Nowy Polski Ład – mieszkanie bez wkładu własnego i dom 70 m2 bez formalności

Omawiamy założenia rządowych programów „Mieszkanie bez wkładu własnego” oraz „Dom 70 m2 bez formalności”, które wejdą w życie w 2022 r. Ponadto przedstawiamy korzyści finansowe wynikające obecnie ze skorzystania z kredytu hipotecznego.

Mieszkanie bez wkładu własnego to program skierowany do osób posiadających środki konieczne do spłaty kredytu na mieszkanie, ale nie mających równocześnie wymaganego poziomu wkładu własnego. W ten sposób zostanie zlikwidowana bariera braku niezbędnych środków na wkład własny, wymaganych do uzyskania kredytu hipotecznego na zakup bądź budowę mieszkania. Z tego rozwiązania będą mogły skorzystać: małżeństwa, osoby samotnie wychowujące przynajmniej jedno dziecko oraz osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym bądź całkowicie niepełnosprawne.

Przedstawiamy podstawowe założenia tego programu:

  • Korzystający ani członkowie jego gospodarstwa domowego nie mogą być posiadaczami mieszkania (wyjątek: gdy w skład gospodarstwa domowego wchodzi dwójka lub więcej dzieci);
  • W ciągu 5 lat poprzedzających złożenie wniosku korzystający nie dokonał darowizny mieszkania lub domu na rzecz członka rodziny;
  • Korzystający musi posiadać zdolność kredytową, nie posiada jednak wkładu własnego;
  • Cena nabywanej nieruchomości nie przekracza ustawowego limitu;
  • Minimalny okres kredytowania do 15 lat.

Podstawowym warunkiem otrzymania kredytu jest posiadanie zdolności kredytowej. Dodatkowo, kredytobiorca oraz członkowie gospodarstwa domowego nie mogą posiadać na własność innego mieszkania. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy w skład gospodarstwa domowego wchodzą dwoje lub więcej dzieci. Wówczas mogą być właścicielami innego mieszkania, jednak nie większego niż 50 m2, gdy dzieci jest dwoje, 75 m2- gdy dzieci jest troje, i 90 m2 – gdy dzieci jest czworo. Rodzin posiadających pięcioro lub więcej dzieci limit metrażowy nie obowiązuje.

Skoro mowa o gwarantowanym kredycie hipotecznym, warto przeanalizować korzyści związane z jego zaciągnięciem. Przede wszystkim pozwala on sfinansować jedną z najważniejszych potrzeb życiowych, jaką jest zakup mieszkania lub domu. Jest to również długoterminowa inwestycja, która może okazać jest bardzo opłacalna ze względu na nieustannie rosnące ceny mieszkań. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na znacznie niższe oprocentowanie kredytu hipotecznego niż w przypadku pozostałych rodzajów kredytów.

Dom 70 m2 bez formalności

Kolejnym rozwiązaniem, mającym ułatwiać zamieszkanie na swoim, będzie zniesienie formalności przy budowie domu do 70 m2. Zgodnie z ustawą z dnia 17 września 2021 r. [o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. 2021 poz. 1986)], realizacja budynków jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2 będzie możliwa bez pozwolenia, kierownika oraz dziennika budowy – a jedynie na podstawie zgłoszenia.

Ma to skrócić czas budowy nawet do kilku tygodni i zapewnić inwestorom oszczędności co najmniej kilku tysięcy złotych. Warto dodać, że dom bez pozwolenia musi być wolnostojący i może posiadać maksymalnie dwie kondygnacje.

Related Posts

Nowy Polski Ład. Zmiany w podatku PIT

Przedstawiamy najważniejsze zmiany dla pracowników oraz przedsiębiorców dotyczące podatku PIT, które weszły w życie 1 lipca 2022 r. Nowelizację z 9 czerwca, która wprowadziła te zmiany, to Polski Ład 2.0. Od 1 lipca 2022 r. nastąpiła obniżka stawki podatku dochodowego...

Zmiany w Nowym Polskim Ładzie dotyczące oświadczenia PIT-2

Wracamy do Nowego Polskiego Ładu: 8 marca 2022 roku Prezydent podpisał ustawę nowelizującą niektóre przepisy, której zmiany weszły w życie 10 marca. Dziś przybliżymy nowelizacje dotyczące oświadczenia PIT-2. Jednym z praw przysługujących pracownikowi jest prawo do złożenia pracodawcy oświadczenia PIT-2,...