Zmiany w CIT: nowe stawki podatkowe

Omawiamy zmiany stawek podatkowych CIT, które zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku. Zapraszamy!

Nowe regulacje podatkowe dotyczą m.in. stawek CIT, podatku estońskiego, ryczałtu ewidencjonowanego, najmu firmowego nieruchomości i podatku od dochodów zagranicznych

Powyższe kwestie to tylko niektóre zmiany oraz nowości wprowadzone ustawą z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2020 poz. 2123). Są one istotne zarówno dla przedsiębiorców już prowadzących swoją działalność, jak i ją rozpoczynających. Dziś zajmiemy się zmniejszonymi stawkami CIT oraz nowymi stawkami CIT dla spółek komandytowych.

Dla kogo mniejszy podatek CIT?

Krąg przedsiębiorców, którzy poprzez zmiany wprowadzone od 1 stycznia 2021r. mogą skorzystać ze zmniejszonego podatku CIT, znacznie się powiększył, co wynika przede wszystkim ze zwiększenia rocznego progu limitu przychodu do 2 mln euro. Podatek CIT w wysokości 19% został obniżony do 9%, jednak tylko dla tych podmiotów, które:

  • rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej (są w pierwszym roku działalności)
  • posiadają status małego podatnika (czyli przychody z poprzedniego roku podatkowego wynosiły poniżej 2 mln euro).

Jednak w tym przypadku również należy zwrócić uwagę na wyjątki. Opodatkowanie 9% stawką CIT dotyczy tylko dochodów z działalności operacyjnej, czyli statutowej działalności przedsiębiorstwa. Co oznacza, że dochody z zysków kapitałowych podlegają opodatkowaniu stawką 19%. Zmniejszenie stawki opodatkowania nie będzie również obejmować przedsiębiorstw, które powstały poprzez restrukturyzację lub przez przekształcenie firmy osoby fizycznej lub spółki niebędącej osobą prawną w inny rodzaj działalności albo gdy wprowadzono przedsiębiorstwo, jego część albo składniki majątku, o wartości powyżej 10 tys. euro.

Spółka komandytowa

Spółka komandytowa jest jednostką organizacyjną o charakterze osobowym posiadającą podmiotowość prawną. Cechą charakterystyczną dla niej jest podział wspólników na komandytariuszy (tzw. aktywni wspólnicy) oraz komplementariuszy (tzw. pasywni wspólnicy).

Co to oznacza? Podział ten nie jest przypadkowy, wynika on z roli im przypisanej w spółce. Aktywni wspólnicy to osoby, które co do zasady prowadzą sprawy spółki oraz reprezentują ją na zewnątrz, co poniekąd ma związek z przypisaniem im nieograniczonej odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Natomiast pasywni wspólnicy to te osoby, które nie biorą aktywnego udziału w funkcjonowaniu spółki, a ich odpowiedzialność ograniczona jest tylko do tzw. sumy komandytowej, czyli kwoty wkładu pieniężnego wskazanej w umowie.

Podwójne opodatkowanie spółki komandytowej

Do tej pory podatek CIT w wysokości zazwyczaj 19% obejmował tylko dochody udziałowców. Obecnie obowiązek ten nałożony został zarówno na dochody samej spółki komandytowej w wysokości 19% lub 9% CIT, jak i na dochody wspólników – jeśli są osobami fizycznymi, na zasadach ogólnych w stawkach równych 19% PIT przy opodatkowaniu liniowym lub 17% i 32% według skali podatkowej.

Zwolnienia z podwójnego opodatkowania mogą domagać się komandytariusze danej spółki. Jednak tylko wtedy, gdy nie są oni komandytariuszami w spółce posiadającej osobowość prawną, będącej jednocześnie komplementariuszem w innej spółce komandytowej lub osobami, które posiadają bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 5% udziałów (akcji) w takiej spółce.

Related Posts

koszt uzyskania przychodu

Koszty uzyskania przychodów w CIT

Koszty uzyskania przychodów w CIT są dla podatnika bardzo ważne: obniżają podstawę opodatkowania, a w konsekwencji także podatek dochodowy od osób prawnych. Poznaj podstawowe regulacje w tym zakresie! Podatek dochodowy od osób prawnych to forma opodatkowania dochodów generowanych przez osoby...

Jakie zmiany czekają przedsiębiorców w 2023?

Omawiamy zmiany, jakie czekają przedsiębiorców w 2023 r. Prezentujemy także krótkie podsumowanie nowelizacji wprowadzonych w roku 2022. Zapraszamy! Częste nowelizacje przepisów podatkowych, rosnąca inflacja, konflikt zbrojny na wschodzie, to tylko jedne z wielu wyzwań z jakimi w 2022 r. musieli...