CO NOWEGO W ŚWIECIE KSIĘGOWYCH?

Aktualności oraz praktyczne porady z prawa podatkowego i świadczeń społecznych

Praktyczny Poradnik:

Zmiany w JPK_VAT cd.

Ministerstwo Finansów, aby uszczelnić system podatkowy, zaczęło wprowadzać stopniowo od 2016 r. tzw. Jednolity Plik Kontrolny. Na początku JPK zakresem objął tylko duże firmy, zaś od 2018 r. zaczął obowiązywać także firmy średnie, małe i mikro. Obecnie zgodnie z wprowadzonym Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 18 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług – od 1 kwietnia 2020 roku niektórzy podatnicy musieli już wdrożyć nową strukturę ewidencji JPK_VAT. Natomiast w związku z utrudnioną sytuacją, której przyczyną jest panująca epidemia COVID-19, Ministerstwo Finansów na mocy przepisów o tarczy antykryzysowej przesunęło termin wdrożenia nowego pliku JPK_VAT dla wszystkich przedsiębiorców na 1 październik 2020r. Aby poznać szczegółowo nową strukturę JPK_VAT 2020 zapoznaj się z naszym artykułem.

Co zawiera JPK_VAT 2020?

Nowa struktura JPK_VAT 2020 zawiera:

– informację dotyczącą zakupów i sprzedaży, która wynika z prowadzonej ewidencji VAT za wybrany przedział czasowy – miesięczny lub kwartalny;

– pozycje z dotychczasowej deklaracji VAT-7 lub VAT-7K;

– pozostałe informacje konieczne do analizy poprawności rozliczenia.

Co zastąpi JPK_VAT? Jakie pliki wysyłane do Urzędu Skarbowego zostały połączone?

Nowy plik JPK_VAT zastąpił oraz połączył w jedno deklaracje:

– VAT-ZD – zawiadomienie o skorygowaniu podatku należnego (ulga na złe długi);

– dotychczasowy plik JPK_VAT stanowiący potwierdzenie danych z ewidencji VAT podatnika;

– VAT-7 lub VAT-7K;

– VAT-ZT – wniosek o przyśpieszenie zwrotu podatku VAT;

– VAT-ZZ – wniosek o zwrot podatku VAT.

Czego nie dotyczy JPK_VAT?

JPK_VAT 2020 nie dotyczy skróconej deklaracji VAT w zakresie usług taksówek osobowych opodatkowanych ryczałtem na deklaracji VAT-12 oraz deklaracji VAT-8, VAT-9M, VAT-10, VAT-11, VAT-13, VAT-21 czy VAT-23 dla których będą obowiązywać dotychczasowe przepisy.

Jakie dodatkowe zmiany zostały wprowadzone w nowym pliku JPK_VAT?

W ewidencji sprzedaży znajdują się m.in. oznaczenia identyfikujące dostawy niektórych towarów i świadczonych usług, a także oznaczenia dowodów sprzedaży oraz oznaczenia szczególnych rodzajów transakcji. Sprzedawane towary oraz świadczone usługi będą zawierać oznaczenia pod kątem przynależności do jednej z 13 grup towarowo-usługowych (GTU) w nowym pliku JPK_V7.

Po stronie ewidencji zakupów podatnicy nie muszą oznaczać towarów oraz usług kodami identyfikującymi. Tutaj dodatkowe oznaczenia będą skierowane do:

– MPP – transakcji objętej obowiązkiem stosowania mechanizmu podzielonej płatności;

– VAT RR – faktur VAT RR;

– WEW – dokumentów wewnętrznych;

– MK – faktur wystawionych przez podatnika będącego dostawcą lub usługodawcą, który wybrał metodę kasową rozliczeń VAT;

– IMP – zgłoszeń celnych lub deklaracji importowej dokumentującej import towarów rozliczany zgodnie z art. 33a ustawy o VAT.

Czy są przewidziane kary za błędy w JPK_VAT 2020?

Za błędy związane ze złym oznaczeniem towarów i usług w JPK_V7M lub JPK_V7K przedsiębiorcom grożą sankcje w kwocie 500 zł za każdy błąd.

Jeżeli masz jakieś pytania czy wątpliwości odnośnie zmian w JPK_VAT skontaktuj się z nami!

Biuro Rachunkowe Jestem Twoją Księgową Sp. z o.o. oferuje kompleksową pomoc w wypełnieniu wszelkich formalności związanych z założeniem działalności gospodarczej, jak również przeprowadzenie pełnej analizy podatkowej i świadczeń socjalnych na życzenie klienta. Świadczymy usługi księgowe dla firm i spółek na terenie całego kraju, między innymi w takich miastach jak Warszawa, Kraków, Kielce, Wrocław, Poznań, Gdańsk. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do KONTAKTU. A jeśli uważasz, że warto się podzielić tymi informacjami z innymi, zachęcamy i z góry dziękujemy za polecanie.

W następnym Praktycznym poradniku Jestem Twoją księgową! wyjaśnimy co to są koszty firmowe, co można do nich zaliczyć, podpowiemy jak je udokumentować, jak również przeanalizujemy koszty firmowe związane z utrzymaniem biura.

Dodano: 2020-11-19

Close Menu