Dziś o uldze dla rodzin 4 plus, czyli dla rodzin posiadających co najmniej czworo dzieci. Obowiązuje ona od 1 stycznia 2022 roku i ma zastosowanie do dochodów osiągniętych od tego dnia. Zapraszamy!
Ulga dla rodzin 4 plus polega na zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych określonych przychodów podatników, wychowujących w danym roku podatkowym co najmniej czworo dzieci. To kolejny element aktywnej polityki prorodzinnej rządu, który ma na celu pomoc dla polskich rodzin. Obejmuje ona przychody podatnika do wysokości 85 528 PLN rocznie, które zostały uzyskane:
- ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy,
- z umów zlecenia,
- z działalności gospodarczej, opodatkowanej według skali podatkowej, podatkiem liniowym, jednolitą stawką 5 % (IP Box) bądź ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
W przypadku osób rozliczających się według zasad ogólnych, do kwoty 85 528 PLN należy doliczyć również kwotę wolną od podatku (30 tys. PLN). W związku z tym, rodzic lub opiekun prawny pozostający na skali podatkowej nie zapłaci podatku PIT do kwoty 115 528 PLN.
Warto zaznaczyć, że ulga będzie przysługiwała za cały rok podatkowy, nawet gdy czwarte dziecko urodzi się 31 grudnia. Skorzystanie z ulgi możliwe jest zarówno w trakcie roku podatkowego, jak i w momencie składania deklaracji podatkowej.
Kto może skorzystać z ulgi?
Omawiana preferencja podatkowa jest adresowana do rodziców, w tym rodziców zastępczych i opiekunów prawnych, bez względu na ich stan cywilny. Prawo do skorzystania z niej mają zarówno samotni rodzice (opiekunowie prawni), jak i małżonkowie oraz rodzice pozostający w związkach nieformalnych.
Ulga przysługuje w związku z wychowywaniem dzieci: małoletnich oraz dorosłych, pobierających dodatek pielęgnacyjny bądź rentę socjalną, bez względu na wysokość ich rocznych dochodów oraz pełnoletnich, kontynuujących naukę do ukończenia 25 roku życia.
Jednakże ulga nie przysługuje w sytuacji, gdy pełnoletnie, uczące się dziecko do ukończenia 25. roku życia w trakcie roku podatkowego:
- podlegało opodatkowaniu podatkiem liniowym lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (z wyjątkiem przychodów uzyskiwanych z najmu prywatnego),
- podlegało opodatkowaniu podatkiem tonażowym bądź tak zwanym podatkiem okrętowym,
- osiągnęło dochody przekraczające kwotę 3089 PLN.