Kasa fiskalna a drukarka fiskalna

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązek posiadania kasy rejestrującej dotyczy przedsiębiorców zajmujących się sprzedażą towarów bądź usług osobom fizycznym, które nie mają zarejestrowanej działalności gospodarczej i rolnikom ryczałtowym.

Obecnie kasa i drukarka fiskalna to najpopularniejsze systemy kasowe. Ich głównym zadaniem jest ewidencjonowanie przychodów. Być może rozpoczynasz działalność gospodarczą zajmującą się handlem detalicznym i musisz wybrać urządzenie fiskalne? Ułatwimy Ci podjąć tą decyzję przedstawiając podobieństwa i różnice między kasą, a drukarką fiskalną.

Czym jest kasa fiskalna?

Kasa to urządzenie rejestrujące konieczne do prowadzenia sprzedaży detalicznej, w tym wystawiania paragonów fiskalnych. Do obsługi kasy fiskalnej potrzebny jest kasjer. Nieco inaczej jest w przypadku drukarki fiskalnej. Z kasy fiskalnej korzystają najczęściej małe i średnie placówki, choć może ona sprawdzić się również w większych placówkach handlowych.

O czym warto pamiętać podejmując decyzje zakupowe, istnieje możliwość zaprogramowania kasy i odczytania sprzedanych towarów i usług za pomocą komputera.

Zalety i wady kasy fiskalnej

Zalety kasy fiskalnej są następujące:

  • Koszt zakupu kasy fiskalnej jest niższy niż drukarki.
  • Do obsługi potrzebny jest wyłącznie sprzedawca.
  • Aby prowadzić sprzedaż nie jest konieczny komputer.
  • Szczególnie przydatna jest w sprzedaży obwoźnej i mobilnej.
  • Baza usług i towarów przechowywana w pamięci.

Wady kasy fiskalnej:

  1. Nie ma możliwości podglądnięcia stanów magazynowych na kasie.
  2. Brak możliwości zastosowania złożonych systemów rabatowych.
  3. Nie ma możliwości wystawienia bezpośrednio faktury VAT z kasy fiskalnej.
  4. Konieczność drukowania raportów dobowych.
  5. Wymaga fiskalizacji.

Drukarka fiskalna

Drukarka fiskalna, podobnie jak kasa fiskalna, została stworzona, aby prowadzić sprzedaż. Urządzenia te różnicuje zastosowanie. Drukarka jest przeznaczona do działalności handlowej, zaś kasa fiskalna do prostej działalności detalicznej. Kolejną cechą odróżniającą obydwa urządzenia rejestrujące jest to, że w przypadku drukarki fiskalnej do jej obsługi potrzebny jest nie tylko sprzedawca, ale także komputer zaopatrzony w program sprzedażowy. Podłączenie drukarki umożliwia automatyczny wydruk paragonów fiskalnych.

Zalety i wady drukarki fiskalnej

Zalety:

  • Możliwość wystawiania paragonu fiskalnego lub faktury VAT bezpośrednio z drukarki fiskalnej.
  • Możliwość poprawy paragonu przed wydrukiem.
  • Oferuje dostęp do raportów i analiz dzięki oprogramowaniu handlowo-magazynowemu.
  • Możliwość wglądu w stany magazynowe towarów.
  • Możliwość stosowania rozbudowanych systemów rabatowych.

Wady:

  • Droższy wydatek niż w przypadku kasy fiskalnej.
  • Wymaga fiskalizacji.
  • Baza towarów i usług musi znajdować się w komputerze.
  • Do pracy konieczny jest komputer i program sprzedażowy, który będzie obsługiwał drukarkę.

Warto pamiętać, że z obowiązku posiadania kasy rejestrującej zwolnieni są podatnicy, których przychód w ciągu roku (obrót) nie przekracza 20 000 zł oraz osoby wykonujące przynajmniej jedną czynność wymienioną w § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2012 r., poz. 1382).

Kasa czy drukarka fiskalna?

Kasa fiskalna powinna się sprawdzić w niewielkich firmach, jest idealna dla przedsiębiorców, którzy zakładają działalność gospodarczą i nie chcą inwestować w drogi sprzęt fiskalny i oprogramowanie do niego. Natomiast drukarka fiskalna to właściwy wybór dla dużych firm, które posiadają zróżnicowany asortyment. Są to sklepy odzieżowe, stacje paliw, sklepy spożywcze, punkty gastronomiczne, drogerie itp.

Lubimy oszczędności. Może zainteresuje Cię ulga na zakup kasy online lub terminala płatniczego?

Related Posts

poradnik jak zalozyc spolke komandytowa

Wyjaśniamy, czym jest spółka komandytowa i jak ją założyć

Jakie są wymagania do założenia spółki komandytowej? Dla kogo jest to właściwy wybór? Jakie są zalety i wady tej formy prowadzenia działalności gospodarczej? Jak przebiega rejestracja spółki? Szeroko objaśniamy te kwestie, udzielając odpowiedzi na te i wiele innych pytań. Spółka...

Objaśniamy podatek VAT

Czym jest podatek VAT? Co podlega opodatkowaniu? Jak prawidłowo określić stawkę VAT dla sprzedawanych towarów bądź świadczonych usług? Odpowiadamy na te i wiele innych, częstych pytań! Podatek VAT został wprowadzony w Polsce ustawą z dnia 8 stycznia 1993 roku o...