Omówiliśmy już zmiany wprowadzone w ryczałcie ewidencjonowanym, a dokładniej zwiększenie jego dostępności oraz zmianę wysokości składek. Kontynuujemy, odpowiadając na pytania o możliwość wyboru tego sposobu opodatkowania przez przedsiębiorców wynajmujących nieruchomości.
Na zasadach obowiązujących przed 2021 r. do wyboru opodatkowania ryczałtem uprawnione były tylko osoby fizyczne dokonujące wynajmu własnych mieszkań czy lokali. Jednakże ocena czy taki wynajem, który poniekąd ma charakter ciągły oraz zorganizowany, nadal nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza, a tym samym czy wybór tego sposobu opodatkowania jest możliwy była bardzo utrudniona.
Od tego roku nie ma już takiego dylematu, ponieważ do opodatkowania ryczałtem są uprawnieni zarówno najemcy prywatni, jak i przedsiębiorcy zajmujący się wynajmem.
Kto dodatkowo skorzysta od 2021 roku?
Obecnie uprawnione do ryczałtu są zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy, których przychód osiągany jest z:
- najmu prywatnego;
- najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą, które to przychody są również zaliczane do przychodów z działalności gospodarczej;
- świadczenia usług związanych z zakwaterowaniem (PKWiU dział 55);
- świadczenia usług wynajmu i obsługi nieruchomości własnych lub dzierżawionych (PKWiU 68.20.1).
Skoro wiemy już kto może zostać płatnikiem ryczałtu, warto teraz zastanowić się, co może stanowić jego podstawę. Wynajem wiąże się z ponoszeniem przez wynajmującego pewnych kosztów, tj. czynszu oraz opłat eksploatacyjnych. Przychód osoby czy przedsiębiorcy wynajmującego stanowi z zasady zawsze czynsz, czyli ekwiwalent należny za użytkowanie lokalu. Opłaty eksploatacyjne nie są przychodem, a w sytuacji gdy w umowie wraz z czynszem oznaczone są jedną sumą – przychód stanowi kwota po ich odjęciu.
Stawki ryczałtu ewidencjonowanego
Zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prowadzące działalność gospodarczą obciążone są tymi samy stawkami ryczałtu, tj.
- 8,5% od przychodów do kwoty 100 tys. zł;
- 12,5% od nadwyżki ponad kwotę 100 tys. zł.
Jak więc można zauważyć, ich wysokość nie uległa zmianie. Warto pamiętać, że pomimo tego ryczałt ewidencjonowany jest nadal atrakcyjniejszy od pozostałych modeli opodatkowania dla wielu osób czy też przedsiębiorców, a w szczególności dla tych, dla których wynajem nie wiąże się z dużymi kosztami.