Kolejne zmiany w JPK_VAT

By uszczelnić system podatkowy Ministerstwo Finansów zaczęło wprowadzać od 2016 r. tzw. Jednolity Plik Kontrolny. Na początku JPK zakresem objął tylko duże firmy, zaś od 2018 r. zaczął obowiązywać także firmy średnie, małe i mikro. Kolejny etap zmian miał wejść w życie w kwietniu 2020 r.

Obecnie zgodnie z wprowadzonym Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 18 października 2019 r. (w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług) – od 1 kwietnia 2020 roku niektórzy podatnicy musieli już wdrożyć nową strukturę ewidencji JPK_VAT. Natomiast w związku z utrudnioną sytuacją, której przyczyną jest panująca epidemia COVID-19, Ministerstwo Finansów na mocy przepisów o tarczy antykryzysowej przesunęło termin wdrożenia nowego pliku JPK_VAT dla wszystkich przedsiębiorców na 1 październik 2020 r.

Co zawiera JPK_VAT 2020?

Nowa struktura JPK_VAT 2020 zawiera:

  • informację dotyczącą zakupów i sprzedaży, która wynika z prowadzonej ewidencji VAT za wybrany przedział czasowy – miesięczny lub kwartalny;
  • pozycje z dotychczasowej deklaracji VAT-7 lub VAT-7K;
  • pozostałe informacje konieczne do analizy poprawności rozliczenia.

Nowy plik JPK_VAT zastąpił oraz połączył w jedno deklaracje:

  • VAT-ZD – zawiadomienie o skorygowaniu podatku należnego (ulga na złe długi);
  • dotychczasowy plik JPK_VAT stanowiący potwierdzenie danych z ewidencji VAT podatnika;
  • VAT-7 lub VAT-7K;
  • VAT-ZT – wniosek o przyśpieszenie zwrotu podatku VAT;
  • VAT-ZZ – wniosek o zwrot podatku VAT.

Czego nie dotyczy JPK_VAT?

JPK_VAT 2020 nie dotyczy skróconej deklaracji VAT w zakresie usług taksówek osobowych opodatkowanych ryczałtem na deklaracji VAT-12 oraz deklaracji VAT-8, VAT-9M, VAT-10, VAT-11, VAT-13, VAT-21 czy VAT-23 dla których będą obowiązywać dotychczasowe przepisy.

Jakie dodatkowe zmiany zostały wprowadzone w nowym pliku JPK_VAT? W ewidencji sprzedaży znajdują się m.in. oznaczenia identyfikujące dostawy niektórych towarów i świadczonych usług, a także oznaczenia dowodów sprzedaży oraz oznaczenia szczególnych rodzajów transakcji. Sprzedawane towary oraz świadczone usługi będą zawierać oznaczenia pod kątem przynależności do jednej z 13 grup towarowo-usługowych (GTU) w nowym pliku JPK_V7.

Po stronie ewidencji zakupów podatnicy nie muszą oznaczać towarów oraz usług kodami identyfikującymi. Tutaj dodatkowe oznaczenia będą skierowane do:

  • MPP – transakcji objętej obowiązkiem stosowania mechanizmu podzielonej płatności;
  • VAT RR – faktur VAT RR;
  • WEW – dokumentów wewnętrznych;
  • MK – faktur wystawionych przez podatnika będącego dostawcą lub usługodawcą, który wybrał metodę kasową rozliczeń VAT;
  • IMP – zgłoszeń celnych lub deklaracji importowej dokumentującej import towarów rozliczany zgodnie z art. 33a ustawy o VAT.

Czy są przewidziane kary za błędy w JPK_VAT 2020?

Za błędy związane ze złym oznaczeniem towarów i usług w JPK_V7M lub JPK_V7K przedsiębiorcom grożą sankcje w kwocie 500 zł za każdy błąd.

Related Posts

Usługi związane z nieruchomością. O czym należy pamiętać?

Czy świadczysz usługi związane z nieruchomościami w Polsce lub za granicą? Czy wiesz gdzie i kiedy należy je opodatkować? A może wystawiasz faktury za budowlane i zastanawiasz się jaka stawka podatku VAT będzie prawidłowa? Chcesz poznać odpowiedzi na te pytania?...
zakup towaru od osoby fizycznej

Zakup towarów od osoby prywatnej. O czym należy pamiętać?

Czy w koszty zaliczyć można towary zakupione od osób prywatnych? W jaki sposób to udokumentować? Czy trzeba zapłacić podatek od takich transakcji? Chcesz poznać odpowiedzi na te pytania? Zapraszamy do krótkiej lektury! W dzisiejszym świecie e-commerce przedsiębiorcy nabywają towary nie...