Czy fizjoterapeuta może prowadzić działalność nierejestrowaną? Z jakich form opodatkowania może skorzystać? Czy świadcząc usługi fizjoterapii dla osób fizycznych należy posiadać kasę fiskalną? Odpowiadamy na te i wiele innych wątpliwości.
Fizjoterapeuta w swojej pracy zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz rehabilitacją pacjentów z zaburzeniami układu ruchu. Jego głównym celem jest przywracanie sprawności fizycznej poprzez stosowanie różnorodnych metod terapeutycznych: ćwiczeń, masażu czy elektroterapii. Współpracuje z osobami po urazach, operacjach, a także z pacjentami cierpiącymi na choroby przewlekłe, na przykład artretyzm bądź stwardnienie rozsiane. Fizjoterapeuta indywidualnie dostosowuje terapię do potrzeb pacjenta, pomagając mu w poprawie jakości życia.
Z formalnego punktu widzenia fizjoterapeuta może wykonywać pracę na podstawie umowy o pracę, zlecenia, stosunku służbowego, wolontariatu bądź prowadzić własną działalność gospodarczą. Co istotne, nie ma możliwości prowadzenia działalności nierejestrowanej! Realizuje świadczenia zdrowotne, jest to tzw. działalność regulowana, wymagająca wpisu do odpowiedniego rejestru. W ustawie o działalności leczniczej (Dz. U. z 2024 r. poz. 799.) zostały określone wymogi konieczne do założenia indywidualnej praktyki fizjoterapeutycznej i są nimi:
- posiadanie prawa wykonywania zawodu,
- dysponowanie odpowiednim sprzętem medycznym niezbędnym do prawidłowego świadczenia usług medycznych,
- zarejestrowanie jednoosobowej działalności gospodarczej, dokonując wpisu do CEIDG,
- zawarcie umowy odpowiedzialności cywilnej,
- wpisanie do rejestru podmiotów medycznych.
Formy opodatkowania działalności gospodarczej fizjoterapeuty
Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce ma do wyboru trzy formy opodatkowania podatkiem dochodowym:
- zasady ogólne,
- podatek liniowy,
- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Wyboru formy opodatkowania można dokonać za pomocą wniosku CEIDG-1. Zależnie od wybranej formy opodatkowania przedsiębiorca będzie zobowiązany prowadzić Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów bądź ewidencję przychodów. Warto zwrócić uwagę, że usługi fizjoterapii mogą korzystać ze zwolnienia przedmiotowego VAT, pod warunkiem, że służą one poprawie zdrowia pacjenta.
Jeśli fizjoterapeuta zdecyduje się na zasady ogólne, będzie opłacał podatek 12% od uzyskanego dochodu lub 32% od dochodów powyżej 120 tys. Zaletami tej formy opodatkowania jest możliwość odliczenia poniesionych kosztów uzyskania przychodów, skorzystania z licznych ulg podatkowych bądź wspólnego rozliczenia małżonków. Drugą formą opodatkowania jest podatek liniowy, który polega na opodatkowaniu dochodów podatnika 19% stawką podatku. Plusem tego rozwiązania jest obowiązywanie tej samej stawki podatkowej niezależnie od osiąganych dochodów.
Ostatnim dostępnym sposobem opodatkowania działalności jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Stawka ryczałtu fizjoterapeuty wynosi obecnie 14%. Minusem tej formy opodatkowanie jest brak możliwości wspólnego rozliczenia z małżonkiem lub odliczenia ulgi na dziecko. Podczas wyboru sposobu opodatkowania fizjoterapeuta musi wziąć pod uwagę wiele czynników i zdecydować, które rozwiązanie jest dla niego najkorzystniejsze. Nasze Biuro Księgowe oferuje wsparcie Klientom, którzy dopiero organizują swoją działalność. Pomagamy w wyborze optymalnej – w danej sytuacji – formy opodatkowania.
Kody PKD
Każdy przedsiębiorca przed rozpoczęciem działalności gospodarczej musi wybrać jaki główny rodzaj działalności będzie prowadził. W tym celu należy wybrać przynajmniej jeden kod PKD. Podstawowym kodem PKD dotyczącym fizjoterapeutów jest 86.90.A – Działalność fizjoterapeutyczna.
Podklasa ta obejmuje działalność fizjoterapeutów, prowadzoną zarówno indywidualnie, jak i w ramach zespołu. Dotyczy takich obszarów jak diagnostyka fizjoterapeutyczna, fizykoterapia, hydroterapia, masaż leczniczy, terapia ruchowa oraz inne pokrewne usługi. Tego typu usługi mogą być świadczone w różnych placówkach medycznych, między innymi w przychodniach ogólnych przyszpitalnych, medycyny pracy, przy domach opieki społecznej, specjalistycznych ośrodkach zdrowia innych niż szpitale, prywatnych gabinetach, a także w domu pacjenta. Działalność może być również prowadzona w obiektach zapewniających zakwaterowanie, z wyłączeniem szpitali.
Działalność fizjoterapeuty a kasa fiskalna
Podstawowa zasada: każdy przedsiębiorca przyjmujący płatności od osób fizycznych bądź rolników ryczałtowych musi posiadać kasę fiskalną. Jednakże ustawodawca przewidział wyjątki. Fizjoterapeuta nie ma obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej, jeśli jego obrót ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nie przekroczy 20 tys. PLN. Należy pamiętać, że jeśli przedsiębiorca rozpocznie działalność w ciągu roku, to limit ten wylicza się proporcjonalnie.
Kasa fiskalna nie jest również potrzebna w sytuacji, gdy wszyscy pacjenci płacą za świadczone usługi przelewem. Ważne jest, aby z tytułu transakcji ewidentnie wynikało czego ona dotyczy. Zwolnienie przestaje obowiązywać, gdy choć jeden pacjent zapłaci gotówką. Dodatkowo, fizjoterapeuta rozliczający się na zasadzie B2B z podmiotem leczniczym również nie ma obowiązku posiadać kasy fiskalnej.
Profesjonalna księgowość dla fizjoterapeutów
Biuro Rachunkowe Jestem Twoją Księgową zajmuje się obsługą księgową i wsparciem podmiotów z wielu branż. Także fizjoterapeutów. Prowadzenie własnej praktyki fizjoterapeutycznej to nie tylko świadczenie usług medycznych, ale również konieczność zarządzania finansami i spełniania wymogów księgowych. Zajmujemy się tymi formalnościami, przy okazji udzielając także wskazówek dotyczących możliwości optymalizacji kosztów. Przygotowujemy między innymi comiesięczne deklaracje podatkowe, dokumentację ZUS i roczne zeznania podatkowe. Reprezentujemy naszych klientów przed Urzędem Skarbowym oraz Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.
Jeśli szukasz dobrego biura księgowego albo dopiero chcesz założyć własną działalność – napisz do nas!