CO NOWEGO W ŚWIECIE KSIĘGOWYCH?

Aktualności oraz praktyczne porady z prawa podatkowego i świadczeń społecznych

Praktyczny poradnik: założenie jednoosobowej działalności gospodarczej krok 6 – wpis do CEIDG a ZUS i KRUS

Masz już pomysł na własną firmę, ale nie wiesz od czego zacząć?

W jaki sposób rejestrujemy działalność gospodarczą?

Nasze biuro rachunkowe w cyklu swoich praktycznych poradników pomaga rozwiać wątpliwości przyszłych przedsiębiorców w obszarze wymogów księgowych, podatkowych i prawnych. Do tej pory omówiliśmy takie kwestie jak: profil zaufany, korzyści z wpisu do rejestru przedsiębiorców poprzez założenie konta CEIDG, sposób uzupełnienia sekcji początkowej wniosku CEIDG-1, jak powinna brzmieć nazwa i jak dokonać właściwego wyboru adresu dla swojej firmy, wybór przeważającego i pozostałych kodów PKD oraz dobrego dnia na oficjalny początek swojego biznesu. Nadszedł moment na rzucenie odrobiny światła na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Jakiego wyboru może dokonać przedsiębiorca w tym obszarze? Jakie są obowiązkowe ubezpieczenia, które są dobrowolne i czy dostępne są jakieś ulgi? Jakie deklaracje trzeba złożyć i w jakim terminie?

We wniosku CEIDG-1 należy zaznaczyć, któremu obowiązkowemu ubezpieczeniu podlega przedsiębiorca. W przeważającej większości wybór padnie na ZUS, a wtedy konieczne jest wskazanie od kiedy taki obowiązek istnieje. Podpowiadamy, że jest on tożsamy z dniem rozpoczęcia działalności.

Natomiast kolejne pole, w którym wybieramy deklaracje zgłoszeniowe do ZUS (załączamy je osobno do wniosku CEIDG-1) uzasadnia naszą radę z poprzedniego artykułu co do daty założenia działalności (zainteresowanych zapraszamy tutaj). Na ich wysłanie przedsiębiorca ma 7 dni od rozpoczęcia działalności. We wniosku mamy podpowiedź, że dotyczy to 5 różnych deklaracji, z czego najważniejsze są dwie – ZUS ZUA i ZUS ZZA. Pozostałe takie jak ZUS ZWUA – wyrejestrowanie, ZUS ZIUA – aktualizacja danych, ZUS ZCNA – zgłoszenie członków rodziny, zgłasza się w razie potrzeby. Natomiast ZUS ZUA to zgłoszenie do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych (emerytalnych, rentowych i wypadkowych) i zdrowotnego oraz dobrowolnego chorobowego. Na tym wniosku zgłoszenia dokonują Ci przedsiębiorcy, którzy wybrali stawki preferencyjne (możliwe na 24 miesiące, dostępne dla nowych działalności lub po upływie 60 miesięcy od zamknięcia poprzedniej firmy) lub standardowe (pozostali przedsiębiorcy). Z kolei ZUS ZZA to wybór wszystkich pragnących skorzystać z „ulgi na start” (na 6 miesięcy, warunek jak dla stawek preferencyjnych) i sposób rejestracji jedynie do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego.

Inną opcję stanowi ubezpieczenie zagraniczne i w KRUS. By prowadząc działalność gospodarczą pozostać w KRUS należy spełnić szereg wymogów takich jak: posiadanie min. 1 ha gruntu rolnego, uprzednio podlegać ubezpieczeniu przez min. 3 lata przed rozpoczęciem działalności, nie można też w tym czasie podejmować pracy na podstawie umowy o pracę lub zlecenia. Być może, dla tych co mają taką możliwość, mimo wszystko wysiłek jest opłacalny, gdyż obecnie stawka ubezpieczenia w KRUS jest 10-krotnie niższa od standardowych stawek ZUS.

Przy wyborze ubezpieczenia w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego należy uzupełnić we wniosku CEIDG-1 takie dane jak: właściwy oddział KRUS, oświadczenie o nieprowadzeniu działalności i nieprzekroczeniu granicy osiągniętego przychodu w poprzednim roku.

Biuro rachunkowe Jestem Twoją księgową oferuje kompleksową pomoc w wypełnieniu wszelkich formalności związanych z założeniem działalności gospodarczej, jak również przeprowadzenie pełnej analizy podatkowej i świadczeń socjalnych na życzenie klienta. Świadczymy usługi księgowe dla firm i spółek na terenie całego kraju, między innymi w takich miastach jak Warszawa, Kraków, Kielce, Wrocław, Poznań, Gdańsk. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do KONTAKTU. A jeśli uważasz, że warto się podzielić tymi informacjami z innymi, zachęcamy i z góry dziękujemy za polecanie.

Skoro opcje przedsiębiorcy w ZUS i KRUS są już dobrze znane, pozostaje skoncentrować się na kolejnym urzędzie i jego wymogach, czyli czas na Urząd Skarbowy i formę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, o czym w następnym Praktycznym poradniku Jestem Twoją księgową!

Dodano: 2019-06-18

Close Menu