Ministerstwo Finansów, aby uszczelnić system podatkowy, zaczęło od 2016 r. stopniowo wprowadzać tzw. Jednolity Plik Kontrolny. Na początku JPK zakresem objął tylko duże firmy, a od 2018 r. zaczął obowiązywać także firmy średnie, małe i mikro. Poznaj nową strukturę JPK_VAT 2020!
Obecnie, zgodnie z wprowadzonym Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 18 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług, od 1 kwietnia 2020 roku niektórzy podatnicy musieli już wdrożyć nową strukturę ewidencji JPK_VAT. Natomiast w związku z utrudnioną sytuacją, której przyczyną jest epidemia COVID-19, Ministerstwo Finansów na mocy przepisów o tarczy antykryzysowej przesunęło termin wdrożenia nowego pliku JPK_VAT dla wszystkich przedsiębiorców na 1 październik 2020 r.
Kogo obejmuje JPK_VAT ?
Zgodnie z nowym rozporządzeniem, od 1 października 2020 obowiązek składania nowego pliku JPK_VAT dotyczy dużych, średnich, małych i mikroprzedsiębiorców, którzy płacą podatek VAT. Jaki są cele JPK_VAT 2020? To:
- Uproszczenie raportowania ewidencji VAT,
- Wyeliminowania obowiązku przekazywania przez przedsiębiorców powtarzających się informacji,
- Zmniejszenie liczby dokumentów przetwarzanych w systemach informatycznych Krajowej Administracji Skarbowej,
- Każde rozliczenie VAT będzie automatycznie weryfikowane pod kątem prawidłowości przedstawionych kwot podatku należnego i naliczonego.
Z czego składa się deklaracja JPK_VAT?
Zgodnie ze wspomnianym rozporządzeniem deklaracje VAT-7 oraz VAT-7K zostały zastąpione jednym dokumentem elektronicznym JPK_VAT, który składa się z części deklaracyjnej i ewidencyjnej.
Część deklaracyjna – w tej części znajdują się wszystkie informacje zawarte wcześniej w deklaracji VAT-7 oraz VAT-7K. Ponadto struktura JPK_VAT 2020 w części deklaracyjnej posiada informacje o podatku należnym i naliczonym, konieczne do wyliczenia wysokości podatku VAT, którą trzeba wpłacić do US, do przeniesienia na kolejny okres rozliczeniowy. W części tej również wykazuje się kwotę podatku VAT, która podlega zwrotowi wraz z oznaczeniem sposobu dokonania tego zwrotu.
Część ewidencyjna – w niej zawarte są szczegółowe informacje dotyczące wysokości podstawy opodatkowania, wartości sprzedaży bez podatku oraz wysokości podatku należnego, w podziale na stawki podatku oraz sprzedaż zwolnioną od podatku, która wynika z prowadzonej ewidencji sprzedaży. W tej części przedstawia się też grupy towarów i usług według nowo wprowadzonych oznaczeń GTU oraz dodatkowe oznaczenia niektórych rodzajów dokumentów.
Nowe przepisy wprowadziły 2 rodzaje rozliczeń:
- rozliczenie miesięczne – JPK_V7M,
- rozliczenie kwartalne – JPK_V7K.
W jakiej formie należy składać plik JPK_VAT?
Plik JPK_VAT należy składać w wersji elektronicznej za okresy miesięczne lub kwartalne do 25. dnia miesiąca za poprzedni okres rozliczeniowy. Jednolity Plik Kontrolny VAT 2020 można podpisać poprzez profil zaufany, korzystając z podpisu kwalifikowanego lub danymi autoryzującymi. Właściwe złożenie nowego pliku JPK_VAT jest poświadczane urzędowym potwierdzeniem odbioru – UPO.