W procesie rejestracji działalności gospodarczej w CEIDG natkniesz się na etap, w którym musisz podjąć decyzje związane z opłacaniem składek społecznych. Jakiego wyboru może dokonać przedsiębiorca w tym obszarze? Jakie są obowiązkowe ubezpieczenia, a które są dobrowolne? ? Jakie deklaracje trzeba złożyć i w jakim terminie?
We wniosku CEIDG-1 należy zaznaczyć, któremu obowiązkowemu ubezpieczeniu podlega przedsiębiorca. W przeważającej większości wybór padnie na ZUS, a wtedy konieczne jest wskazanie od kiedy taki obowiązek istnieje. Podpowiadamy, że jest on tożsamy z dniem rozpoczęcia działalności.
Natomiast kolejne pole, w którym wybieramy deklaracje zgłoszeniowe do ZUS (załączamy je osobno do wniosku CEIDG-1), uzasadnia naszą radę z poprzedniego artykułu co do daty założenia działalności (zainteresowanych zapraszamy tutaj). Na wysłanie przedsiębiorca ma 7 dni od rozpoczęcia działalności. We wniosku mamy podpowiedź, że dotyczy to 5 różnych deklaracji, z czego najważniejsze są dwie – ZUS ZUA i ZUS ZZA. Pozostałe takie jak ZUS ZWUA – wyrejestrowanie, ZUS ZIUA – aktualizacja danych, ZUS ZCNA – zgłoszenie członków rodziny, zgłasza się w razie potrzeby.
ZUS ZUA to zgłoszenie do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych (emerytalnych, rentowych i wypadkowych) i zdrowotnego oraz dobrowolnego chorobowego. Na tym wniosku zgłoszenia dokonują Ci przedsiębiorcy, którzy wybrali stawki preferencyjne (możliwe na 24 miesiące, dostępne dla nowych działalności lub po upływie 60 miesięcy od zamknięcia poprzedniej firmy) lub standardowe (pozostali przedsiębiorcy). Z kolei ZUS ZZA to wybór wszystkich pragnących skorzystać z „ulgi na start” (na 6 miesięcy, warunek jak dla stawek preferencyjnych) i sposób rejestracji jedynie do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego.
Inną opcję stanowi ubezpieczenie zagraniczne i w KRUS. By prowadząc działalność gospodarczą i pozostać w KRUS należy spełnić szereg wymogów, takich jak: posiadanie min. 1 ha gruntu rolnego, uprzednio podlegać ubezpieczeniu przez minimum 3 lata przed rozpoczęciem działalności. A także nie można w tym czasie podejmować pracy na podstawie umowy o pracę lub zlecenia. Być może, dla tych którzy posiadają taką możliwość, mimo wszystko wysiłek ten będzie opłacalny, gdyż obecnie stawka ubezpieczenia w KRUS jest 10-krotnie niższa od standardowych stawek ZUS.
Przy wyborze ubezpieczenia w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego należy uzupełnić we wniosku CEIDG-1 takie dane, jak właściwy oddział KRUS, oświadczenie o nieprowadzeniu działalności i nieprzekroczeniu granicy osiągniętego przychodu w poprzednim roku.
Skoro opcje przedsiębiorcy w ZUS i KRUS są już dobrze znane, pozostaje skoncentrować się na kolejnym urzędzie i jego wymogach, czyli czas na Urząd Skarbowy i formę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Krok ten także omawiamy w ramach naszego poradnika!