Praca z zabezpieczeniem maseczką

Tarcza Antykryzysowa 7.0 to kolejne wydanie istniejących już regulacji mających na celu ochronę pracowników i podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Zapraszamy do zapoznania się z omówieniem najważniejszych zmian.

Na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 stycznia 2021 r. w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19 (Dz.U. 2021 poz. 152) umożliwiono kontynuację korzystania z wprowadzonych poprzednio instrumentów pomocy.

Tarcza 7.0, podobnie ja poprzednie Tarcze Antykryzysowe, rozszerza grono jej beneficjentów. O pomoc mogą starać się przedsiębiorcy z pięciu dodatkowych branż, a także ci, którzy swoją działalność rozpoczęli w 2020 roku. Oczywiście uzyskanie każdego ze świadczeń wymaga od przedsiębiorcy spełnienia określonych warunków.

Świadczenie postojowe

Tarcza 7.0 umożliwia skorzystanie ze świadczenia postojowego aż dwukrotnie. Nie jest to jednak możliwe dla wszystkich. O jednorazowe świadczenie mogą ubiegać się przedsiębiorcy, których działalność gospodarcza na dzień 30 listopada 2020 r. oznaczona była przeważającym kodem PKD wskazanym w Rozporządzeniu. W tym przypadku są to głównie branża handlowa, np. wyspecjalizowane sklepy odzieżowe, handel artykułami przemysłowymi, czy też odzieżowymi – prowadzony na straganach i targowiskach. Natomiast, dwa razy o to świadczenie może ubiegać się około 40 branż wyróżnionych według kodu PKD działalności.

Posiadanie wskazanego w Rozporządzeniu kodu PKD to jeden z podstawowych warunków uzyskania świadczenia, lecz oprócz tego przedsiębiorca musi także:

  • być w trakcie przestoju w prowadzeniu działalności gospodarczej w następstwie COVID-19;
  • wykazać, że przychód, który uzyskał w jednym z dwóch miesięcy przed miesiącem złożenia wniosku był niższy co najmniej o 40% w stosunku do przychodu uzyskanego w miesiącu poprzednim lub w analogicznym miesiącu roku poprzedniego;
  • nie podlegać ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu, chyba że podlega ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym z prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej;
  • otrzymał choć jedno świadczenie postojowe na podstawie wniosku RSP-D albo RSP-DB.

Nie zmieniły się zasady przyznawania tego wsparcia, co oznacza, że przedsiębiorca oprócz spełnienia powyższych warunków musi złożyć wniosek elektroniczny, teraz oznaczony jako RSP-DD7, dostępny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. W tym przypadku musi również wypełnić odpowiedni formularz elektroniczny – najpóźniej 3 miesiące po zniesieniu stanu epidemii.

Zwolnienie ze składek ZUS

Tarcza 7.0 nie wprowadza szczególnych zmian, oprócz podziału przedsiębiorców na dwie grupy. Pierwsza z nich – licząca około 40 branż –  to przedsiębiorcy, którzy wnioskować mogą o zwolnienie zarówno za styczeń 2021 jak i grudzień 2020. Druga grupa – głównie branże związane z handlem tj. wyspecjalizowane sklepy odzieżowe czy handel artykułami przemysłowymi lub też odzieżowymi – ma prawo wnioskować o zwolnienie z opłacenia składek ZUS tylko za styczeń. Ponownie, oprócz zakwalifikowania działalności przedsiębiorcy według odpowiedniego kodu PKD, trzeba:

  • wykazać, że przychód w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku był niższy co najmniej o 40 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w miesiącu poprzednim lub w analogicznym miesiącu roku poprzedniego;
  • być zgłoszony w ZUS jako płatnik składek przed 1 listopada 2020 r.;
  • złożyć do 28 lutego 2021 r. deklaracje rozliczeniowe i imienne raporty miesięczne za styczeń 2021 r. albo za grudzień 2020 r. i styczeń 2021 r.(chyba że jest zwolniony z tego obowiązku).

Analogicznie do zwolnienia z opłacania składek, wniosek należy złożyć za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych. Ten formularz oznaczony jest jako RDZ-B7.

Related Posts

Epidemia covid ochrona

Zniesienie stanu epidemii w Polsce – skutki prawne dla przedsiębiorców

Analizujemy normy wchodzące w życie w związku z administracyjnym zniesieniem stanu epidemii. Poznaj najważniejsze zmiany, Ulga IP BOX polega na preferencyjnym opodatkowaniu (stawką 5%) dochodów z praw własności intelektualnej podlegających ochronie prawnej (m.in. autorskie prawo do programu komputerowego) oraz wytworzonych,...
Epidemia covid ochrona

Zniesienie stanu epidemii w Polsce. Skutki prawne dla pracowników

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii z dniem 16 maja 2022 roku nastąpiło zniesienie stanu epidemii w Polsce. W związku z tym w dzisiejszym artykule przeanalizujemy, jaki ma to wpływ na przepisy...