Pracownicze Plany Kapitałowe

Pracownik plany kapitałowe

PPK to nowy, a zarazem jeden z kilku dobrowolnych planów emerytalnych i oszczędnościowych, należący do tzw. III filaru emerytalnego. Wprowadzany etapowo od 2019 roku program ma na celu systematyczne oszczędzanie środków przez pracowników z przeznaczeniem na zaspokajanie potrzeb finansowych po ukończeniu 60. roku życia.

Podstawą prawną takiej formy oszczędzania jest ustawa z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz.U.2020.1342 t.j.), która nakłada na pracodawcę obowiązek założenia konta PPK dla każdej osoby zatrudnianej w jego firmie. Wspomniana ustawa wdrażanie tego programu podzieliła na 4 etapy rozłożone w czasie tj.:

  • ETAP 1 od 1 lipca 2019 r. – firmy zatrudniające co najmniej 250 osób zatrudnionych według stanu na dzień 31 grudnia 2018 r.,
  • ETAP 2 od 1 stycznia 2020 r. – firmy zatrudniające co najmniej 50 osób zatrudnionych według stanu na dzień 30 czerwca 2019 r.,
  • ETAP 3 od 1 lipca 2020 r. – firmy zatrudniające co najmniej 20 osób zatrudnionych według stanu na dzień 31 grudnia 2019 r.,
  • ETAP 4 od 1 stycznia 2021 r. – pozostałe podmioty oraz jednostki należące do sektora finansów publicznych niezależnie od tego, ile osób zatrudniają.

Dołączenie pracodawcy do programu PPK oznacza również zapisanie do niego każdego pracownika. Warto jednak zauważyć, że jest to program dobrowolny. Co oznacza, że pracownik może z niego w każdej chwili zrezygnować i odzyskać pobrane z jego wynagrodzenia środki. Możliwe jest to poprzez złożenie deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Taki wniosek składa pracownik do pracodawcy, który w ciągu 7 dni przekazuje je do instytucji zarządzającej kontem PPK.

Składki na PPK

Jak można zauważyć, rozwiązanie to różni się od pozostałych dobrowolnych programów emerytalnych. Wpłaty na konto PPK dokonywane są wspólnie przez pracownika, pracodawcę, a także państwo. To wkład procentowy tych podmiotów:

  • Pracownik: 2% – 4% wynagrodzenia brutto,
  • Pracodawca: min.1,5% – 4% wynagrodzenia brutto,
  • Państwo: wpłata powitalna 250 zł + 240 zł rocznie.

Program PPK tworzony jest przy współpracy nie tylko pracownika, pracodawcy oraz państwa, ale i również instytucji finansowej zarządzającej tym programem. Obecnie należy do nich 20 instytucji, w tym towarzystwa funduszy inwestycyjnych największych banków, tj. PKO czy Millennium.

Współpraca ta odbywa się na podstawie:

  • umowy o zarządzanie PPK,
  • umowy o prowadzenie PPK.

Pierwsza z nich zawierana jest między pracodawcą a wybraną instytucją finansową. Natomiast stronami umowy o prowadzenie PPK są sami zatrudnieni oraz instytucja, z którą została zawarta umowa o zarządzanie PPK.

Jestem Twoją Księgową to wyjątkowe biuro rachunkowe, w którym każdemu z naszych Klientów zapewniamy indywidualne wsparcie. Poznajmy się!

Related Posts

koszty jdg

Koszty w jednoosobowej działalności gospodarczej. Co trzeba wiedzieć?

Czym są koszty uzyskania przychodu? Czy istnieją koszty, które nie mogą być rozliczone w jednoosobowej działalności gospodarczej? Jakie są zasady kwalifikowania kosztów do rozliczenia w firmie? Jednoosobowa działalność gospodarcza jest popularną formą prowadzenia biznesu, zwłaszcza dla przedsiębiorców indywidualnych. Jednakże, zanim...
składki zus

Zmiany w składkach ZUS na rok 2024. Co czeka przedsiębiorców?

Czy można uniknąć płacenia składek ZUS? Od czego zależą kwoty składek ubezpieczeń społecznych? Jakie zmiany w tym zakresie czekają na przedsiębiorców? Odpowiadamy! Nowy rok to czas, kiedy przedsiębiorcy starannie analizują zmiany w polityce podatkowej i ubezpieczeniowej. Jednym z kluczowych elementów...