Omawiamy kwestię zwrotu podatku VAT, wynikającego z ujemnej różnicy między podatkiem należnym a naliczonym. Dochodzi do niego wówczas, gdy podatek zawarty na fakturach od dostawców jest większy niż podatek należny, wynikający ze sprzedaży.
Podatek VAT zaliczany jest do podatków pośrednich, który jest płacony podczas nabywania towarów i usług. Zawiera się w ich cenie brutto. Mechanizm rozliczenia VAT powoduje, że jest on ostatecznie przerzucany na konsumenta i dlatego podatek VAT jest dla przedsiębiorcy neutralny. VAT naliczony jest związany z zakupem produktu bądź usługi, natomiast VAT należny dotyczy ich sprzedaży.
Nadwyżka podatku VAT
W sytuacji, gdy podatek należny jest wyższy od podatku naliczonego, przedsiębiorca jest zobligowany zapłacić tę różnicę w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po okresie podlegającym rozliczeniu. Natomiast, gdy podatek VAT naliczony jest wyższy niż podatek VAT należny – powstaje nadwyżka podatku VAT.
Podatnik ma wówczas dwie możliwości. Może przenieść kwotę nadwyżki na następny okres rozliczeniowy, by obniżyć wartość podatku należnego, bądź otrzymać zwrot przelewany na rachunek bankowy. Aby uzyskać pieniądze na konto, należy wypełnić odpowiednie pozycje w deklaracji VAT-7 lub VAT-7K.
Terminy zwrotu podatku VAT
Ustawodawca określił trzy terminy dokonania zwrotu wykazanej w pliku JPK_V7 nadwyżki podatku VAT naliczonego nad należnym. tj.:
- 60 dni – dla podatników, którzy w danym okresie rozliczeniowym dokonywali jakiekolwiek transakcje opodatkowane, w tym transakcje ze stawką 0%,
- 180 dni – dla przedsiębiorców, którzy nie dokonywali żadnej sprzedaży za dany okres rozliczeniowy,
- 25 dni – przewidziany dla podatników, którzy zapłacili wszystkie faktury i podatki wynikające z dokumentów celnych w odpowiednim czasie.
Pytania lub wątpliwości? Napisz do nas!