CO NOWEGO W ŚWIECIE KSIĘGOWYCH?

Aktualności oraz praktyczne porady z prawa podatkowego i świadczeń społecznych

Praktyczny poradnik: założenie jednoosobowej działalności gospodarczej krok 5 – wpis do CEIDG a wybór PKD

Masz już pomysł na własną firmę, ale nie wiesz od czego zacząć?

W jaki sposób rejestrujemy działalność gospodarczą?

Nasze biuro rachunkowe w cyklu swoich praktycznych poradników pomaga rozwiać wątpliwości przyszłych przedsiębiorców w obszarze wymogów księgowych, podatkowych i prawnych. Do tej pory omówiliśmy takie kwestie jak: profil zaufany, korzyści z wpisu do rejestru przedsiębiorców poprzez założenie konta CEIDGsposób uzupełnienia sekcji początkowej wniosku CEIDG-1, a ostatnio bardzo obszernie wyjaśniliśmy jak powinna brzmieć nazwa i jak dokonać właściwego wyboru adresu dla swojej firmy. Dzisiaj chcemy się skupić na kwestii właściwego wyboru kodu PKD dla działalności gospodarczej. Jeśli zadajesz sobie pytanie jak prawidłowo określić zakres działania Twojej firmy, liczymy, że ten artykuł będzie Ci pomocny.

Każdy przedsiębiorca staje przed wyborem zarówno przeważającego symbolu PKD swojej działalności, jak i pozostałych uzupełniających. Czym należy się kierować wybierając główny PKD dla działalności gospodarczej? Przede wszystkim wartością spodziewanego obrotu w tym obszarze, by był on faktycznie dominujący. Co do pozostałych warto uwzględnić wszystkie możliwe warianty rozwoju firmy, choć oczywiście nie ma przeciwskazań by rozszerzyć wybrany zakres PKD w wybranym momencie. Jest to czynność bezpłatna i ekspresowa dzięki kontu CEIDG, zdalna i nie wymagająca dodatkowych wyjaśnień. Od kilku lat zakres wyboru PKD został ograniczony do 10. W razie potrzeby można rozszerzyć ten zakres składając załącznik CEIDG-RD.

Nasza rada jak najszybciej uporać się z wyborem PKD? Przejrzeć listę aktualnie obowiązujących kodów PKD według zasady od ogółu do szczegółu. Klasyfikacja podzielona jest na kilkanaście sekcji od A do U. Każda z sekcji składa się następnie z działów, grup, klas i podklas. Właśnie te ostatnie są przedmiotem zainteresowania przyszłego przedsiębiorcy. Każda podklasa zawiera szczegółowo wymienione rodzaje działalności, które obejmuje. Niektóre informują również jaki obszar działalności ich nie dotyczy i zawierają odnośnik do właściwego kodu PKD. Trzeba przyznać, że jest to jedna z trudniejszych czynności przy zakładaniu działalności, dlatego warto skonsultować się z ekspertem w tej materii. Dobrą praktyką jest też podpatrzenie w wyszukiwarce CEIDG jakiego wyboru PKD dokonali nasi konkurenci (z wiarą, że zrobili to profesjonalnie).

Oprócz wpisania PKD należy sprecyzować w tej sekcji wniosku CEIDG-1 datę rozpoczęcia działalności, która może być zarówno z dniem dzisiejszym, wybranym w przyszłości lub poprzedzającym z tego samego miesiąca. Nie zawsze ta ostatnia opcja jest możliwa zdalnie, natomiast w razie takiej potrzeby można udać się do urzędu. Zalecamy jednak ostrożność z wyborem zbyt odległych dat od dnia wypełniania wniosku, by zdążyć z wszystkimi ustawowymi terminami na złożenie dokumentów podatkowych i do ubezpieczeń społecznych. Pole przewidywania liczba pracujących obejmuje zarówno przedsiębiorcę, jak i wszystkich jego pracowników. Dane do kontaktu takie jak numer telefonu, email czy adres www strony warto ujawnić tylko jeśli służą jedynie do celów służbowych. Trzeba liczyć się z tym, że będą łatwym celem, dla wszystkich zbieraczy baz danych i wszelkiej maści sprzedawców.

Biuro rachunkowe Jestem Twoją księgową oferuje kompleksową pomoc w wypełnieniu wszelkich formalności związanych z założeniem działalności gospodarczej, jak również przeprowadzenie pełnej analizy podatkowej i świadczeń socjalnych na życzenie klienta. Świadczymy usługi księgowe dla firm i spółek na terenie całego kraju, między innymi w takich miastach jak Warszawa, Kraków, Kielce, Wrocław, Poznań, Gdańsk. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do KONTAKTU. A jeśli uważasz, że warto się podzielić tymi informacjami z innymi, zachęcamy i z góry dziękujemy za polecanie.

Mamy już wybrane kody PKD i odpowiedni dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej, to nadszedł czas na decyzję w obszarze ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego, czyli działalność gospodarcza a ZUS czy KRUS, o czym w następnym Praktycznym poradniku Jestem Twoją księgową!

Dodano: 2019-06-10

Close Menu