Omawiamy jedną z najważniejszych klasyfikacji przedsiębiorców, jaką jest podział na kody PKD (Polska Klasyfikacja Działalności Przedsiębiorców). Dowiedz się, kiedy będziesz musiał określić kody PKD swojej działalności – i dlaczego.
Polska Klasyfikacja Działalności Przedsiębiorców to spis kodów określających profil działalności gospodarczej firmy. Obowiązek wyznaczenia oraz stosowania kodów PKD dotyczy:
- osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, wpisanych do CEIDG,
- podmiotów objętych obowiązkiem wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), czyli na przykład spółek osobowych, kapitałowych, spółdzielni, fundacji.
Kody te są głównie wykorzystywane do celów statystyki, ewidencji, rachunkowości, dokumentacji, czy też korzystania z urzędowych systemów informatycznych oraz rejestrów. Cały katalog kodów znajduję się w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) ( Dz.U. 251, poz.1885, z późn. zm.). Składa się on z pięciu znaków, tj. jednej wielkiej litery alfabetu oraz czterech cyfr.
Kiedy i jaki kod PKD wybrać?
Każdy przyszły przedsiębiorca już na samym początku, tzn. na etapie złożenia wniosku CEIDG, zobowiązany jest do jego podania. Przedsiębiorca może wybrać kod samodzielnie, np. poprzez skorzystanie z pomocy wyszukiwarki PKD, dostępnej na stronie Serwisu informacyjno-usługowego dla przedsiębiorcy.
Jeżeli jednak wyznaczenie właściwego kodu sprawia większe problemy, istnieje również możliwość złożenia wniosku o nadanie numeru PKD do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi. Oprócz samego wniosku wymagane jest również załączenie dokładnego opisu wykonywanej działalności. Termin rozpatrzenia wniosku to 30 dni, jednak należy mieć na uwadze, że w bardziej skomplikowanych przypadkach – nawet do 60 dni.
Struktura kodów PKD
- Sekcja – pierwsza litera, dzieli ogólną zbiorowość na 21 grupowań rodzajów działalności, na które składają się czynności związane ze sobą z punktu widzenia tradycyjnie ukształtowanego, ogólnego podziału pracy,
- Dział – oznaczony dwucyfrowym kodem numerycznym, dzieli ogólną zbiorowość na 88 grupowań rodzajów działalności, na które składają się czynności według cech mających zasadnicze znaczenie zarówno przy określaniu stopnia podobieństwa, jak i przy rozpatrywaniu powiązań występujących w gospodarce narodowej,
- Grupa – oznaczona trzycyfrowym kodem numerycznym, obejmuje 272 grupowania rodzajów działalności dające się wyodrębnić z punktu widzenia procesu produkcyjnego, przeznaczenia produkcji bądź też charakteru usługi lub charakteru odbiorcy tych usług,
- Klasa – oznaczona czterocyfrowym kodem numerycznym, obejmuje 615 grupowań rodzajów działalności dających się wyodrębnić przede wszystkim z punktu widzenia specjalizacji procesu produkcyjnego czy też działalności usługowej,
- Podklasa – oznaczona pięcioznakowym kodem alfanumerycznym, obejmuje 654 grupowania. Została wprowadzona w celu wyodrębnienia rodzajów działalności charakterystycznych dla polskiej gospodarki i będących przedmiotem obserwacji statystycznej. Jeśli na poziomie krajowym nie wprowadzono dodatkowego podziału na poziomie podklasy w stosunku do poziomu międzynarodowego (klasa = podklasie), podklasę taką oznaczono literą Z.
Podział kodów PKD
Przy rejestracji działalności w rubryce 13. wniosku do CEIDG przedsiębiorca musi wskazać:
- jeden kod głównej działalności, czyli tej, która ma największy udział w przychodach ze sprzedaży towarów lub ze świadczenia usług oraz
- dowolną liczbę kodów pozostałej działalności, czyli dla tych czynności, które są również wykonywane w ramach prowadzonej działalności, ale nie są główną działalnością.
Jeżeli masz jakieś pytania bądź wątpliwości odnośnie Polskiej Klasyfikacji Działalności Przedsiębiorców, skontaktuj się z nami!