Nowe obowiązki ewidencyjne: elektroniczne przesyłanie dokumentów

Zmiany w zakresie ewidencjonowania ksiąg rachunkowych, podatkowej księgi przychodów i rozchodów, ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych obowiązywać będą od stycznia 2023. Od tego momentu przedsiębiorca zobowiązany będzie do przesyłania co miesiąc dokumentów za dany okres rozliczeniowy (miesiąc bądź kwartał) tylko i wyłącznie w formie elektronicznej.

Choć wydaje się, że to niewielka zmiana, to należy pamiętać że przesyłanie dokumentów w formie elektronicznej znaczne zwiększa kontrolę fiskusa nad dochodami i majątkiem przedsiębiorców. To skutek wprowadzenia obowiązku składania Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK), JPK_PKPIR (księga przychodów i rozchodów) oraz JPK_EST (ewidencja środków trwałych).

Krajowy System e-Faktur

Krajowy System e-Faktur działa od 2023 r. na serwerze Ministerstwa Finansów. Głównym jego zadaniem będzie gromadzenie wszystkich faktur wystawianych przez polskich przedsiębiorców w formie bazodanowej w ustrukturyzowanym pliku.

Księgowanie wystawionych dokumentów ma odbywać się w systemach księgowych obu stron transakcji jednocześnie. Każda wystawiona faktura będzie w formie elektronicznej, tylko i wyłącznie za pośrednictwem rządowej platformy, a każdy przedsiębiorca posiadać będzie własne konto w systemie.

Terminy przesyłania ksiąg i ewidencji:

  • Podatnicy CIT: raz w roku, w terminie złożenia zeznania za dany rok podatkowy;
  • Podatnicy PIT, w tym opodatkowani ryczałtem: oprócz analogicznego obowiązku przesyłania danych podatkowych raz do roku będą musieli dodatkowo przesyłać księgi i ewidencje miesięcznie lub kwartalnie, w zależności od częstotliwości rozliczania zaliczek na PIT lub ryczałtu, do 20. dnia następnego miesiąca.

Z myślą o naszych obecnych i przyszłych Klientach opisujemy kolejne nowelizacje dotykające przedsiębiorców.

Related Posts

Jak sprawnie współpracować z biurem księgowym?

Dlaczego warto współpracować z biurem księgowym? O jakich terminach pamiętać powinien przedsiębiorca? Jak ważna jest komunikacja? Jakie korzyści płyną dla przedsiębiorcy dzięki sprawnej współpracy z biurem? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. Wiele osób prowadzących własny biznes zwraca...
zakup towaru od osoby fizycznej

Zakup towarów od osoby prywatnej. O czym należy pamiętać?

Czy w koszty zaliczyć można towary zakupione od osób prywatnych? W jaki sposób to udokumentować? Czy trzeba zapłacić podatek od takich transakcji? Chcesz poznać odpowiedzi na te pytania? Zapraszamy do krótkiej lektury! W dzisiejszym świecie e-commerce przedsiębiorcy nabywają towary nie...