Kiedy trzeba przejść na pełną księgowość?

Obowiązkiem każdej osoby posiadającej działalność gospodarczą jest prowadzenie ewidencji operacji gospodarczych firmy. Natomiast sposób ich rejestrowania zależy od formy prawnej działalności gospodarczej i dochodu rocznego firmy. Przedsiębiorcy mogą rozliczać działalność za pośrednictwem księgowości uproszczonej (książka przychodów i rozchodów, ryczałt, karta podatkowa) lub księgowości pełnej.

W wielu przypadkach wystarczy rozliczyć się z przychodów, jednak czasem pojawia się konieczność prowadzenia pełnej księgowości. Kiedy wymagane jest przejście z księgowości uproszczonej na pełną księgowość? Odpowiedzi na to pytanie i wiele innych udzielimy w naszym artykule.

Kto może skorzystać z księgowości uproszczonej?

Osoby fizyczne, spółki jawne, partnerskie i cywilne mogą prowadzić działalność gospodarczą za pomocą uproszczonej księgowości. By móc skorzystać z książki przychodów i rozchodów, bądź innych form uproszczonej księgowości – roczny przychód nie powinien przekroczyć 2 mln EURO.

W konsekwencji przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą, z której przychód w ciągu roku 2020 przekroczy 9 030 600 zł, są zobowiązani w następnym roku wprowadzić pełną księgowość w swojej działalności gospodarczej.

Przedsiębiorcy wybrawszy księgowość uproszczoną nie prowadzą tak szczegółowej ewidencji, jak w przypadku księgowości pełnej. Tacy przedsiębiorcy są zobowiązani jedynie do prowadzenia:

  • ewidencji środków trwałych,
  • księgi przychodów i rozchodów, gdy przedsiębiorca wybrał formę opodatkowania taką jak podatek liniowy lub skala podatkowa,
  • ewidencji wartości niematerialnych i prawnych,
  • ewidencji przychodów – w przypadku opodatkowania ryczałtem.

Czym jest pełna księgowość i kto ma obowiązek jej prowadzenia?

Pełna księgowość oznacza w praktyce rozliczanie rachunkowe i podatkowe przy pomocy ksiąg handlowych. Wszystkie operacje gospodarcze zakupu i sprzedaży powinny mieć swoje odzwierciedlenie w księgach rachunkowych.

Obowiązkowo, oprócz spółek akcyjnych, z ograniczoną odpowiedzialnością, komandytowych oraz komandytowo-akcyjnych, pełną księgowość po przekroczeniu wyżej wskazanego kryterium dochodowego muszą prowadzić także osoby fizyczne, spółki jawne i cywilne.

Kiedy i jak należy przejść na pełną księgowość?

Gdy firma przekroczy w danym roku sumę 2 mln euro (w przeliczeniu na złotówki), musi przejść na pełną księgowość. Pierwszym etapem przejścia na pełną księgowość jest zamknięcie księgi przychodów i rozchodów. Konieczne jest także podsumowanie wszystkich kolumn księgi oraz wykonanie remanentu.

Po wykonaniu posumowań ustala się osiągnięty dochód lub stratę, a następnie dokonuje rozliczenia rocznego. Obowiązkiem przedsiębiorcy, który przechodzi na pełną księgowość, jest zgłoszenie tego faktu do Urzędu Skarbowego do 20. dnia następującego po miesiącu, w którym przedsiębiorca osiągnął pierwszy przychód w nowym roku.

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą swoją działalność przy pomocy pełnej księgowości, są zobowiązani do:

  • przygotowania corocznych sprawozdań finansowych ze swojej działalności gospodarczej,
  • wykazu składników aktywów i pasywów,
  • tworzenie rachunków zysków i strat,
  • prowadzenia ksiąg głównych, jak i pomocniczych.

Pełna księgowość narzuca na przedsiębiorcę sporo dodatkowych obowiązków. Ma to swoje zalety, jak i wady. Większa precyzyjność pozwala przedsiębiorcy na dokładniejsze przeanalizowanie obrotu środków pieniężnych w swojej firmie. W ten sposób może on efektywniej gospodarować wydatkami i prognozować kwestie podatkowe. Wadami pełnej księgowości są z pewnością prowadzenie ewidencji, sprawozdań itp.

Jeśli jesteś zainteresowany przejściem na pełną księgowość, a nie chcesz tracić czasu na prowadzenie skomplikowanej ewidencji – skorzystaj z usług biura rachunkowego ,,Jestem Twoją Księgową”.

Related Posts

Przejście z KPiR na pełną księgowość

Kiedy należy przejść z KPiR na pełną księgowość? Jak to zrobić? Jakie są wady i zalety pełnej księgowości? Zapraszamy do krótkiej lektury! Prowadzenie własnej firmy wiąże się z wieloma decyzjami, w tym z wyborem odpowiedniego sposobu ewidencjonowania finansów. Wielu przedsiębiorców...
zakup towaru od osoby fizycznej

Zakup towarów od osoby prywatnej. O czym należy pamiętać?

Czy w koszty zaliczyć można towary zakupione od osób prywatnych? W jaki sposób to udokumentować? Czy trzeba zapłacić podatek od takich transakcji? Chcesz poznać odpowiedzi na te pytania? Zapraszamy do krótkiej lektury! W dzisiejszym świecie e-commerce przedsiębiorcy nabywają towary nie...