CO NOWEGO W ŚWIECIE KSIĘGOWYCH?

Aktualności oraz praktyczne porady z prawa podatkowego i świadczeń społecznych

Praktyczny poradnik: jednoosobowa działalność gospodarcza krok 7 - wpis do CEIDG a forma opodatkowania

Karta podatkowa dla wspólników spółki cywilnej

W poprzednim artykule dowiedzieliśmy się, o co chodzi z tą kartą podatkową dla osób fizycznych, ale co ze wspólnikami spółek cywilnych? Wiele informacji można wyczytać w poprzedniej części naszego Praktycznego poradnika, lecz jest kilka dodatkowych warunków, które należy spełnić jeśli chodzi właśnie o tę formę przedsiębiorstwa.

Wniosek dla osób fizycznych, jak i dla wspólników spółki cywilnej jest taki sam czyli PIT-16, jednak jeśli któryś ze wspólników już złożył wniosek, to nie jest konieczne abyś też to robił. Termin jest taki sam jak dla jednoosobowych przedsiębiorstw, czyli do 20-tego stycznia roku podatkowego, chyba że rozpoczynasz działalność w ciągu roku, to wtedy przed jej rozpoczęciem.

Decyzję o jej przyznaniu Urząd Skarbowy podejmie w przeciągu miesiąca, w decyzji zostaną wymienieni wszyscy wspólnicy spółki.

Gdzie jest możliwość składania wniosku:

Jednym z możliwych sposobów jest złożenie dokumentów w Urzędzie Skarbowym, poniżej wymieniamy niezbędne działania do podjęcia:

  • Wybrać poprawy Urząd Skarbowy dla Twojego przedsiębiorstwa – wg adresu miejsca zakładu;
  • Jeśli nie masz zgłoszonej działalności na konkrety adres, złóż wniosek wg miejsca swojego zamieszkania lub miejsca zamieszkania jednego ze wspólników;
  • Kiedy Twoja firma ma więcej niż 1 lokalizację, musisz złożyć podanie w Urzędzie, do którego podlega siedziba przedsiębiorstwa – zazwyczaj jest to pierwsza lokalizacja.

Oczywiście najprostszy sposób, tym bardziej w czasie obecnej pandemii koronawirusa, by wszystkie dokumenty zostały złożone przez Internet przy użyciu Podpisu Zaufanego za pośrednictwem platformy ePUAP.

Ważne!

Jedną z ważniejszych informacji jest tak, że jeżeli jako przedsiębiorca masz również inną działalność gospodarczą, to wyklucza to możliwość wybrania tej formy opodatkowania. Karta przysługuje jedynie, jeśli prowadzona jest jedna działalność w ramach spółki cywilnej.

Opodatkowanie wspólników zależy od ich udziału w zysku oraz dochodu firmy, oczywiście każdy ze współwłaścicieli może rozliczać się na podstawie różnych form podatku.

Najważniejszą informacją jest to, że spółka nie jest zobowiązana do opłaty zaliczek za podatek dochodowy swoich wspólników. Zupełnie inaczej wygląda kwestia w przypadku podatku VAT – tutaj to spółka jest jego płatnikiem.

Jeżeli masz jakieś pytania czy wątpliwości odnoście karty podatkowej – skontaktuj się z nami!

Z chęcią pomożemy uzupełnić PIT-16 o którym mowa w artykule, podpowiemy, kiedy wpłacać podatek, co możesz odliczyć, oraz pomożemy w zachowaniu ustawowych terminów. Oferujemy kompleksową pomoc w wypełnieniu wszelkich formalności związanych z założeniem działalności gospodarczej, jak również przeprowadzenie pełnej analizy podatkowej i świadczeń socjalnych na życzenie klienta.

Świadczymy usługi księgowe dla firm i spółek na terenie całego kraju, między innymi w takich miastach jak Warszawa, Kraków, Kielce, Wrocław, Poznań, Gdańsk. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do KONTAKTU. A jeśli uważasz, że warto się podzielić tymi informacjami z innymi, zachęcamy i z góry dziękujemy za polecanie.

W następnym Praktycznym poradniku Jestem Twoją Księgową! kilka przydatnych informacji na temat innej formy opodatkowania, jaką jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Dodano: 2020-05-24

Close Menu