Kolejnymi, przewidzianymi przez ustawodawcę, narzędziami pomocy są dotacje oraz świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy. Zasady przyznawania dotacji z Urzędu Pracy oraz dofinansowania kosztów pracowniczych, oprócz rozszerzenia katalogu kodów PKD działalności oraz przesunięcia terminów, nie uległy szczególnym zmianom. Warto ponownie im się przyjrzeć, a także zwrócić uwagę na terminy składania wniosków.
Tak jak i na mocy poprzednio obowiązujących przepisów o Tarczy Antykryzysowej, dotacje z Urzędu Pracy przyznawane są jednokrotnie oraz bezzwrotnie na pokrycie bieżących wydatków przedsiębiorstwa. Do skorzystania z tej formy wsparcia nadal uprawnieni są tylko mikro- oraz mali przedsiębiorcy, a także osoby samozatrudnione (tzn. osoby fizyczne prowadzące własną działalność gospodarczą niezatrudniające pracowników). Podmioty te muszą spełnić następujące warunki:
- przeważająca działalność gospodarcza na dzień 30 listopada 2020r. oznaczona była co najmniej jednym, wskazanym w Rozporządzeniu kodem PKD;
- działalność nie została zawieszona na okres obejmujący dzień 30 listopada 2020 roku;
- przychód z działalności w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku był niższy co najmniej o 40% w stosunku do przychodu uzyskanego w miesiącu poprzednim lub w analogicznym miesiącu roku poprzedniego.
Wnioski PSZ DBKG mogą być składane do 31 marca 2021. Wniosek złożony za pośrednictwem praca.gov.pl automatycznie kierowany jest do Powiatowego Urzędu Pracy właściwego dla siedziby wnioskodawcy. Za ocenę wniosku oraz jego zatwierdzenie odpowiada starosta, natomiast za wypłatę dotacji oraz kontrole zgodności jej wydatkowania z celem, odpowiedzialny jest Urząd Pracy.
Świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy
W tym przypadku Tarcza 7.0 również nie wprowadza żadnych większych zmian. Świadczenie przyznawane jest po spełnieniu wskazanych w Rozporządzeniu przesłanek, z zachowaniem zawartych w nim terminów. Na dofinansowanie kosztów pracowniczych mogą liczyć przedsiębiorcy, których:
- przeważająca działalność gospodarcza na dzień 30 września lub 30 listopada 2020r. oznaczona była co najmniej jednym, wskazanym w Rozporządzeniu kodem PKD;
- przychód uzyskany w jednym z trzech miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku był niższy o minimum 40% wobec uzyskanego w miesiącu poprzednim lub w analogicznym miesiącu poprzedniego roku;
- składki społeczne ZUS, składki zdrowotne, składki na FGŚP, FP czy Fundusz Solidarnościowy zostały opłacone terminowo do końca III kwartału 2019r.;
- działalność nie spełnia przesłanek od ogłoszenia upadłości oraz nie jest wobec niego prowadzone postępowanie restrukturyzacyjne lub likwidacyjne.
Wniosek o przyznanie świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy dostępny jest na praca.gov.pl. Po wypełnieniu elektronicznego formularza zostaje on automatycznie kierowany do Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Ostateczny termin złożenia wniosku mija 31 marca 2021r.
Świadczenie wypłacane jest ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w wysokości 2000 zł dla pracowników zatrudnionych na umowę o pracę lub innej formie zatrudnienia na pełen etat. W przypadku pracowników zatrudnianych na niepełny etat, kwotę tę określa się proporcjonalnie do przyjętego wymiaru czasu pracy. Świadczenia wypłacane są w transzach na łączny okres 3 miesięcy.
Interesujesz się nowelizacjami Tarczy Antykryzysowej? Kliknij tutaj. A może zainteresuje Cię dotacja z Urzędu Pracy na stworzenie nowego stanowiska pracy?