CO NOWEGO W ŚWIECIE KSIĘGOWYCH?

Aktualności oraz praktyczne porady z prawa podatkowego i świadczeń społecznych

Praktyczny poradnik: Wynajem mieszkania – forma opodatkowania (zasady ogólne, ryczałt)

Rynek nieruchomości to bardzo popularny i opłacalny sposób lokowania kapitału. Z roku na rok coraz więcej osób inwestuje swoje oszczędności kupując mieszkania, które następnie wynajmuje. Ważne jest, aby pamiętać że właściciel mieszkania jest zobowiązany do płacenia podatku dochodowego od zysku, który uzyskuje z wynajmu. Aktualnie można skorzystać z formy opodatkowania najmu jaką są zasady ogólne lub ryczałt. W 2020 roku wprowadzono wiele zmian w przepisach dotyczących stawki podatku, rachunku do przelewów oraz opłacania ryczałtu. Jeśli zastanawiasz się, którą z form opodatkowania najmu wybrać i jak rozliczyć podatek zgodnie z przepisami – przeczytaj poniższy artykuł.

Zasady ogólne i ryczałt - co to za formy opodatkowania? - przypomnienie

Obie formy opodatkowania szczegółowo analizowaliśmy w poprzednich artykułach. Wszystkich spragnionych bardziej szczegółowej wiedzy odsyłamy na naszą stronę internetową www.jestemtwojaksiegowa.pl do zakładki NEWSY.

Przypominając, zasady ogólne to jedna z form opodatkowania, w której dochód z działalności jest opodatkowany wg. skali podatkowej. Dochód to inaczej różnica pomiędzy osiągniętymi przez podatnika przychodami z działalności, a poniesionymi kosztami. Zasady ogólne to skala podatkowa, w której istnieją dwa progi dochodowe (17% i 32%) Więcej szczegółowych informacji o zasadach ogólnych znajdziecie tutaj:

https://jestemtwojaksiegowa.pl/zasady-ogolne-podatek-liniowy/

Jeżeli chodzi o ryczałt jest to uproszczona forma opodatkowania, przeznaczona dla przedsiębiorców indywidualnych oraz tych, którzy posiadają spółkę jawną lub cywilną. Ryczałt to wpłacanie stałej i jednakowej stawki podatku, która zależy od typu prowadzonej działalności gospodarczej i obszaru, w którym jest prowadzona. Cechą charakterystyczną tej formy opodatkowania jest to, że kwota podatku obliczana jest na podstawie przychodów, a nie dochodów. W przypadku wątpliwości odnośnie ryczałtu – zajrzyjcie do naszego poprzedniego artykułu:


https://jestemtwojaksiegowa.pl/ryczalt-od-przychodow-ewidencjonowanych/

Rozliczenie podatku od wynajmu na zasadach ogólnych

Wybierając rozliczenie w skali podatkowej wynajmujący płaci podatek od dochodu. Dochód tutaj to przychód pomniejszony o wydatki, takie jak: kupno wyposażenia mieszkania, odsetki kredytu itp.
Natomiast przychód to otrzymany czynsz za wynajęte mieszkanie. Warto pamiętać, że koszty czyli wydatki muszą być udokumentowane w postaci faktur i rachunków. To oznacza, że im więcej wynajmujący ma wydatków, tym mniejszy podatek płaci i tym bardziej opłacalna staje się dla niego ta forma opodatkowania.

Jaki PIT złożyć za wynajem mieszkania, jeśli wybrano zasady ogólne i w jakim terminie?

Jeśli wybrano zasady ogólne, to powinno się złożyć PIT- 36 do 30 kwietnia następnego roku.
Po przekroczeniu kwoty wolnej od podatku, która wynosi obecnie 8 tysięcy złotych, płacisz zaliczki na podatek dochodowy również w ciągu roku, a nie jedynie wraz ze złożeniem deklaracji rocznej.

Jaka jest aktualnie wysokość podatku od najmu?

Podatek dochodowy od wynajmu wynosi 17% dla dochodów, które nie przekraczają 85 528 złotych oraz 32% dla dochodów ponad tę kwotę.

Rozliczenie podatku od wynajmu ryczałtem

Rozliczenie podatku od wynajmu ryczałtem z uwagi na to, że nie wymaga rozliczania kosztów, jak i prowadzenia ewidencji, jest uważane za dość prostą formę opodatkowania najmu.
Charakteryzuje ją to, że wynajmujący płaci stałą stawkę, zależną od przychodu. Wynosi ona 8,5% jeśli przychód nie przekroczył 100 tysięcy złoty, w przypadku gdy wartość przychodu jest wyższa stawka podatku to 12,5%.

O czym należy pamiętać rozliczając podatek ryczałtem?

Wybierając ryczałt należy pamiętać, że w umowie wynajmu osobno należy oznaczyć opłatę za media i opłatę za czynsz, ponieważ opłatę za media płaci najemca. Jeśli zostanie podana całościowa kwota, w której skład będą wchodzić media – urząd skarbowy będzie traktował ją jako cały przychód. W efekcie podatek będzie płacony zarówno od czynszu, jak i od mediów.

Czy w przypadku ryczałtu małżonkowie nie mogą się wspólnie rozliczać?

W przypadku ryczałtu jest to wyjątek – wspólne rozliczenie małżonków za najem prywatny. Co ważne jest to możliwe jedynie, gdy najem nie jest rozliczany w ramach działalności gospodarczej, a limit przychodu do stawek ryczałtu dotyczy przychodów małżonków łącznie.

Jaki PIT złożyć za wynajem mieszkania, jeśli wybrano ryczałt i w jakim terminie?

Kiedy wybrano formę opodatkowania wynajmu w postaci ryczałtu, prawidłową deklaracją jest PIT-28, który składasz do ostatniego dnia lutego. Złożenie takiej deklaracji zapłaty podatku oznacza, że w następnym roku podatek z wynajmu będzie rozliczany też w ten sam sposób.

Gdzie należy przelać należność za podatek?

Aktualnie należności podatkowe przelewa się na swój mikrorachunek.

Czy muszę zgłosić najem mieszkania do urzędu skarbowego?

Nie, od ubiegłego roku nie jest to obowiązkowe. Pierwsza wpłata zaliczki na ryczałt lub podatek jest uznana za wybór formy opodatkowania. Wybierając zasady ogólne – co miesiąc konieczne jest wpłacanie zaliczki na podatek, natomiast w przypadku wyboru ryczałtu – co miesiąc lub 3 miesiące.

Czy należy płacić podatek i składać PIT, gdy zarobki nie przekraczają 8000 zł?

Tak, jeśli dochody z najmu w danym roku przekroczą kwotę 3 089 zł masz obowiązek złożenia PIT-u.

Jeżeli masz jakieś pytania, czy wątpliwości odnośnie form opodatkowania najmu – skontaktuj się z nami!

Biuro Rachunkowe Jestem Twoją Księgową Sp. z o.o. oferuje kompleksową pomoc w wypełnieniu wszelkich formalności związanych z założeniem działalności gospodarczej, jak również przeprowadzenie pełnej analizy podatkowej i świadczeń socjalnych na życzenie klienta. Świadczymy usługi księgowe dla firm i spółek na terenie całego kraju, między innymi w takich miastach jak Warszawa, Kraków, Kielce, Wrocław, Poznań, Gdańsk. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do KONTAKTU. A jeśli uważasz, że warto się podzielić tymi informacjami z innymi, zachęcamy i z góry dziękujemy za polecanie.

W następnym Praktycznym poradniku Jestem Twoją księgową! przedstawimy różnicę między kasą fiskalną, a drukarką fiskalną.

Dodano: 2020-09-10

Close Menu