Zasiłek chorobowy a działalność gospodarcza

Wyjaśniamy kwestię zasiłku chorobowego przedsiębiorcy. Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, opłacające dobrowolną składkę chorobową, mogą liczyć na zasiłek chorobowy w trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim.

Zasiłek chorobowy przysługuje osobie prowadzącej działalność gospodarczą oraz osobie współpracującej przy jej prowadzeniu, która jest czasowo niezdolna do wykonywania pracy z powodu choroby. Niezdolność do pracy potwierdza się elektronicznym zaświadczeniem wystawionym przez lekarza (druk ZUS ZLA).

Warunki uzyskania zasiłku chorobowego

Podstawowym warunkiem, aby otrzymać zasiłek chorobowy, jest opłacanie co miesiąc dobrowolnej składki chorobowej. Wynosi ona 2,45% podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne oraz ubezpieczenia rentowe. W 2022 r. podstawa ta obejmuje 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego (3553,20 PLN), bądź w przypadku opłacania preferencyjnych składek ZUS – 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia przez okres pierwszych 24 miesięcy (903 PLN).

Przedsiębiorca, który jest niezdolny do pracy w wyniku choroby, nabywa prawo do zasiłku chorobowego po 90-dniowym okresie wyczekiwania. Czyli nieprzerwanego opłacania składek chorobowych. Chcąc otrzymać zasiłek chorobowy, przedsiębiorca musi dostarczyć do ZUS odpowiednio wypełniony formularz ZUS Z-3b.

Wysokość zasiłku chorobowego

Wysokość zasiłku chorobowego jest uzależniona od podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne. Podstawę wymiaru dla zasiłku chorobowego stanowi średnia podstawa wymiaru składek z ostatnich 12 miesięcy, pomniejszona o wskaźnik wynoszący 13,71%. Miesięczny zasiłek chorobowy stanowi:

  • 80% podstawy wymiaru zasiłku, lub
  • 100% podstawy wymiaru zasiłku, jeżeli niezdolność do pracy wystąpiła w okresie ciąży, powstała w wyniku poddania się badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów bądź powstała z powodu wypadku w drodze do pracy lub z pracy.

Warto podkreślić, że od tej kwoty potrącana jest również zalicza na PIT w wysokości 12%. ZUS jest zobowiązany do wypłaty zasiłku w ciągu 30 dni od daty dostarczenia formularzu ZUS Z-3b. Ponadto, przedsiębiorca za okres, w którym przysługiwał mu zasiłek chorobowy, nie musi opłacać składek na ubezpieczenie społeczne.

Related Posts

współpraca b2b

Współpraca B2B. Zasady, dobre praktyki i wskazówki z księgowego punktu widzenia

Czym jest i na czym polega umowa B2B? Jakie są zalety i wady umowy tego typu? Przekonaj się, o czym należy pamiętać decydując się na taką formę współpracy! Kontrakt B2B jest co raz popularniejszą alternatywą dla klasycznych umów o pracę....

Zawieszenie działalności gospodarczej 

Jak zawiesić działalność gospodarczą? Kiedy będzie to niemożliwe? Odpowiadamy na te i inne praktyczne pytania dotyczące obowiązujących w Polsce norm. W prowadzeniu własnego biznesu czasami zdarza się, że rozważane jest zawieszenie działalności gospodarczej – zamiast jej zamknięcia. Zawieszenie działalności jest...