Karta podatkowa dla wspólników spółki cywilnej

karta podatkowa spółka

Jesteś wspólnikiem w spółce cywilnej i chcesz skorzystać z karty podatkowej? Doskonale! Wyjaśniamy, kiedy możesz skorzystać z tej formy opodatkowania, jakie trzeba spełnić warunki i jak złożyć stosowny wniosek.

Wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej jest taki sam dla osób fizycznych, jak i dla wspólników spółki cywilnej – to PIT-16. Jeśli któryś ze wspólników już złożył taki wniosek, to nie musisz już go składać. Termin jest taki sam, jak dla jednoosobowych przedsiębiorstw, czyli do 20. stycznia roku podatkowego. Chyba, że działalność rozpoczynasz w ciągu roku, wtedy wniosek złóż przed jej rozpoczęciem.

Decyzję o przyznaniu karty Urząd Skarbowy podejmie w przeciągu miesiąca. W decyzji zostaną wymienieni wszyscy wspólnicy spółki.

Jak złożyć wniosek o kartę podatkową

Dokumenty złożyć można w Urzędzie Skarbowym. W tym celu trzeba:

  • Wybrać Urząd Skarbowy właściwy dla Twojego przedsiębiorstwa – wg adresu miejsca zakładu;
  • Jeśli nie masz zgłoszonej działalności na konkrety adres, złóż wniosek wg miejsca zamieszkania lub miejsca zamieszkania jednego ze wspólników;
  • Kiedy Twoja firma posiada więcej niż 1 lokalizację, musisz złożyć podanie w Urzędzie, do którego podlega siedziba przedsiębiorstwa – zazwyczaj jest to pierwsza lokalizacja.

Oczywiście, najprostszy sposób złożenia dokumentów to wysłanie ich przez Internet, korzystając z Podpisu Zaufanego za pośrednictwem platformy ePUAP.

Pamiętaj, że jeśli prowadzisz również inną działalność gospodarczą, to wyklucza to możliwość skorzystania z tej formy opodatkowania. Karta przysługuje jedynie, jeśli prowadzona jest jedna działalność – w ramach spółki cywilnej. Opodatkowanie wspólników zależy od ich udziału w zysku oraz dochodu firmy, oczywiście każdy ze współwłaścicieli może rozliczać się na podstawie różnych form podatku.

Najważniejszą informacją jest to, że spółka nie jest zobowiązana do opłaty zaliczek za podatek dochodowy swoich wspólników. Zupełnie inaczej kwestia wygląda w przypadku podatku VAT – tutaj to spółka jest płatnikiem.

Related Posts

Księgowość dla psychoterapeutów i psychologów. Zasady, koszty i fiskalizacja

Prowadzenie działalności psychoterapeutycznej, oprócz pracy z pacjentem, obejmuje także obowiązki podatkowe i księgowe. Omawiamy najważniejsze zasady dotyczące finansów psychoterapeutów i psychologów, kosztów prowadzenia działalności, zasad fiskalizacji oraz obowiązków podatkowych. Aby uniknąć kłopotów i świadomie zarządzać swoją działalnością gospodarczą, należy znać...
ile zapłacę za obsługę księgową

Koszt obsługi księgowej

Od czego zależy cena usług księgowych? Co się na nią składa? Jakie korzyści wynikają ze współpracy z biurem rachunkowym? Wyjaśniamy! Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga nie tylko skutecznego zarządzania, ale i spełnienia szeregu obowiązków księgowych i podatkowych. Zdecydowana większość przedsiębiorstw korzysta...