Wprowadzona niedawno Tarcza 8.0, ponownie jak jej poprzednie nowelizacje, utrzymuje poprzednio wprowadzone instrumenty przeciwdziałania skutkom pandemii. Zapraszamy do lektury!
Zgodnie z kolejnymi przepisami dot. przeciwdziałania pandemii i jej skutkom, kontynuowane będą narzędzia wsparcia w postaci:
- Zwolnienia z opłacania składek ZUS,
- Dotacje na koszty bieżącej działalności gospodarczej,
- Świadczenia postojowe lub ponowne świadczenia postojowe,
- Dofinansowania do kosztów pracowniczych.
Omawialiśmy już zwolnienia z opłacania składek ZUS oraz o dotacje na koszty bieżącej działalności. Dziś omówimy świadczenia postojowe oraz świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy.
Świadczenia postojowe i ponowne świadczenia postojowe
Skorzystanie z tej formy pomocy finansowej ponownie wymaga od przedsiębiorców spełnienia podstawowych przesłanek, czyli posiadania określonego kodu PKD na dzień 30 listopada 2020 r. oraz wykazania spadku przychodów o co najmniej 40 % za miesiąc poprzedzający miesiąc złożenia wniosku względem poprzedniego miesiąca bądź w stosunku do miesiąca analogicznego w poprzednim roku. Tarczą 8.0 zmienia kryterium czasowe: do września 2020 roku.
Warto pamiętać, że przedsiębiorca nie może być ubezpieczony z innego tytułu, chyba że podlega ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym z prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Oprócz tych podstawowych warunków istnieje jeszcze jeden, kluczowy: COVID-19 spowodował u wnioskodawcy przestój. Nie można również zapomnieć o konieczności złożenia wniosku. Wniosek RSP-DD7 można złożyć za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od zakończenia stanu pandemii.
To, co charakterystyczne tylko dla tego wniosku, to konieczność wykazania stanu sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstwa, ponieważ świadczenia postojowego nie otrzymają przedsiębiorcy, którzy na dzień 31 grudnia 2019 r. i na dzień złożenia wniosku byli w trudnej sytuacji ekonomicznej. Co należy przez to rozumieć? „Trudna sytuacja” w tym przypadku oznacza zaleganie z opłacaniem należności z tytułu składek za okres dłuższy niż 12 miesięcy. Wynika to z uznania świadczeń postojowych za pomoc „de minimis”, czyli za pomoc publiczną, która ze względu na regulacje prawne jest ograniczona.
Dofinansowanie do kosztów pracowniczych
I w tym przypadku niewiele się zmieniło. Aby otrzymać dofinansowanie do kosztów pracowniczych oprócz spełniania podstawowych przesłanek – posiadania określonego, dominującego kodu PKD oraz spadku przychodów o 40 % – przedsiębiorca nie może:
- zalegać z opłacaniem obowiązkowych pracowniczych składek ZUS;
- być objęty postępowaniem restrukturyzacyjnym lub likwidacyjnym;
- spełniać przesłanek do ogłoszenia upadłości.
Tak, jak i to było w przypadku poprzednio obowiązujących tarcz antykryzysowych, dofinansowaniem nie mogą zostać objęci pracownicy, których wynagrodzenie (w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku) było wyższe niż 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu oraz osoby zatrudnione przez okres krótszy niż 3 miesiące.
Tak zwane świadczenie na rzecz ochrony miejsc pracy można otrzymywać w miesięcznych transzach przez okres 3 miesięcy. Należy pamiętać jednak, że te świadczenia łączą się z przyznanymi już wcześniej na mocy Tarczy 7.0,co oznacza, że jeśli przedsiębiorca otrzymał już na podstawie poprzedniej Tarczy dofinansowanie przez 2 miesiące, to z tej możliwe jest dofinansowanie jeszcze tylko jednego miesiąca.