Prezentujemy wprowadzenie do tematu kodów GTU, czyli rodzaju klasyfikacji ściśle powiązanej z JPK_V7. GTU obejmuje grupy towarów i usług oznaczonych 13 symbolami, które muszą być wykazywane przez czynnych podatników VAT w pliku JPK_V7M oraz JPK_V7K. Wprowadzenie kodów GTU miało na celu uszczelnienie systemu podatkowego oraz walkę z nadużyciami finansowymi, szczególnie na gruncie podatku VAT.

Oznaczenia GTU dotyczą przede wszystkim towarów i usług z branż, które są szczególnie narażone na nadużycia podatkowe, tj. alkohol, leki, paliwa czy usługi transportowe. Czynni podatnicy VAT są zobowiązani do ich stosowania od 1 października 2020 r., czyli od momentu obowiązywania w Polsce pliku JPK_V7. Zastąpił on wcześniejszą deklarację VAT-7 oraz plik JPK_VAT.

Kody GTU zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2019 r., poz. 1988 ze zm.). Wyróżnia się 13 kodów. Te z numerami od 1 do 10 obejmują towary, a te od 11 do 13 określają usługi. Każda z pozycji zawiera szczegółowe opisy na temat tego, co obejmuje.

Lista kodów GTU

Zgodnie z rozporządzeniem od 1 lipca 2021 r. kody towarów i usług wykazuje się w ewidencji symbolami od GTU_01 do GTU_13.  Oznaczenia dla poszczególnych kategorii usługowo-towarowych prezentują się następująco:

  • GTU_01 – dostawa napojów alkoholowych
  • GTU_02 – handel paliwami płynnymi, w tym lotniczym
  • GTU_03 – dostawa oleju opałowego
  • GTU_04 – dostawa odpadów
  • GTU_05 – dostawa urządzeń elektronicznych i części zamiennych
  • GTU_06 – dostawa pojazdów i części samochodowych
  • GTU_07 – dostawa metali
  • GTU_08 – handel lekami i wyrobami medycznymi
  • GTU_09 – budynki, budowle, grunty
  • GTU_11 – handel uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych
  • GTU_12 – usługi niematerialne (m.in. doradztwo, księgowość, marketing, usługi prawne)
  • GTU_13 – usługi transportowe i magazynowe

Kod GTU na fakturze sprzedaży

Podatnik może uwzględnić odpowiedni kod GTU na fakturze sprzedaży, jednakże nie jest to działanie obligatoryjne. Obowiązkowo kody GTU umieszcza się w JPK_V7M oraz JPK_V7K u sprzedawcy. Warto pamiętać, że nabywca towaru bądź usługi nie wskazuje GTU transakcji oraz ich nie raportuje. Należy to wyłącznie do obowiązków sprzedawcy.

Related Posts

poradnik jak zalozyc spolke komandytowa

Wyjaśniamy, czym jest spółka komandytowa i jak ją założyć

Jakie są wymagania do założenia spółki komandytowej? Dla kogo jest to właściwy wybór? Jakie są zalety i wady tej formy prowadzenia działalności gospodarczej? Jak przebiega rejestracja spółki? Szeroko objaśniamy te kwestie, udzielając odpowiedzi na te i wiele innych pytań. Spółka...

Objaśniamy podatek VAT

Czym jest podatek VAT? Co podlega opodatkowaniu? Jak prawidłowo określić stawkę VAT dla sprzedawanych towarów bądź świadczonych usług? Odpowiadamy na te i wiele innych, częstych pytań! Podatek VAT został wprowadzony w Polsce ustawą z dnia 8 stycznia 1993 roku o...