obecnie funkcjonuje PKWiU wprowadzona w 2015 r., dotycząca klasyfikacji usług oraz CN (Nomenklatura scalona) wprowadzona w 2020 r., obejmująca klasyfikację towarów. Aktualną tabelę wyrobów i usług znaleźć można na stronach Głównego Urzędu Statystycznego.

Struktura kodów PKWiU

Kody PKWiU składają się z siedmiu poziomów. Zostało to przedstawione poniżej.

  1. A – sekcja
  2. xx – dział
  3. xx.x – grupa
  4. xx.xx – klasa
  5. xx.xx.x – kategoria
  6. xx.xx.xx – podkategoria
  7. xx.xx.xx.x – pozycja

Grupowanie siódmego poziomu ma zastosowanie wyłącznie dla potrzeb krajowych.

Jak ustalić kod PKWiU?

W przypadku kodów PKWiU przedsiębiorcy zobowiązani są do samodzielnego ustalenia numeru PKWiU głównie dla celów podatkowych. Ma to szczególne znaczenie, gdyż wpływa na zastosowanie odpowiedniej stawki VAT, obowiązek instalacji kasy fiskalnej czy na stosowanie szczególnych procedur rozliczeniowych (np. odwrotne obciążenie).

Podobnie jak w przypadku kodów PKD, jeżeli przedsiębiorcy ma trudności z samodzielnym dopasowaniem numeru PKWiU do rodzaju usług lub sprzedawanych towarów, może skorzystać z wyszukiwarki na stronie Głównego Urzędu Statystycznego.

Przedsiębiorca może także złożyć pisemny wniosek do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi. Wymogami takiego pisma są własnoręczny podpis osoby uprawnionej do reprezentowania podmiotu, a także opis zawierający następujące elementy:

  • opis usług – na czym polegają i co obejmują, na czyje zlecenie i na podstawie jakiej umowy są świadczone, a także kto jest właścicielem wkładu (surowca) – lub
  • opis wyrobów – co to za wyroby, do czego służą, jaką mają budowę lub skład (pełne składy procentowe produktów do 100%, tj. określenie udziału procentowego każdego składnika, łącznie ze sprecyzowaniem jaką funkcję pełni on w wyrobie) i w jakiej występują postaci, ewentualnie podać numer wydanego WIT dla danego wyrobu lub kod CN.

Symbol PKWiU na fakturze

Aktualnie przedsiębiorca wystawiając fakturę nie jest zobowiązany do wpisywania numeru PKWiU. Może być to jednak przydatne dla ewidencji sprzedanych towarów, np. oznaczenie towaru bądź usługi numerem PKWiU może przydać się w razie kontroli podatkowej, gdy konieczne będzie wykazanie podstawy zwolnienia bądź obniżonej stawki VAT.

Pytania lub wątpliwości w kwestii kodów PKWiU? Skontaktuj się z nami, wspieramy mały i średni biznes!

Related Posts

koszty jdg

Koszty w jednoosobowej działalności gospodarczej. Co trzeba wiedzieć?

Czym są koszty uzyskania przychodu? Czy istnieją koszty, które nie mogą być rozliczone w jednoosobowej działalności gospodarczej? Jakie są zasady kwalifikowania kosztów do rozliczenia w firmie? Jednoosobowa działalność gospodarcza jest popularną formą prowadzenia biznesu, zwłaszcza dla przedsiębiorców indywidualnych. Jednakże, zanim...
e-doręczenia

e-Doręczenia dla przedsiębiorców

Kiedy e-Doręczenia staną się dla przedsiębiorców obowiązkowe? Jak uniknąć kłopotów związanych z dostarczaniem dokumentów? Jakie są korzyści korzystania z elektronicznych doręczeń? Sprawdź, jak ta usługa ułatwi Ci prowadzenie biznesu! Doręczenia elektroniczne stają się nieodłącznym elementem sprawnej komunikacji. Dla przedsiębiorców to...