CO NOWEGO W ŚWIECIE KSIĘGOWYCH?

Aktualności oraz praktyczne porady z prawa podatkowego i świadczeń społecznych

Praktyczny poradnik: założenie jednoosobowej działalności gospodarczej krok 3 – wypełnienie wniosku o wpis do CEIDG

Jak założyć własną firmę przez Internet? Gdzie zarejestrować działalność gospodarczą? Wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oznaczony jako CEIDG-1 może złożyć każda osoba fizyczna posiadająca konto na stronie CEIDG. W jaki sposób stać się posiadaczem takiego konta wyjaśniliśmy w poprzednim artykule na naszej stronie Jestem Twoją księgową. Dodatkowo zachęcamy wszystkich przyszłych przedsiębiorców do podejmowania działań w tym zakresie raczej w dni robocze, gdyż w weekendy mogą się przytrafić prace konserwatorskie i strona CEIDG jest niedostępna.

Ponadto by skutecznie taki wniosek CEIDG-1 autoryzować koniecznie trzeba mieć założony profil zaufany (o czym również pisaliśmy szczegółowo tutaj) lub zakupić podpis kwalifikowany (wydatek rzędu 600 PLN). Każde z nich stanowi nasz cyfrowy podpis jednakowo skuteczny prawnie jak ten odręczny.

Pierwsze, co należy wybrać, to rodzaj wniosku. Dostępne opcje to: o wpis, zmianę wpisu, zawieszenie czy wznowienie działalności gospodarczej lub wykreślenie przedsiębiorcy z rejestru. W naszym artykule skupiamy się na pierwszym etapie czyli wpisie do CEIDG.

Następnie uzupełniamy swoje dane osobowe: płeć, dowód osobisty, PESEL, NIP i REGON (jeśli posiadamy, ale w większości przypadków, gdy nigdy nie zostały nam nadane, zaznaczymy opcję „Nie posiadam”), nazwisko, imiona i imiona rodziców, data i miejsce urodzenia, obywatelstwo.

Później należy zaznaczyć opcję „tak, składam oświadczenie” dotyczące braku zakazu wykonywania działalności i posiadania tytułu prawnego do nieruchomości (szczegóły tutaj) Kolejne punkty pomijamy, gdyż dotyczą jedynie cudzoziemców.

Następnie istotna informacja czyli adres zamieszkania. Uwaga! Jeśli masz dylemat, który Urząd Skarbowy dotyczy Twojej działalności gospodarczej, to właśnie z tym adresem wiąże się właściwe określenie US do rozliczeń dla podatku dochodowego i VAT, tzn. zgodnie z zasięgiem terytorialnym.

Sekcję danych osobowych zamyka punkt dotyczący adresu elektronicznego i co ważne nie jest to adres email, a ten z systemu ePUAP. Można ten punkt pozostawić nieuzupełniony.

Biuro rachunkowe Jestem Twoją księgową oferuje kompleksową pomoc w wypełnieniu wszelkich formalności związanych z założeniem działalności gospodarczej, jak również przeprowadzenie pełnej analizy podatkowej i świadczeń socjalnych na życzenie klienta. Świadczymy usługi księgowe dla firm i spółek na terenie całego kraju, między innymi w takich miastach jak Warszawa, Kraków, Kielce, Wrocław, Poznań, Gdańsk. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do KONTAKTU. A jeśli uważasz, że warto się podzielić tymi informacjami z innymi, zachęcamy i z góry dziękujemy za polecanie.

Tak uzupełnione dane osobowe pozwalają z kolei skoncentrować się na oznaczeniach Twojej działalności gospodarczej, o czym w następnych Praktycznych poradnikach Jestem Twoją księgową!

Dodano: 2019-05-23

Close Menu