Zmiany w CIT: ryczałt ewidencjonowany

Wyjaśniamy zmiany wprowadzone przez ustawodawcę w zakresie ryczałtu. Sprawdź, kto skorzysta z nowych zasad!

Nowy model opodatkowania charakteryzuje się naliczaniem zobowiązań tylko w momencie wypłaty zysku. W teorii jest to co 4 lata, więc można uznać to rozwiązanie za korzystne, choćby ze względu na zmniejszoną ilość obowiązków administracyjnych. Jednak prawo do skorzystania z niego ma ograniczone grono przedsiębiorców – po spełnieniu określonych przesłanek, które bardziej szczegółowo omówiliśmy ostatnio. Podobnie jest w przypadku opodatkowania ryczałtem.

Czym jest ryczałt?

Ryczałt, czyli uproszczona forma opodatkowania, różni się od pozostałych form przede wszystkim tym, że podstawę opodatkowania stanowi przychód niepomniejszony o koszty jego uzyskania. Charakterystyczną cechą tego podatku są również stawki. Co prawda zależą one od rodzaju prowadzonej działalności, jednak są one stosunkowo niskie w porównaniu do stawek pozostałych modeli opodatkowania.

Jeszcze w 2020 r. funkcjonowało 7 stawek: 2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 12,5%, 17% i 20%, jednak od tego roku niektóre z nich uległy zmianie na korzyść podatników oraz – co najważniejsze – z tego rodzaju opodatkowania skorzysta teraz większe grono przedsiębiorców.

Kto skorzysta z ryczałtu po zmianie przepisów?

Najważniejszą zmianą w zakresie opodatkowania ryczałtem od początku 2021 roku jest zwiększenie limitu przychodu z poprzedniego roku działalności z 250 tys. euro na 2 mln euro. Można powiedzieć, że jest to podstawowy warunek szczególnie dla tych, którzy chcą zmienić dotychczasowy system opodatkowania na ryczałt.

Oprócz tego istotną zmianą jest także rozszerzenie definicji „wolnego zawodu”. Na nowych zasadach o opodatkowanie ryczałtem mają prawo wnioskować również: adwokaci, radcy prawni, notariusze, doradcy podatkowi, architekci, fizjoterapeuci, inżynierowie budownictwa, psychologowie i fizjoterapeuci, którzy dotychczas nie mogli wybrać tej formy opodatkowania.

Nie zmieniły się pozostałe warunki, jakich spełnienie umożliwia skorzystanie z ryczałtu. O taką formę opodatkowania dalej może wnioskować przedsiębiorca, który jest:

  • osobą fizyczną, rejestrującą działalność gospodarczą (a także w trakcie prowadzenia tej działalności);
  • przedsiębiorstwem w spadku;
  • wspólnikiem spółki cywilnej osób fizycznych;
  • wspólnikiem spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku;
  • wspólnikiem spółki jawnej osób fizycznych;
  • osobą, która wynajmuje lub wydzierżawia nieruchomości poza prowadzoną działalnością gospodarczą;
  • osobą, która sprzedaje przetworzone produkty rolne pochodzące z własnych upraw, hodowli lub chowu.

Nowe stawki CIT

W 2021 roku zmianie uległy również stawki ryczałtu. Obecne zasady opodatkowania ryczałtem są zdecydowanie korzystniejsze dla osób wykonujących wolny zawód, gdyż oprócz rozszerzenia definicji tego pojęcia o nowe zawody ich stawka została pomniejszona z 20% na 17%. Ponadto, również na korzyść wielu branż – m.in. programistów –pojawiła się nowa stawka w wysokości 15%. Pozostałe stawki, tj. 10%, 12,5% , 8,5%, 5,5 %, 3% oraz 2%, a także grono przedsiębiorców uprawnionych do skorzystania z nich, nie uległy zmianie. Oczywiście, o wysokości stawki decyduje przede wszystkim zakwalifikowanie działalności do odpowiedniego kodu PKWiU.

Related Posts

koszt uzyskania przychodu

Koszty uzyskania przychodów w CIT

Koszty uzyskania przychodów w CIT są dla podatnika bardzo ważne: obniżają podstawę opodatkowania, a w konsekwencji także podatek dochodowy od osób prawnych. Poznaj podstawowe regulacje w tym zakresie! Podatek dochodowy od osób prawnych to forma opodatkowania dochodów generowanych przez osoby...

Jakie zmiany czekają przedsiębiorców w 2023?

Omawiamy zmiany, jakie czekają przedsiębiorców w 2023 r. Prezentujemy także krótkie podsumowanie nowelizacji wprowadzonych w roku 2022. Zapraszamy! Częste nowelizacje przepisów podatkowych, rosnąca inflacja, konflikt zbrojny na wschodzie, to tylko jedne z wielu wyzwań z jakimi w 2022 r. musieli...