CO NOWEGO W ŚWIECIE KSIĘGOWYCH?

Aktualności oraz praktyczne porady z prawa podatkowego i świadczeń społecznych

Praktyczny poradnik: założenie jednoosobowej działalności gospodarczej krok 2 – wpis do CEIDG

Własna firma, działalność gospodarcza zaczyna być postrzegana jako bardzo wyjątkowa ścieżka kariery, na którą decyduje się coraz większa ilość osób pracujących w Polsce. W jaki sposób można założyć własną firmę? Czy wiele czeka nas formalności w procesie rejestracji działalności gospodarczej? Mamy nadzieję, że cykl naszych praktycznych poradników pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości.

Jak założyć firmę bez większych komplikacji? Pomimo tak licznych przewodników krok po kroku przez cały proces rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej w CEIDG dostępnych w sieci, rzadko się zdarza by udało się jakiemuś świeżo upieczonemu przedsiębiorcy przebrnąć przez niego bez jakichkolwiek perturbacji. Pozornie przejrzysty wniosek rejestracyjny i prostota jego składania zdalnie lub w urzędzie zachęcają do podejmowania szybkich działań na fali mobilizacji po podjęciu decyzji. Nasze biuro rachunkowe absolutnie kibicuje i sprzyja rozwojowi niezależnej przedsiębiorczości przy zachowaniu pewnych środków ostrożności. Najlepszym ich przejawem jest odpowiednia analiza biznesowa w zakresie formy działalności, sposobu rozliczenia z Urzędem Skarbowym czy Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, rozeznanie w terminach zgłoszeniowych, przemyślenia nazwy i adresu działalności oraz jej zakresu i rodzaju zawczasu, przed podjęciem formalnych działań w CEIDG.

Gdy już profil zaufany zostanie potwierdzony i analiza biznesowa zostanie zakończona, można skupić się na części formalnej. Jak założyć firmę przez Internet? Gdzie zarejestrować działalność gospodarczą? Rozpoczyna ją założenie konta na stronie CEIDG. Po uzupełnieniu danych osobowych i teleadresowych potwierdza się zakładane konto profilem zaufanym. Następnie wystarczy aktywować link otrzymany na podane przy rejestracji konto email i po zalogowaniu rozpocząć pracę z kreatorem tworzenia wniosku rejestracyjnego działalności gospodarczej.

Co zyskujesz dzięki złożeniu wniosku o wpis do CEIDG?

  • rejestrację Twojej działalności gospodarczej z dniem rozpoczęcia tożsamym z dniem wpisu lub późniejszym, zgodnie z Twoją decyzją biznesową;
  • zgłoszenie do GUS i wpis z nadaniem numeru REGON;
  • zgłoszenie płatnika składek ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych w ZUS;
  • spełnienie ustawowego wymogu informacyjnego o wyborze Urzędu Skarbowego do rozliczeń wraz z wyborem formy opodatkowania podatkiem dochodowym;
  • spełnienie ustawowego wymogu złożenia oświadczenia o braku orzeczonych zakazów wykonywania działalności gospodarczej i posiadania udokumentowanego pozwolenia na użytkowanie wskazanych adresów (np. aktu własności, umowy najmu, umowy użyczenia ect.);
  • nadanie numeru NIP lub potwierdzenie uprzednio nadanego.

Ważna informacja! Wszystko powyższe odbywa się automatycznie wraz ze złożeniem wniosku. Natomiast dodatkowo do wniosku można załączyć: deklarację VAT-R (obowiązkowo dla czynnych podatników VAT) i deklarację rejestrującą ubezpieczonego ZUS ZUA lub ZUS ZZA (obowiązkowo dla wszystkich przedsiębiorców). Warto to zrobić z uwagi na krótki termin do zgłoszenia tj. 7 dni od dnia rejestracji w CEIDG.

Biuro rachunkowe Jestem Twoją księgową oferuje kompleksową pomoc w wypełnieniu wszelkich formalności związanych z założeniem działalności gospodarczej, jak również przeprowadzenie pełnej analizy podatkowej i świadczeń socjalnych na życzenie klienta. Świadczymy usługi księgowe dla firm i spółek na terenie całego kraju, między innymi w takich miastach jak Warszawa, Kraków, Kielce, Wrocław, Poznań, Gdańsk. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do KONTAKTU. A jeśli uważasz, że warto się podzielić tymi informacjami z innymi, zachęcamy i z góry dziękujemy za polecanie.

Kolejnym krokiem jest wypełnienie wniosku rejestracyjnego Twojej działalności na koncie CEIDG o czym w następnych Praktycznych poradnikach Jestem Twoją księgową!

Dodano: 2019-05-16

Close Menu