Tarcza Antykryzysowa 6.0. Świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy

Jak zdobyć dotację na stanowisko pracy

Omawiamy nowe regulacje, wprowadzone w ramach kolejnej aktualizacji tzw. tarczy antykryzysowej, koncentrujące się na pomocy przedsiębiorcom i pracownikom dotkniętym konsekwencjami epidemii.

Nowelizacja wprowadza świadczenia wypłacane na rzecz ochrony miejsc pracy. Ma na celu ochronę miejsc pracy, co przejawia się m.in. w tym, że przedsiębiorca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w okresie objętym dofinansowaniem z przyczyn niedotyczących bezpośrednio pracownika.

Beneficjentami świadczeń na rzecz ochrony miejsca pracy są nie tylko przedsiębiorcy, którym pomoc ta posłuży obniżce kosztów utrzymania pracownika, ale i też sam pracownik. To narzędzie pomocy wymaga jednak spełnienia pewnych przesłanek przez obie strony.

Za pracownika w tym kontekście uznaje się osobę fizyczną wykonującą pracę zarobkową na podstawie umowy o pracę (na pełen lub część etatu), umowy o pracę nakładczą, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, a także innej niż stosunek pracy wykonywanej na rzecz pracodawcy będącego rolniczą spółdzielnią produkcyjną lub inną spółdzielnią zajmującą się produkcją rolną, jeżeli z tego tytułu podlega obowiązkowi ubezpieczeń: emerytalnemu i rentowemu. Umowa została zawarta minimalnie 3 miesiące przed złożeniem wniosku.

Warunki, które spełnić musi przedsiębiorca

Warunki do spełnienia są następujące:

  • Na dzień 30 września 2020 roku przedsiębiorca prowadził działalność gospodarczą oznaczoną określonym w Tarczy 6.0 kodem Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD)
  • Przychód z działalności, w rozumieniu przepisów podatkowych, uzyskany w jednym z trzech miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku był niższy w skutek COVID-19 co najmniej o 40% w stosunku do przychodu uzyskanego w miesiącu poprzednim lub w analogicznym miesiącu roku poprzedniego.
  • Do końca III kwartału 2019 roku terminowo opłacał zobowiązania podatkowe, składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Pracy lub Fundusz Solidarnościowy.
  • Nie spełnia kryteriów do ogłoszenia upadłości oraz nie jest wobec niego prowadzone postępowanie restrukturyzacyjne lub likwidacyjne.

Warto pamiętać o wyjątkach, jakie narzuca ustawa tzw. tarczy antykryzysowej. Pierwszy z nich odnosi się do jednego z powyższych warunków, tj. terminowego opłacenia wszelkich zobowiązań podatkowych oraz innych składek związanych z zatrudnianiem pracownika. Przesłanka ta nie musi zostać spełniona, jeśli przedsiębiorca ma umowę z ZUS lub decyzję urzędu skarbowego w sprawie spłaty zadłużenia i terminowo opłaca raty lub korzysta z odroczenia terminu płatności.

Ważne jest również wykluczenie z grona beneficjentów pracownika, którego wynagrodzenie z miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku o dofinansowanie było wyższe niż 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. 1998 Nr 162 poz. 1118), obowiązującego na dzień złożenia wniosku.

Wysokość dofinansowania

Szczególną rolę w wyliczeniu wysokości dofinansowania spełnia określenie, jaki wymiar czasu pracy obejmuje dany etat. Świadczenie na rzecz ochrony miejsc pracy dla pracowników pracujących na cały etat wynosi 2000 złotych. Jeśli osoba zatrudniona jest np. na ½ to wynosi ono proporcjonalnie do tej kwoty, tj. 1000 złotych.

W przypadku osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia albo innej umowy, o której mowa w art. 15g ust. 4 ustawy z dnia 9 grudnia 2020 o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2020 poz. 2255) do wyliczenia wymiaru czasu ich pracy należy przyjąć średnią wartość liczby godzin w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, kiedy np. w następstwie wprowadzenia ograniczeń i zakazów pracownik nie mógł świadczyć pracy na rzecz pracodawcy lub liczba godzin w związku z tym została zmniejszona. Wtedy wartość świadczenia określana jest na podstawie godzin przepracowanych w miesiącu, w którym faktycznie świadczył pracę w warunkach braku ograniczeń w zakresie prowadzenia działalności przez przedsiębiorcę.

Wniosek o dofinansowanie do kosztów pracowniczych

Wnioskowanie o świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy, tak jak i w każdym wcześniej omówionym już instrumencie pomocy, możliwe jest tylko w formie elektronicznego formularza za pośrednictwem strony praca.gov.pl. W tym przypadku jednak wniosek VIA WOMP skierowany powinien zostać do dyrektora wojewódzkiego urzędu pracy właściwego ze względu na siedzibę przedsiębiorcy, najpóźniej do 28 lutego 2021. Formularz elektroniczny, oprócz wskazania danych identyfikacyjnych, adresu siedziby lub miejsca wykonywania działalności gospodarczej oraz danych kontaktowych podmiotu, wymaga również podania:

  • daty oraz tytułu wniosku, tj. przestój ekonomiczny i/lub obniżonego czasu pracy;
  • liczby miesięcy, na którą przedsiębiorca wnioskuje o dofinansowanie;
  • kwoty dofinansowania do wynagrodzeń oraz opcjonalnie kwotę na pokrycie składek na ubezpieczenia społeczne pracowników należnych od pracodawcy od kwoty dofinansowania do wynagrodzeń.

Related Posts

Epidemia covid ochrona

Zniesienie stanu epidemii w Polsce – skutki prawne dla przedsiębiorców

Analizujemy normy wchodzące w życie w związku z administracyjnym zniesieniem stanu epidemii. Poznaj najważniejsze zmiany, Ulga IP BOX polega na preferencyjnym opodatkowaniu (stawką 5%) dochodów z praw własności intelektualnej podlegających ochronie prawnej (m.in. autorskie prawo do programu komputerowego) oraz wytworzonych,...
Epidemia covid ochrona

Zniesienie stanu epidemii w Polsce. Skutki prawne dla pracowników

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii z dniem 16 maja 2022 roku nastąpiło zniesienie stanu epidemii w Polsce. W związku z tym w dzisiejszym artykule przeanalizujemy, jaki ma to wpływ na przepisy...