Nowy Polski Ład. Zmiany w podatku VAT

vat ksiegowosc online

Pozostajemy przy temacie rewolucji podatkowych, omawiając zmiany wprowadzone przez Nowy Ład w zakresie podatku VAT. Zapraszamy!

Grupa VAT to nowe rozwiązanie Nowego Polskiego Ładu m.in. dla spółek będących częścią większej grupy kapitałowej. Poprzez utworzenie Grupy VAT członkowie nie muszą opłacać podatku VAT za świadczone usługi i dostawy towarów wewnątrz grupy.

Grupa VAT, zgodnie z definicją zawartą w art.2 ust.1 pkt. 47 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2004 Nr 54 poz. 535), to grupa podmiotów powiązanych finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie, zarejestrowana jako podatnik podatku VAT. Oprócz tego, aby zostać jej członkiem, przedsiębiorstwo musi posiadać siedzibę na terytorium kraju lub oddział, za pośrednictwem którego prowadzi działalność gospodarczą – wówczas członkiem grupy zostaje tenże oddział.

Jak założyć Grupę VAT?

Pierwszym podstawowym krokiem do założenia Grupy VAT jest spełnienie wszystkich powyższych warunków, które obowiązują przez cały okres jej istnienia. Następnie konieczne jest zawarcie umowy między członkami, którzy wejdą w skład grupy, a także dokonanie zgłoszenia rejestracyjnego grupy.

Umowa zawarcia grupy powinna zawierać:

  • nazwę podatnika, zawierającą dodatkowe oznaczenie „grupa VAT” albo „GV”;
  • dane identyfikacyjne podatników tworzących grupę VAT, w tym dane dotyczące oddziału w przypadku podatnika nieposiadającego siedziby na terytorium kraju, oraz wysokość kapitału zakładowego każdego z tych podatników;
  • wskazanie przedstawiciela grupy VAT, wyznaczonego spośród jej członków;
  • dane identyfikacyjne udziałowców (akcjonariuszy) i wysokość ich udziału w kapitale zakładowym podatników tworzących grupę VAT, posiadających ponad 50% udziałów (akcji) w kapitale zakładowym tych podatników;
  • wskazanie okresu, na jaki grupa VAT została utworzona, nie krótszego niż 3 lata.

Rozliczenia w grupie VAT

Stworzenie grupy będzie korzystne szczególnie ze względu na zwolnienia z opodatkowania dostaw towarów i świadczenia usług. Należy jednak zwrócić uwagę na sam fakt uproszczenia sposobu rozliczenia członków transakcji dokonywanych w ramach grupy. Przykładem może być brak obowiązku udokumentowania tego typu czynności fakturami oraz klasyczną dokumentacją obrotu. Przedsiębiorcy wykonanie usługi czy dostarczenie towaru mogą udokumentować notą księgową.

Przedsiębiorcy, szczególnie z branży detalicznej, mogą wnioskować o szybszy zwrot podatku VAT, który od tego roku wynosi 15 dni.

Jednak mogą ubiegać się o niego tylko przedsiębiorcy, którzy:

  • przez kolejne 12 miesięcy poprzedzających bezpośrednio okres, w rozliczeniu za który występują z wnioskiem o zwrot, byli zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT oraz składali za każdy okres rozliczeniowy deklaracje VAT;
  • używają wyłącznie kas online oraz zgłosili przynajmniej na 3 miesiące przed wykazaniem tego zwrotu rachunek na Białej Liście podatników VAT.

Ponadto w strukturze sprzedaży wnioskującego przedsiębiorcy powinny dominować zarówno sprzedaż detaliczna z użyciem kas fiskalnych, jak i płatności bezgotówkowe. Co też istotne, aby skorzystać ze zwrotu podatku VAT podatnik musi również wykazać ewidencje z kas fiskalnych, których wartość sprzedaży za dany okres rozliczeniowy powinna wynosić nie mniej niż 50 tys. zł.

Related Posts

Usługi związane z nieruchomością. O czym należy pamiętać?

Czy świadczysz usługi związane z nieruchomościami w Polsce lub za granicą? Czy wiesz gdzie i kiedy należy je opodatkować? A może wystawiasz faktury za budowlane i zastanawiasz się jaka stawka podatku VAT będzie prawidłowa? Chcesz poznać odpowiedzi na te pytania?...
zakup towaru od osoby fizycznej

Zakup towarów od osoby prywatnej. O czym należy pamiętać?

Czy w koszty zaliczyć można towary zakupione od osób prywatnych? W jaki sposób to udokumentować? Czy trzeba zapłacić podatek od takich transakcji? Chcesz poznać odpowiedzi na te pytania? Zapraszamy do krótkiej lektury! W dzisiejszym świecie e-commerce przedsiębiorcy nabywają towary nie...