CO NOWEGO W ŚWIECIE KSIĘGOWYCH?

Aktualności oraz praktyczne porady z prawa podatkowego i świadczeń społecznych

Praktyczny poradnik: jednoosobowa działalność gospodarcza krok 7 - wpis do CEIDG a forma opodatkowania

Karta podatkowa

Tak więc zacząłeś zakładać swoją wymarzoną firmę – ale czy zastanowiłeś się jaką formę opodatkowania chcesz wybrać?

Poniżej oraz w naszych następnych artykułach znajdziesz kilka informacji na ten temat.

Karta podatkowa jest jedną z form opodatkowania dochodów w firmie, mogą z niej skorzystać tylko przedsiębiorcy, którzy zatrudniają małą liczbę osób lub z niżej wymienionych branż. Możliwość tą maja osoby fizyczne, jak również spółki cywilne osób fizycznych.

Branże, które mogą skorzystać z karty podatkowej:

Dla osób fizycznych prowadzących:

 • Działalność usługową lub wytwórczo-usługową – o ile nie jest prowadzona sprzedaż napojów alkoholowych, które zawierają powyżej 1.5% alkoholu
 • Gastronomiczną – o ile nie jest prowadzona sprzedaż napojów alkoholowych, które zawierają powyżej 1.5% alkoholu
 • Transportową – o ile wykonywane są przy użyciu 1 pojazdu
 • Rozrywkową
 • Sprzedaż posiłków domowych, o ile nie jest prowadzona sprzedaż napojów alkoholowych, które zawierają powyżej 1.5% alkoholu
 • Wolny zawód polegający na świadczeniu usług w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego oraz opieki domowej nad dziećmi i osobami chorymi
 • Usługi edukacyjne, polegające na udzielaniu lekcji na godziny
 • Działalność usługową w zakresie handlu detalicznego artykułami nieżywnościowymi – z wyjątkiem handlu paliwami silnikowymi, środkami transportu samochodowego, częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych, ciągnikami rolniczymi i motocyklami oraz z wyjątkiem handlu artykułami nieżywnościowymi objętego koncesjonowaniem;

Warunki składania wniosku:

 • Pamiętać musisz jednak o tym, że chcąc wybrać tę formę opodatkowania nie możesz korzystać z usług osób niezatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów, chyba że chodzi o usługi specjalistyczne.
 • Jak również, nie możesz prowadzić innej pozarolniczej działalności gospodarczej, poza rodzajem działalności zgłoszonej we wniosku ani wytwarzać wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym.
 • Twój małżonek nie może prowadzić działalności w tym samym zakresie co Ty.
 • Działalność gospodarcza zgłoszona we wniosku musi być prowadzona wyłącznie w Polsce.

Wniosek PIT-16 należy złożyć w urzędzie skarbowym w miejscu, gdzie będzie prowadzona działalność do 20-tego stycznia roku podatkowego, chyba że rozpoczynasz działalność w ciągu roku to wtedy przed jej rozpoczęciem. Decyzję o przyznaniu karty otrzymasz w przeciągu miesiąca jednak, jeśli we wniosku podasz niezgodne dane i wpłyną one do urzędu, wniosek zostanie odrzucony i nie będziesz miał możliwości skorzystania z tej formy opodatkowania.

Należy pamiętać o fakcie, że rozliczenie PITu-16 jest miesięczne a podatek trzeba wpłacać do 7-ego dnia każdego miesiąca, jedynie w grudniu uiścić go należy do 28-go grudnia. Nie ma możliwości rozliczeń kwartalnych podatku dochodowego. Przy zamknięciu roku jest się zobowiązanym do złożenia PIT-u rocznego do 31 stycznia następnego roku.

Z chęcią pomożemy uzupełnić PIT-16 o którym mowa w artykule, podpowiemy, kiedy wpłacać podatek, co możesz odliczyć, oraz pomożemy w zachowaniu ustawowych terminów, oferujemy kompleksową pomoc w wypełnieniu wszelkich formalności związanych z założeniem działalności gospodarczej, jak również przeprowadzenie pełnej analizy podatkowej i świadczeń socjalnych na życzenie klienta.

Świadczymy usługi księgowe dla firm i spółek na terenie całego kraju, między innymi w takich miastach jak Warszawa, Kraków, Kielce, Wrocław, Poznań, Gdańsk. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do KONTAKTU. A jeśli uważasz, że warto się podzielić tymi informacjami z innymi, zachęcamy i z góry dziękujemy za polecanie.

W następnym Praktycznym poradniku Jestem Twoją księgową! przedstawimy kartę podatkową dla wspólników spółki cywilnej.

Dodano: 2020-05-16

Close Menu