CO NOWEGO W ŚWIECIE KSIĘGOWYCH?

Aktualności oraz praktyczne porady z prawa podatkowego i świadczeń społecznych

Praktyczny poradnik: Różnice i podobieństwa między kasą fiskalną, a drukarką fiskalną

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek posiadania kasy rejestrującej mają przedsiębiorcy, którzy zajmują się sprzedażą towarów bądź usług osobom fizycznym, które nie mają zarejestrowanej działalności gospodarczej i rolnikom ryczałtowym.

Obecnie kasa i drukarka fiskalna to najpopularniejsze systemy kasowe. Ich głównym zadaniem jest ewidencjonowanie przychodów.

Być może rozpoczynasz działalność gospodarczą zajmującą się handlem detalicznym i musisz wybrać urządzenie fiskalne? Ułatwimy Ci podjąć tą decyzję przedstawiając podobieństwa i różnice między kasą, a drukarką fiskalną.

Kasa fiskalna

Jest to urządzenie rejestrujące konieczne do prowadzenia sprzedaży detalicznej, w tym wystawiania paragonów fiskalnych. Warto zaznaczyć, że do obsługi kasy fiskalnej potrzebny jest kasjer. Nieco inaczej jest w przypadku drukarki fiskalnej. Z kasy fiskalnej korzystają najczęściej małe i średnie placówki, choć może ona sprawdzić się również w większych placówkach handlowych. Co ciekawe istnieje możliwość zaprogramowania kasy i odczytania sprzedanych towarów i usług za pomocą komputera.

Zalety i wady kasy fiskalnej

Zalety

Koszt zakupu kasy fiskalnej jest niższy niż drukarki.

Do obsługi potrzebny jest wyłącznie sprzedawca.

Aby prowadzić sprzedaż nie jest konieczny komputer.

Szczególnie przydatna jest w sprzedaży obwoźnej i mobilnej.

Baza usług i towarów przechowywana w pamięci.

Wady

Nie ma możliwości podglądnięcia stanów magazynowych na kasie.

Brak możliwości zastosowania złożonych systemów rabatowych.

Nie ma możliwości wystawienia bezpośrednio faktury VAT z kasy fiskalnej.

Konieczność drukowania raportów dobowych.

Wymaga fiskalizacji.

Drukarka fiskalna

Drukarka fiskalna podobnie jak kasa fiskalna została stworzona, aby prowadzić sprzedaż. Urządzenia te różnicuje zastosowanie. Drukarka jest przeznaczona do działalności handlowej, zaś kasa fiskalna do prostej działalności detalicznej. Kolejną cechą odróżniającą obydwa urządzenia rejestrujące jest to, że w przypadku drukarki fiskalnej do jej obsługi potrzebny jest nie tylko sprzedawca, ale też komputer zaopatrzony w program sprzedażowy. Podłączenie drukarki umożliwia automatyczny wydruk paragonów fiskalnych.

Zalety i wady drukarki fiskalnej

Zalety

Możliwość wystawiania paragonu fiskalnego lub faktury VAT bezpośrednio z drukarki fiskalnej.

Możliwość poprawy paragonu przed wydrukiem.

Oferuje dostęp do raportów i analiz dzięki oprogramowaniu handlowo-magazynowemu.

Możliwość wglądu w stany magazynowe towarów.

Możliwość stosowania rozbudowanych systemów rabatowych.

Wady

Droższy wydatek niż w przypadku kasy fiskalnej.

Wymaga fiskalizacji.

Baza towarów i usług musi znajdować się w komputerze.

Do pracy konieczny jest komputer i program sprzedażowy, który będzie obsługiwał drukarkę.

Coś tam coś tam

Zwolnieni z obowiązku posiadania kasy rejestrującej

Warto wiedzieć, że z obowiązku posiadania kasy rejestrującej zwolnieni są podatnicy, których przychód w ciągu roku (obrót) nie przekracza 20 000 zł oraz osoby wykonujące przynajmniej jedną czynność wymienioną w § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2012 r., poz. 1382).

Podsumowując kasa fiskalna powinna się sprawdzić w niewielkich firmach, jest idealna dla przedsiębiorców, którzy zakładają działalność gospodarczą i nie chcą inwestować w drogi sprzęt fiskalny i oprogramowanie do niego.

Natomiast drukarka fiskalna to właściwy wybór dla dużych firm, które posiadają zróżnicowany asortyment. Są to sklepy odzieżowe, stacje paliw, sklepy spożywcze, punkty gastronomiczne, drogerie itp.

Jeżeli masz jakieś pytania czy wątpliwości odnośnie kasy lub drukarki fiskalnej, skontaktuj się z nami!

Biuro Rachunkowe Jestem Twoją Księgową Sp. z o.o. oferuje kompleksową pomoc w wypełnieniu wszelkich formalności związanych z założeniem działalności gospodarczej, jak również przeprowadzenie pełnej analizy podatkowej i świadczeń socjalnych na życzenie klienta. Świadczymy usługi księgowe dla firm i spółek na terenie całego kraju, między innymi w takich miastach jak Warszawa, Kraków, Kielce, Wrocław, Poznań, Gdańsk. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do KONTAKTU. A jeśli uważasz, że warto się podzielić tymi informacjami z innymi, zachęcamy i z góry dziękujemy za polecanie.

W następnym Praktycznym poradniku Jestem Twoją księgową! dowiecie się więcej o kosztach dojazdu przedsiębiorcy do firmy i z powrotem i czy mogą być one zaliczone na poczet kosztów uzyskania przychodu?

Dodano: 2020-09-17

Close Menu