CO NOWEGO W ŚWIECIE KSIĘGOWYCH?

Aktualności oraz praktyczne porady z prawa podatkowego i świadczeń społecznych

Praktyczny poradnik: założenie jednoosobowej działalności gospodarczej krok 4 – wpis do CEIDG a nazwa i adres firmy

wpis nazwy i adresu do ceidg

W jaki sposób rejestrujemy działalność gospodarczą? Gdzie założyć własną działalność? Na te i parę innych pytań staramy się odpowiedzieć w praktycznych poradnikach naszego biura rachunkowego Jestem Twoją księgową. W części 1 omówiliśmy już kwestię profilu zaufanego, w części 2 – założenia konta CEIDG i korzyściach ze złożenia wniosku o wpis do rejestru przedsiębiorców, a w części 3  także rozpoczęcie wypełniania wniosku o wpis – sekcję danych osobowych. Teraz chcielibyśmy poruszyć jedną z ważniejszych kwestii, a mianowicie dlaczego taka a nie inna nazwa firmy. Co musi zawierać nazwa firmy? Czy dopuszczalna jest nazwa firmy bez imienia i nazwiska przedsiębiorcy?

Jak wskazują wytyczne we wniosku o wpis CEIDG-1 pełna nazwa firmy przedsiębiorcy obowiązkowo zawiera jego imię i nazwisko, co w przypadku nazwy skróconej jest konieczne tylko w razie braku innych pomysłów.

Jaka nazwa firmy jest najlepsza? Z punktu widzenia księgowego jedynie ta poprawna zgodnie z powyższymi wytycznymi. Oczywiście większość przedsiębiorców bierze pod uwagę również, a właściwie przede wszystkim względy marketingowe tj. długość i łatwość zapamiętania nazwy firmy przez potencjalnych klientów, jej rozpoznawalność na rynku czy dostępność odpowiedniej domeny dla firmowej strony internetowej. Jednak skupiając się stricte na wymogach podatkowych ważne by być świadomym, że tylko pełna nazwa firmy jest dopuszczalna na dokumentach firmowych typu umowy czy faktury. Ponadto, bez żadnego wyjątku, w nazwie tej musi być poprawie zapisane imię i nazwisko przedsiębiorcy. Stąd nasza rada – najlepiej na wizytówce firmowej umieścić pełną nazwę wraz z adresem i NIP-em, by uniknąć pomyłek i nieprzyjemności w razie kontroli.

Czy nazwa firmy jest wystarczającym oznaczeniem przedsiębiorcy w obrocie gospodarczym? Oprócz nazwy Twojej działalności na każdym dokumencie musi się również znaleźć adres działalności gospodarczej wraz z NIP. Co istotne! Absolutnie żaden błąd, żadna literówka nie są dopuszczalne w przypadku nazwy firmy, jej adresu i NIP, włączając kropki, przecinki, myślniki i cudzysłowy. Wszystkie dane muszą być idealnym odzwierciedleniem tych zamieszczonych w CEIDG.

W jaki sposób sprawdzić nazwę firmy swojego kontrahenta? Umożliwia to portal internetowy CEIDG. W zakładce baza przedsiębiorców istnieje możliwość wyszukania przedsiębiorcy po imieniu, nazwisku czy NIP. Natomiast księgowi z reguły weryfikują je w swoim programie księgowym, który wykorzystuje dane z Głównego Urzędu Statystycznego. Źródłem danych dla GUS również jest Twój wpis do CEIDG, o czym pisaliśmy tutaj

Jaki wybrać adres dla swojej działalności gospodarczej? Obowiązkowo należy podać adres zamieszkania, o czym była mowa w momencie omawiania sekcji danych osobowych (patrz tutaj).  Także adres do doręczeń jest konieczny, natomiast adres wykonywania działalności gospodarczej z pozoru również trzeba określić. Natomiast od niedawna pojawiła się opcja „Brak stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej”, która jest o tyle kusząca, że pozwala oszczędzić wpisywania kolejnego adresu lub tego samego jak zamieszkania czy do doręczeń – po raz kolejny.

Ważne! Odradzamy zaznaczenie tej opcji z dwóch powodów: adres i tak jest obowiązkowy w dokumentacji podatkowej, stąd z jego braku domyślnym staje się adres zamieszkania, jak również jest to powodem wielu pomyłek z uwagi na to, że systemy księgowe i do fakturowania z reguły nie są w stanie pobrać adresu z GUS. A jak wspomnieliśmy jest on daną obowiązkową. W razie konieczności można wprowadzić dodatkowe adresy stałego miejsca wykonywania działalności w kolejnych polach wniosku o wpis.

Pamiętajmy o konieczności posiadania jakiegokolwiek prawa do użytkowania lokalu pod wskazanym adresem, co może zostać sprawdzone przez US w momencie rejestracji – szczególnie dotyczy to czynnych podatników VAT.

Biuro rachunkowe Jestem Twoją księgową oferuje kompleksową pomoc w wypełnieniu wszelkich formalności związanych z założeniem działalności gospodarczej, jak również przeprowadzenie pełnej analizy podatkowej i świadczeń socjalnych na życzenie klienta. Świadczymy usługi księgowe dla firm i spółek na terenie całego kraju, między innymi w takich miastach jak Warszawa, Kraków, Kielce, Wrocław, Poznań, Gdańsk. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do KONTAKTU. A jeśli uważasz, że warto się podzielić tymi informacjami z innymi, zachęcamy i z góry dziękujemy za polecanie.

Gdy już uporamy się z dwoma pierwszymi obszarami – danych osobowych i oznaczeniem przedsiębiorcy wraz z nazwą i adresem firmy, przychodzi kolej na decyzję w kwestii ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego, czyli działalność gospodarcza a ZUS czy KRUS, o czym w następnym Praktycznym poradniku Jestem Twoją księgową!

Dodano: 2019-05-31

Close Menu